aktualizováno 28. 1. 2010

Město oslavilo 700 let, letos vystaví vzácnou listinu z roku 1309

aktualizováno 28.01.2010

Logo 700

Město Český Krumlov slavilo v roce 2009 sedm set let od první písemné zmínky. V letošním roce nabídne mimo jiné velkolepou výstavu Příběh města Český Krumlov. V rámci rozsáhlé výstavy v nově rekonstruovaném Regionálním muzeu v Českém Krumlově bude k vidění také originál vzácné listiny z roku 1309, kde je poprvé Český Krumlov označen jako město.

Přijeďte navštívit Český Krumlov i v roce 2010, jsou pro vás připraveny oblíbené městské slavnosti a řada zajímavých kulturních a společenských akcí! Přehled významných akcí je zveřejněn na www.ckrumlov.cz/highlights

Příběh města Český Krumlov v roce sedmistém

 „Krumlov roku 1960 bylo městečko uzounkých zaprášených uliček, přeplněných lidmi, auty i nákladní a autobusovou dopravou, která vedla na náměstí oběma směry...¨ píše se v předmluvě publikace Příběh města Český Krumlov, která byla vydána u příležitosti 700. výročí města. „Krumlov roku 2009 bylo krásné městečko (na svou dobu netypicky) dlážděných úzkých uliček, s malebnými měšťanskými domy a dřevěnými mosty, do nějž se sjížděli lidé z okolí i lidé z krajů dalekých, aby se pokochali jeho krásou a oslavili sedmisetleté výročí města," mohlo by se psát za několik let v podobné publikaci. V roce 2009 Český Krumlov a jeho obyvatelé i návštěvníci důstojně oslavovali 700 let od první písemné zmínky o městě řadou zajímavých akcí. V lednu si město připomnělo 570 let ode dne, kdy pasovský biskup Mikuláš vysvětil kostel svatého Víta. Slavnostní biskupská mše budějovického biskupa byla tedy první akcí, která připomněla významné výročí města. Na jaře se Český Krumlov proměnil v Krumlov Kouzelný a lákal k oslavě svátku jara včetně polibku pod rozkvetlou třešní na náměstí Lásky. V českokrumlovských školách žáci a studenti umělecky realizovali svou vizi Budoucnosti města v roce 2099 a následně svá díla prezentovali široké veřejnosti. Slavnosti pětilisté růže v roce 2009 poprvé představily nové kostýmy podle předlohy postav z maškarního sálu českokrumlovského zámku a historické centrum přenesly do doby šlechticů, dvorních dam, klaunů či rytířů. Kulturní léto pokračovalo i během školních prázdnin, kdy přímo na náměstí Svornosti zazněly tóny Vodní hudby pro Český Krumlov, které zahájily Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. V den 700. výročí, 2. srpna 2009, Krumlovští napsali své vzkazy budoucím generacím do podobné listiny, jakou v roce 1309 sepsal Jindřich I. z Rožmberka. Na podzim se během Svatováclavských slavností křtila publikace Příběh města Český Krumlov. Bohatý program Adventu a Vánoc pak byl krásnou tečkou za oslavou významného jubilea města Český Krumlov.

Příběh města se píše dál...

Také v roce 2010 připravilo město Český Krumlov spolu s pořadateli a organizátory kulturních a společenských akcí zajímavý program. Od 13. do 16. února prožijete v Českém Krumlově pravý masopustní rej, nebude chybět ani domácí zabijačka a vepřové hody. Na přelomu dubna a května opět náměstí Svornosti změní svůj název na náměstí Lásky, uprostřed vyroste rozkvetlá třešeň a prvomájová noc Kouzelného Krumlova zastřeší slet čarodějnic, stavění májky a lampiónový průvod. V předvečer renesančních oslav otevře Regionální muzeum v Českém Krumlově po téměř dvouleté rekonstrukci opět své brány s vernisáží výstavy Příběh města Český Krumlov. K vidění budou desítky exponátů v obou patrech nově zrekonstruovaného muzea. Součástí exponátů bude také originál listiny Jindřicha I. z Rožmberka z roku 1309, v níž je Český Krumlov poprvé označen za město. Pořadatelé výstavy jsou Regionální muzeum v Českém Krumlově, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Státní okresní archiv Český Krumlov, Státní oblastní archiv v Třeboni oddělení Český Krumlov a město Český Krumlov.  Od 18. do 20. června se do města i na zámek vrátí zpátky páni z Rožmberka. V renesančním duchu, probuzeném na celé tři dny halasem rytířských turnajů, historických řemeslných trhů, středověké hudby, pouličních divadel a šermířských soubojů, se odehraje i vrchol slavností - velkolepý historický kostýmovaný průvod, v němž nebudou chybět rytíři na koních, měšťané a především slavné osobnosti, spjaté s dávnou historií města. Kulturní léto prožijeme v tónech festivalů - Festivalu komorní hudby Český Krumlov, Festivalu staré hudby, Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a v neposlední řadě festivalu Jazzky Krumlov. Zářijový kulturní program bude věnován Dnu bez bariér, Dnům evropského dědictví a Svatováclavským slavnostem. V říjnu se již tradičně koná Festival barokních umění, Mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm nebo Mezinárodní divadelní festival Miraculum Český Krumlov. Adventní program nebude chybět ani letos, kdy koledy, Ježíškova pošta, pohádky v Městském divadle Český Krumlov nebo Medvědí Vánoce zpříjemní čekání na Štědrý večer.

Nové kapitoly příběhu města Český Krumlov budeme společně psát i v roce 2010. Město Český Krumlov se těší na shledanou na připravovaných akcích a programech.

Odkazy

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: