aktualizováno 3. 3. 2009

Město Český Krumlov podpoří 41 kulturních akcí

3. března 2009

Festival komorní hudby, sdružení básníků KRB i sbor Medvíďata získají letos peníze od města Český Krumlov. To ze svého rozpočtu uvolní na 41 akcí celkem 2 360 000 korun v souladu s Programem podpory kultury města. Řada akcí významně obohatí letošní oslavy 700 let od první písemné zmínky o městě.

Rada města a zastupitelstvo města podpořilo projekty tradiční, činnost spolků a souborů a kromě toho aktivity několika žadatelů, kteří se přímo zapojí do oslav 700 let. Místostarostka Jitka Zikmundová si cení toho, že Český Krumlov nabízí kulturní akce světové úrovně i řadu menších, které vymýšlejí a pořádají zdejší občané.

„Měla jsem ke konci minulého roku opravdu mimořádný zážitek z kultury v Českém Krumlově: v prosinci křtil své CD Karel Dvořák v Salonu Šnek. Bylo to setkání s různou barevností kultury ve městě. Český Krumlov má mezi městy v naší republice to štěstí, že nabízí kulturní akce na světové úrovni, s nimiž sem organizátoři přicházejí a velmi citlivě aranžují do zdejších prostor světoznámá jména. A pak máme to štěstí na lidi jako je Karel Dvořák a mnoho dalších, kteří v našem městě žijí, tvoří a dělají to pro radost z toho, že něco vytvářejí a lidi to baví. Rádi podpoříme aktivity našich občanů, protože si jich vážíme," řekla Jitka Zikmundová.

Mezi nejatraktivnější akce patří koncert Vodní hudba pro Český Krumlov, který se uskuteční 17. července na náměstí Svornosti a jenž je součástí Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Představí se na něm například Severočeská filharmonie Teplice vedená Charles Olivieri-Munroe, Kühnův smíšený sbor či Schola Gregoriana Pragensis.

Další hudební akci přímo k výročí nachystal Festival komorní hudby. „Jde o koncert Duchovní hudba na dvoře rožmberských vladařů, kde vystoupí osmičlenný vokální soubor Octopus Pragensis. Těžiště jejich zájmu spočívá v repertoáru vrcholné renesance a raného baroka. Inspiraci čerpají z dobových pramenů a edic a snaží se vybírat skladby, které jsou objevné, ale zároveň mohou oslovit i dnešního posluchače," popsal Filip Putschögl z kanceláře starosty.

Program podpory kultury pro rok 2009 je rozdělen do čtyř okruhů: první je zaměřen na činnost souborů, spolků a zájmových sdružení. Z něj dostanou prostředky například Městský pěvecký sbor Perchta, soubor historických tanců Fioretto, sdružení jihočeských básníků KRB, dětský sbor Krumlovští pištci nebo folklorní soubor Růže.

Druhý okruh zahrnuje víceleté granty, kde figurují tradiční projekty jako Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Barokní večer na zámku, Festival komorní hudby, Egon Schiele Art Centrum, Jazzky Krumlov, Mezinárodní divadelní festival Miraculum nebo semifinále pěvecké soutěže Jihočeský vrabčák.

V rámci tohoto okruhu město podpořilo rovněž Agenturu českého keramického designu. Výtvarník Miroslav Páral připraví projekt Prostor v čase 50/700. Tvoří ho čtyři expozice a obsáhne jak dílo Páralovo, tak tvorbu Ivana Jelínka a dalších českých a zahraničních autorů.
„Podtitul jedné z výstav Je prostřeno navazuje na zámecké barokní hostiny a vybízí k bujaré oslavě 700 let. Podtitul výstavy S úctou Miroslav Páral vyjadřuje mé osobní poděkování městu Český Krumlov, které mě v dětství kulturně formovalo a ku dnešku je mi nevyčerpatelnou inspirací," uvedl Miroslav Páral.

Třetí okruh podporuje aktivity dětí a mládeže do 18 let. Peníze letos získají dětský sbor Medvíďata, pořadatelé I. Přehlídky mládežnických dechových orchestrů Český Krumlov ku příležitosti 700. výročí i Fotoklub Český Krumlov, který v rámci oslav uspořádá fotosoutěž Český Krumlov očima dětí. Živá kultura pro širokou veřejnost spadá do čtvrtého okruhu a letos v něm se svými žádostmi uspěli organizátoři Masopustu, Českokrumlovský dětský sbor nebo Krumlovský komorní orchestr.

Druhé kolo grantu bude vyhlášeno 1. června 2009, uzávěrka je 3. července 2009 a město uvolní z rozpočtu celkem 170 000 korun. Grant bude mít dva okruhy: Mladí mladým a Od podzimu do nového roku. Druhý zmíněný je určen na akce, které rozšíří kulturní nabídku v podzimních a zimních měsících.

Město Český Krumlov grantově podporuje také další oblasti, například sport, ekologickou výchovu, volný čas a bezpečí nebo sociální služby v rámci 2. komunitního plánu. Souhrnné informace o grantových programech vypsaných městem Český Krumlov a o dalších programech finanční podpory jsou k dispozici na internetu na www.ckrumlov.cz/granty2009 (vk)

 

Výsledky grantového řízení - klikněte zde a uložte si výsledky ve formátu *.pdf

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: