aktualizováno 22. 6. 2009

 

V roce 2099 bude na kopci místo zámku velký šnek

22. června 2009

Žáci základní školy Plešivec dnes prezentovali svá umělecká ztvárnění v rámci projektu Příběh města Český Krumlov v roce 2099 aneb budoucnost města očima dětí. Ve foyer u jídelny je instalována výstava fotografií, obrázků nebo literárních příspěvků. Většinu pozornosti na sebe ale strhává keramický model centra města. "Podle keramického modelu města nás čeká opravdu zajímavá budoucnost," líčí s úsměvem místostarostka Jitka Zikmundová své dojmy z vernisáže, "podle dětí by měla vybouchnout sopka Kleť, která zásadně promění charakter Českého Krumlova." Keramický model budoucnosti má z původní architektury místo snad jen pro hradní věž. Namísto zámku se na kopci usadil obrovský šnek s ulitou. Řeka se propadla do podzemí a obyvatelé ji museli uměle vyzvednout a postavit svá luxusní obydlí kolem řeky a pod ní. Dominantou města je v roce 2099 čtyřlistá růže, žije tu desetinásobně více obyvatel a kvůli nedostatku místa se staví mrakodrapy.  "Líbí se mi, že model není statický a vymodelovanou řekou protéká skutečná voda. Trochu mě ale děsí katastrofický námět této vize, raději bych byla,  kdyby spolu s hradní věží zůstal na kopci jako dominanta náš zámek,"  doplňuje místostarostka.  

Až do čtvrtka 25. června představí dopoledne každá českokrumlovská škola ostatním spolužákům své výtvory v projektu Příběh města Český Krumlov v roce 2099 aneb budoucnost města očima dětí a v odpoledních hodinách otevře dveře veřejnosti. Akce pro děti a mládež do 18 let je součástí Evropského roku kreativity a inovace. Projekt je organizován městem Český Krumlov a Centrem pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. v rámci oslavy 700 let od první zmínky o Českém Krumlově jako o městě.  Cílem projektu bylo zapojit děti a mládež do programu oslav mimořádného výročí města Český Krumlov, hravou a kreativní formou zprostředkovat informace o současném dění a životě, oslovit budoucí generaci Českého Krumlova, generaci, která bude ovlivňovat a vytvářet jeho podobu a určovat život města.  

Město Český Krumlov slaví v letošním roce své 700. výročí. Již 17. Července se koná koncert pro město v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, kdy bude představena Vodní hudba pro Český Krumlov Františka Xavera Thuriho. V srpnu bude sepsána nová listina s odkazem dalším generacím a na podzim se chystá vydání publikace o Českém Krumlově. Podrobný program oslav je na webové stránce www.ckrumlov.cz/700.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: