Náměstí se promění v koncertní sál již za týden
13. července 2009
Zahajovací koncert pro město v rámci 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude uveden v pátek 17. července od 21 hodin na náměstí Svornosti. Na počest 700 let města Český Krumlov zde po letech zazní unikátní vokálně-instrumentální dílo, věnované čtyřem vládnoucím šlechtickým rodům, Vodní hudba pro Český Krumlov. „K oslavám výročí města se ideálně hodí Vodní hudba pro Český Krumlov F. X. Thuriho, která je zkomponovaná na objednávku festivalu a je programovým dílem o historii města," komentuje výběr koncertu ředitel festivalu Jaromír Boháč. Dílo provede Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Olivieria - Munroa, Schola Gregoriana Pragensis, Kühnův smíšený sbor, sólisté - Dagmar Vaňkátová (soprán), Marta Beňačková (alt) a Jiří Sulženko (bas). Recitovat bude Viktor Preiss.
Pro diváky bude připraveno hlediště s kapacitou 1500 míst, zastřešené jeviště atypického rozměru, velké promítací plátnu, na nějž bude snímán průběh koncertu, ale i dobová vyobrazení Českého Krumlova. Záštitu nad Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov letos převzal také starosta města Český Krumlov Luboš Jedlička. „Bylo mi potěšením převzít záštitu nad Mezinárodním hudebním festivalem. Za město Český Krumlov i společnost Auviex bych rád srdečně pozval všechny občany Českého Krumlova zejména na výjimečný zahajovací koncert festivalu věnovaný městu," doplnil Luboš Jedlička.
Hvězdnou tváří festivalu se pro tento ročník stala světoznámá operní diva Renée Fleming (USA), která je považována za jednu z nejlepších současných sopranistek světa. Renée Fleming zazpívá v Pivovarské zahradě na Operním galakoncertu 18. července od 20:30 se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana (USA). Renée Fleming se také 17. července účastní slavnostního zahájení festivalu s pozvanými hosty v hotelu Růže. „Hlavní festivalové koncerty se snažíme plánovat dva roky dopředu," říká ředitel festivalu Jaromír Boháč a pokračuje: „v tomto případě trvalo poměrně dlouho, než paní Renée Fleming a její agentura souhlasili s koncertem. O to větší byla naše radost, když přijala nejen pozvání na exteriérový festivalový koncert, ale dala i souhlas, že bude jeho letošní tváří. Je to pro nás velká výzva do budoucna a také určité ocenění naší práce."
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, konaný již tradičně pod záštitou prezidenta republiky, pana Václava Klause, v tomto roce proběhne od 17. července do 22. srpna. Pro návštěvníky je připraveno 21 koncertů a představení, konaných v 7 různých zajímavých prostředích Českého Krumlova, z toho 13 z nich se uskuteční pod širým nebem. Pestrá nabídka hudebních žánrů, orchestrů a sólistů z domova i zahraničí je určena širokému okruhu milovníků hudby. Klasická hudba bude již tradičně základním programovým kamenem festivalu.
Soutěžte o volné vstupenky na jednotlivé koncerty festivalu na www.ckrumlov.cz/soutez.
Více se o programu, umělcích, či o prodeji vstupenek dozvíte na www.festivalkrumlov.cz. Více o oslavách 700 let města Český Krumlov najdete na www.ckrumlov.cz/700.
Rozhovor s autorem Vodní hudby pro město Český Krumlov, Františkem Xaverem Thurim
„Kompozice Vodní hudba pro Český Krumlov byla pro mne velkým tvůrčím podnětem, pro krásu místa i historické souvislosti tam probíhající. K vytvoření díla jsem byl vyzván v roce 1995 ředitelem společnosti Auviex, panem Jaromírem Boháčem, se kterým jsem krásný zámek navštívil. Potom probíhaly dlouhé rozpravy nad tématem. Text byl vytvořen PhDr. Janem Šmídem a do latiny přeložen paní prof. Bohumilou Mouchovou. Jeho obsahem byla oslava čtyř šlechtických rodů, které byly pro Český Krumlov nejdůležitější. Právě historický vývoj této nádherné lokality byl pro mne velmi inspirující, neboť obdivuji rozmanitost všech zastoupených stylových etap."
Jak dlouho dílo vznikalo a jaké máte vzpomínky na jeho světovou premiéru?
„Kompozice vznikla v první třetině roku 1996. Ve stejném roce se v létě konala premiéra na terasách pod zámkem nad tekoucí Vltavou. Sólových pěveckých partů se ujala Dagmar Vaňkátová, Marta Beňačková a Jiří Sulženko. Orchestr Virtuosi di Praga řídil francouzský dirigent J. F. Manzone. Dále spolupracoval Český komorní sbor a Schola Gregoriana Pragensis. Text kantáty byl přednášen Janem Kačerem. Na premiéře jsem byl samozřejmě přítomen a provedením jsem byl doslova nadšen. Nádherná scenérie přírody a stavebního skvostu tohoto zcela neobyčejného místa dotvořily se zpěvem a hudbou dokonalý dialog."
Bylo dílo od té doby uvedeno ještě někde jinde?
„V roce 1998 bylo uskutečněno koncertní provedení v Rudolfinu v Praze. Pořadatelem byl opět Auviex. Pro tuto akci jsem uskutečnil několik drobných změn, především jsem dílo rozdělil na dvě části. Letošní provedení Vodní hudby nezaznamená žádných podstatných změn v partituře."
Provedení vašeho díla bude oslavou města a současně zahájí festival. Jak se v takové chvíli jako autor cítíte?
„Osobně jsem velmi šťasten, že hudební festival zvolil u příležitosti oslav 700 let Českého Krumlova moji skladbu, neboť jsem charismatickým místem doslova okouzlen. Pokládám to i za převzácný dar k mému životnímu jubileu. Byl bych šťasten, kdyby se provedením vytvořila stejně inspirující atmosféra, jaká byla při premiéře v roce 1996. Doufám, že se budu moci koncertu zúčastnit a že budu posluchači pochopen."