aktualizováno 20. 1. 2009

700 let města Český Krumlov (logo)Jubileum 700 let města Český Krumlov zahájí slavnostní mše

20. ledna 2009

V Českém Krumlově, který si letos připomíná 700 let od první zmínky o městě, se začne slavit už tento týden. V neděli 25. ledna totiž uplyne 570 let ode dne, kdy pasovský biskup Mikuláš vysvětil kostel svatého Víta. Při této příležitosti se v jeho prostorách uskuteční slavnostní biskupská mše, kterou bude od 9.30 hodin sloužit světící biskup českobudějovický Pavel Posád.

Kostel, který se začal stavět na popud Petra I. z Rožmberka, byl vysvěcen v roce 1439. Patrně ještě před dokončením stavby. A proč ho světil biskup z Německa? „Tehdy, po husitské revoluci, zde žádný český biskup nežil," vysvětlil českokrumlovský vikář Václav Pícha.
Město Český Krumlov tak příští neděli symbolicky zahájí oslavy sedmisetletého jubilea. Jejich program tvoří například výstava originálu listiny Jindřicha I. z Rožmberka datovaná 2. srpnem 1309, která poprvé zmiňuje Český Krumlov jako město. Sedm století shrne reprezentativní kniha, výročí zohlední Slavnosti pětilisté růže a prostor dostanou i děti, jež zpracují své představy o tom, jak bude město vypadat za devadesát let.

Kostel sv. Víta, Český Krumlov, foto: Zdena Flašková„Kostel svatého Víta je pro město důležitý i jako místo jedinečných kulturních akcí: své varhanní improvizace Labyrint světa a Ráj srdce tu převedl Petr Eben, který se na varhany učil hrát jako dítě, v kostele zpíval rovněž osobní chlapecký pěvecký sbor anglické královny. Město také přispělo na obnovu varhan, při Svatováclavských slavnostech nabízí mimořádné prohlídky kostela svatého Václava. Společně se zástupci církví rozsvěcujeme vánoční strom a zahajujeme advent," řekla místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Zdejší faru zřejmě založil Petr I. z Rožmberka krátce před rokem 1317. Původní malý kostel nepostačoval vzrůstajícímu počtu obyvatel rožmberského rezidenčního města, a tak začal v roce 1340 větší budovu stavět německý stavitel Linhart z Aldenbergu. Dodnes ho  připomíná nápis na znaku umístěném v klenbě hlavní lodi.

Stavba kostela svatého Víta byla podporována veřejnými sbírkami, přispíval i pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka a skončila až po husitských válkách. Dalších výraznějších úprav se budova již nedočkala, až v 19. století nahradila barokní věž cibulovitého typu osmiboká věž novogotická. U vstupu do kaple svatého Jana Nepomuckého jsou dva náhrobní kameny z červeného mramoru z bývalé hrobky Viléma z Rožmberka a jeho třetí manželky Anny Marie. Ve výklenku kaple jsou pohřbena například srdce zakladatelského manželského páru Schwarzenbergů, Marie Eleonory a Adama Františka. (vk)

 

Další informace:
700 let města Český Krumlov
Kostel sv. Víta ve městě Český Krumlov

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: