Shrnutí Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2009
24. srpna 2009
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se letos konal od 17. července do 22. srpna. Pro návštěvníky bylo připraveno 21 koncertů a představení, konaných v 7 různých prostředích Českého Krumlova, z toho 13 z nich se uskutečnilo pod širým nebem. Pestrá nabídka hudebních žánrů, orchestrů a sólistů z domova i zahraničí byla určena širokému okruhu milovníků hudby. Klasická hudba byla již tradičně základním programovým kamenem festivalu. Koncerty v tomto roce navštívilo 15 200 návštěvníků. Všechny koncerty a představení přinesly posluchačům řadu nevšedních hudebních zážitků. Probíhaly na vysoké umělecké úrovni a v příjemné atmosféře tak jak byly naplánovány s jednou výjimkou, kdy se pro velký déšť musela konat 1. premiéra opery Rusalka v Zámecké jízdárně v koncertním provedení.
„Za sebe i za mé kolegy mohu říci, že letošní ročník proběhnul skvěle," řekl ředitel festivalu Jaromír Boháča dodal: „Letošní festival se určitě zařadí mezi ty velmi úspěšné ročníky a díky tomu, že město Český Krumlov slaví letos 700 let od první písemné zmínky a na zahajovacím koncertu jsme k poctě města uvedli Vodní hudbu F. X. Thuriho, se zřejmě nesmazatelně zapíše i do historie města. Galakoncert Renée Fleming určitě patřil k tomu nejlepšímu co kdy na festivalu zaznělo. Při přípravách jsme měli obavy jak se projeví současná ekonomická situace na návštěvnosti koncertů. Jak se ukázalo, naše obavy byly plané, protože naopak lidé navštěvovali koncerty ve větší míře než tomu bylo v minulosti a to je pro nás moc dobře. Upřímně říkám, že festival jako celek letos předčil má očekávání a mám z něj velmi dobrý pocit. Zároveň ale cítím velký závazek do dalších ročníků, abychom naše návštěvníky nezklamali. Samozřejmě poděkování patří všem našim partnerům, a také Ministerstvu kultury, Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, bez jejichž podpory by se festival nemohl konat."
Zahajovací koncert na náměstí Svornosti byl uveden na počest 700 let města Český Krumlov. Po letech zde zaznělo unikátní vokálně - instrumentální dílo Františka Xavera Thuriho, věnované čtyřem vládnoucím šlechtickým rodům - Vodní hudba pro Český Krumlov.
Hvězdnou tváří festivalu letošního ročníku byla světoznámá sopranistka Renée Fleming (USA), která vystoupila v Pivovarské zahradě na Operním galakoncertu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana (USA). R. Fleming svým výkonem uchvátila všechny posluchače.
Na otáčivém hledišti pokračovala vloni započatá úspěšná spolupráce s Jihočeským divadlem. V mezinárodním obsazení se zde odehrálo šest představení Dvořákovy Rusalky. Orchestr řídil, stejně jako v loni, dirigent Metropolitní opery v New Yorku, John Keenan. V titulní roli alternovaly Julie Makerov (USA) a Dana Burešová. V dalších rolích se představili Allan Glassman (USA), Aleš Briscein, Eva Urbanová, Alison Bolshoi (USA) a další.
Z jiných hudebních žánrů byl zastoupen folklór, pop a muzikál.
Během Maďarského večera se na podiu v Pivovarské zahradě vystřídala maďarská zpěvačka Palya Bea a soubor lidových tanců Kéve (Maďarsko). Pod vedením maďarského šéfkuchaře byly připraveny národní jídla a k tomu mohli návštěvníci ochutnat lahodná maďarská vína.
Nevšední propojení světa opery a popu nabídnul festivalový koncert pěveckých hvězd, Karla Gotta a Evy Urbanové v Pivovarské zahradě. Jako host se na něm představila sopranistka, Tereza Mátlová. Účinkující doprovázel Boom! Band Jiřího Dvořáka.
Do programu bylo zařazeno druhé pokračování originálních muzikálových melodií v podání broadwayských zpěváků - Noc na Broadway II. Debbie Gravitte (USA), Christiane Noll (USA) a Goug La Brecque (USA) byli doprovázeni Moravskou filharmonií Olomouc pod taktovkou zkušeného muzikálového dirigenta, Randalla Craiga Fleischera (USA).
Německá houslová virtuoska Tanja Becker - Bender přednesla v Maškarním sále 24 capricií N. Paganiniho. Koncert byl unikátním a strhujícím hudebním zážitkem.
Během dalších komorních koncertů v Maškarním sále vystoupil Český komorní orchestr s jihokorejskými sólisty Sungho Chang (kytara) a Meehae Ryo (violoncello), Musica Florea provedla dobovou interpretaci barokní hudby a Camerata Moravia doprovodila laureáty mezinárodních hudebních soutěží Pražské jaro a Musikwettbewerb der ARD, flétnistku Júlii Somogyi (Maďarsko) a klarinetistku Shelly Ezra (Izrael).
V příjemné, svícemi osvícené zahradě Kooperativy letos koncertovali u nás i ve světě proslulí umělci, Lubomír Brabec na kytaru, Kateřina Englichová na harfu a Alžběta Vlčková na violoncello.
Další hvězdou Mezinárodního hudebního festivalu byl houslista, dirigent a violista v jedné osobě, Shlomo Mintz (USA), který se se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu představil v Zámecké jízdárně. Mozartovu Koncertantní symfonii pro orchestr, housle a violu s ním zahrál náš přední houslista Pavel Šporcl.
Po letech se do festivalového programu vrátil koncert pro rodiny s dětmi, na kterém vystoupil jeden z nejlepších mládežnických orchestrů, Calgary Youth Orchestra z Kanady a dětský soubor Hájíček z Prahy.
Závěrečný koncert v Zámecké jízdárně patřil slavnému ruskému violoncellistovi Kyrillu Rodinovi a Pražské komorní filharmonii s dirigentem Jakubem Hrůšou.
19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov proběhne od 16. července do 21. srpna 2010. Přípravy na něj jsou už v plném proudu a už nyní vás na něj jménem pořadatelů zve ředitel festivalu J. Boháč.
„Přes velký letošní úspěch si uvědomuji, jak bude těžké pro příští rok zajistit potřebné finanční prostředky. Pokud se nám to podaří, věřím, že i příští ročník svou dramaturgií koncertů přivede na festival mnoho návštěvníků. Co víme určitě je, že zahajovací koncert se uskuteční 16. července 2010 a že na něj máme již podepsanou smlouvu s vynikajícím světovým tenoristou Jose Curou. Po úspěšné spolupráci s Jihočeským divadlem na představení Rusalka, jsme se domluvili na dalším projektu a tentokrát to bude opera W. A.Mozarta Don Giovanni. Ostatní koncerty bych si nechal jako překvapení."
Fotogalerie z koncertů posledního festivalového týdne