aktualizováno 12. 6. 2009

Slavnosti pětilisté růže 2007Týden slavností začíná již v pondělí

12. června 2009

Týden plný slavností a oslav propukne v Českém Krumlově již v pondělí 15. června. "Každý den v týdnu před velkými slavnostmi pozveme zejména českokrumlovské občany na nějakou zajímavou akci. Oslavy 700 let města jsou významnou událostí a jsou především oslavami těch, kteří po staletí žili a žijí i v současnosti v Českém Krumlově. Církevně připomeneme výročí znovuvysvěcením mariánského sloupu, z umělecké roviny místní dostanou jako dárek novou sochu do Seminární zahrady naproti Hotelu Růže, pozveme všechny Krumlováky na bezplatné zajímavé prohlídky naším městem a v předvečer Slavností pětilisté růže předáme Cenu města za významný počin v roce 2008 pro Český Krumlov. Víkendové Slavnosti pětilisté růže pak představují zábavný víkendový výlet do historie pro místní i pro návštěvníky. Program je opravdu bohatý," sdělila místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

 Pondělí: Svěcení mariánského sloupu v 17.30 na náměstí Svornosti

Svatého Víta jako hlavního ochránce města připomene 15. června od 17.30 hodin znovuvysvěcení mariánského sloupu na náměstí Svornosti a od 18 hodin mše v kostele svatého Víta. Svěcení i sváteční mši celebruje českobudějovický biskup Mons. Jiří Paďour. Svěcení i mši zpěvem doprovodí Svatoanenská gregoriánská schola Český Krumlov pod vedením ředitele kúru v Českém Krumlově Jiřího Balka.

Mariánský sloup se tyčí uprostřed šestiboké kamenné barokní kašny. Zcela na vrcholu sloupu se nalézá socha Panny Marie, níže stojí figury sv. Václava, sv. Víta, sv. Jana Evangelisty a sv. Judy Tadeáše. Sousoší nechala postavit v letech 1714 - 1716 kněžna Marie Arnoštka z Eggenbergu, rozená Schwarzenbergová. Morový sloup byl vystavěn na památku ukončení epidemie moru, jež v letech 1680-1682 zachvátila město. Sochy jsou dílem pražského sochaře Matěje Václava Jäckela. Barokní kašna s mariánským sloupem byla v roce 2008 zrekonstruována a sochy zrestaurovány, v kašně se opět objevila tryskající voda a nově získala slavnostní osvětlení. Na začátku roku 2009 získala tato rekonstrukce čestné uznání v soutěži PRESTA jižní Čechy (prestižní stavby).

 

Úterý: Instalace plastiky Zvonice pro Evropu v 18.00 v Seminární zahradě

Zvonice pro EvropuPlastika Zvonice pro Evropu autora Petra Fidricha dostane své místo v Seminární zahradě naproti hotelu Růže. Slavnostní odhalení plastiky doprovodí hudebně-divadelní happening, který přichystal Karel Dvořák.

Středa: Prohlídky města pro místní od 18.00 a 19.00 na náměstí Svornosti

Průvodci - titulkaProhlídky města pro občany Českého Krumlova zajišťuje českokrumlovské Sdružení průvodců Jihočeské hospodářské komory. Prohlídky se uskuteční zcela bezplatně v

e dvou časech, od 18 a od 19 hodin, městem bude provázet jednotlivé skupiny pět místních průvodců. V obou časech bude na zajímavou téměř hodinovou poznávací cestu Českým Krumlovem vypraveno pět různých skupin. V každé skupině může být až 40 osob, sraz bude na náměstí Svornosti u kašny. Z organizačních důvodů je nutná předchozí rezervace "místenky", která bude k vyzvednutí zdarma v Infocentru Český Krumlov (náměstí Svornosti 2). Průvodci povedou výklad v českém jazyce.

Čtvrtek: Cena města Český Krumlov za rok 2008 od 18.00 na nádvoří Hotelu Růže

Cena města Český KrumlovCena města Český Krumlov je určena fyzickým osobám, seskupením fyzických osob či právnickým osobám za významné počiny v minulém roce. „Uznání v podobě dlažební kostky se skleněnou kapkou odměňuje jeho nositele za významný přínos přispívající k rozvoji či prezentaci města Český Krumlov a obohacení života jeho obyvatel, například v oblasti kulturní, sportovní, sociální, podnikatelské či ve sféře památkové péče," sdělil starosta města Luboš Jedlička. O udělení Ceny města rozhodli zastupitelé na svém květnovém jednání a přidělili ji MUDr. Alexandru Jegorovovi, CSc  za jeho profesní činnost v oboru chirurgie a traumatologie, ve které je uznávaným odborníkem a soudním znalcem, jakož i za hlubokou znalost dalších oborů (mykologie, astrofyzika, fytologie, stavba lodí atd.), o kterou se prostřednictvím přednášek, besed a publikační činnosti dělí se spoluobčany. MUDr. Jegorov je zároveň dlouholetým instruktorem Vodní záchranné služby.

Veřejné předání ceny se uskuteční v předvečer Slavností pětilisté růže dne 18. června na nádvoří Hotelu Růže. Vloni získali Cenu města Dezider Dunka in memoriam a Městský pěvecký sbor Perchta. V 15 ročnících bylo uděleno celkem 54 cen.

Pátek - neděle: Slavnosti pětilisté růže

Slavnosti pětilisté růže oživí vzpomínku na první písemnou zmínku o městě Český Krumlov z roku 1309. Centrum Českého Krumlova ožije od 19. do 21. června historií a nabídne příchozím středověkou zábavu, dobové trhy nebo gurmánské zážitky z pravých středověkých specialit. Letošní třiadvacátý ročník naváže na první oslavu kulatého výročí v roce 1909, kdy proběhla městská historická slavnost ještě s účastí knížete Schwarzenberka. Rok oslavy 700 let města nebude věnován pouze rodu posledních Rožmberků a období renesance, jak je běžné každý rok, ale zaměří se na prezentaci všech historických období a na historii města od gotiky po rokoko. 

Slavnosti pětilisté růže 2007

Slavnosti pětilisté růže 2007 Slavnosti pětilisté růže 2007

Více informací - www.ckrumlov.cz/slavnosti2009

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: