aktualizováno 22. 6. 2009

 

V roce 2099 bude na kopci místo zámku velký šnek

22. června 2009

Žáci základní školy Plešivec dnes prezentovali svá umělecká ztvárnění v rámci projektu Příběh města Český Krumlov v roce 2099 aneb budoucnost města očima dětí. Ve foyer u jídelny je instalována výstava fotografií, obrázků nebo literárních příspěvků. Většinu pozornosti na sebe ale strhává keramický model centra města. "Podle keramického modelu města nás čeká opravdu zajímavá budoucnost," líčí s úsměvem místostarostka Jitka Zikmundová své dojmy z vernisáže, "podle dětí by měla vybouchnout sopka Kleť, která zásadně promění charakter Českého Krumlova." Keramický model budoucnosti má z původní architektury místo snad jen pro hradní věž. Namísto zámku se na kopci usadil obrovský šnek s ulitou. Řeka se propadla do podzemí a obyvatelé ji museli uměle vyzvednout a postavit svá luxusní obydlí kolem řeky a pod ní. Dominantou města je v roce 2099 čtyřlistá růže, žije tu desetinásobně více obyvatel a kvůli nedostatku místa se staví mrakodrapy.  "Líbí se mi, že model není statický a vymodelovanou řekou protéká skutečná voda. Trochu mě ale děsí katastrofický námět této vize, raději bych byla,  kdyby spolu s hradní věží zůstal na kopci jako dominanta náš zámek,"  doplňuje místostarostka.  

Až do čtvrtka 25. června představí dopoledne každá českokrumlovská škola ostatním spolužákům své výtvory v projektu Příběh města Český Krumlov v roce 2099 aneb budoucnost města očima dětí a v odpoledních hodinách otevře dveře veřejnosti. Akce pro děti a mládež do 18 let je součástí Evropského roku kreativity a inovace. Projekt je organizován městem Český Krumlov a Centrem pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. v rámci oslavy 700 let od první zmínky o Českém Krumlově jako o městě.  Cílem projektu bylo zapojit děti a mládež do programu oslav mimořádného výročí města Český Krumlov, hravou a kreativní formou zprostředkovat informace o současném dění a životě, oslovit budoucí generaci Českého Krumlova, generaci, která bude ovlivňovat a vytvářet jeho podobu a určovat život města.  

Město Český Krumlov slaví v letošním roce své 700. výročí. Již 17. Července se koná koncert pro město v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, kdy bude představena Vodní hudba pro Český Krumlov Františka Xavera Thuriho. V srpnu bude sepsána nová listina s odkazem dalším generacím a na podzim se chystá vydání publikace o Českém Krumlově. Podrobný program oslav je na webové stránce www.ckrumlov.cz/700.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov