aktualizováno 21. 7. 2009

V pátek 17. července byl slavnostně zahájen 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

21. července 2009

Slavnostního zahájení v hotelu Růže se účastnili významní představitelé politického a společenského života. Nechyběl mezi nimi například premiér ČR Jan Fischer, či ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský a další vzácní hosté. Přítomné přivítal představitel generálního partnera festivalu, generální ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská, starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička a ředitel festivalu Jaromír Boháč. Zahájení se účastnila také tvář letošního ročníku, americká sopranistka Renée Fleming, která také všechny přítomné pozdravila, vyjádřila obdiv k městu Český Krumlov a pozvala všechny přítomné na operní galakoncert, který se uskutečnil v sobotu 18. července.

Zahajovací koncert na náměstí Svornosti byl věnován 700. výročí města Český Krumlov. Přibližně 1500 návštěvníků si vyslechlo unikátní vokálně - instrumentální dílo F. X. Thuriho Vodní hudbu pro Český Krumlov. Severočeskou filharmonii Teplice řídil Charles Olivieri - Munroe. Na provedení se dále podíleli Schola Gregoriana Pragensis, Kühnův smíšený sbor a sólisté. Recitace se s velkým citem ujal Viktor Preiss.

Autor skladby, který letos slaví 70. narozeniny, se večera účastnil osobně. "Mám z dnešního koncertu nesmírnou radost," prozradil F. X. Thuri bezprostředně po skončení koncertu a pokračoval. "Měl krásnou atmosféru, líbilo se mi prostředí náměstí, provedení mne v kombinaci s obrazy promítanými na plátno velmi zaujalo."

Město Český Krumlov pravidelně festival finančně podporuje, ale letos se poprvé stalo partnerem festivalu. „Jsem potěšen, že se většině návštěvníků, partnerů, hostů a přátel Českého Krumlova slavnostní koncert líbil," řekl starosta města Luboš Jedlička a pokračoval. "Ostatně, to bylo našim přáním. Za sebe mohu říci,že to byla skvělá akce pro začátek festivalu k 700. výročí první písemné zmínky o městě a pokud se bude celý festival ubírat v tomto duchu věřím, že jistě přiláká další sponzory, partnery a také návštěvníky."

Výkon Renée Fleming předčil všechna očekávání

V sobotu 18. července se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov konal v Pivovarské zahradě operní galakoncert americké operní hvězdy Renée Fleming. Všichni návštěvníci, festivalový tým i samotná diva prožívali od rána vzrušené chvíle kvůli počasí, které bylo velmi nepříznivé, vydatný déšť nebral konce. Renée Fleming však nechtěla zklamat své příznivce a potvrdila, že bude v zahradě zpívat za každého počasí. Odpoledne déšť ustal a chladno už obrovský hudební zážitek ze zpěvu Fleming nemohlo pokazit. Všechna očekávání byla dalece překonána, všichni návštěvníci byli výkonem Renée Fleming doslova unešeni. Posluchači odměnili vynikající výkon Fleming dlouhým potleskem vstoje. Sopranistku doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou amerického dirigenta a přítele pěvkyně Johna Keenana. Operní galakoncert byl živě vysílán Českým rozhlasem na stanici Vltava. Bezprostředně po koncertu Fleming řekla, že ji české publikum i město Český Krumlov zcela uchvátilo, že si užívala každou minutu zde prožitou a že může doporučit účast na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov dalším kolegům z operního světa. Sama by se sem v budoucnu také ráda vrátila. Koncert si nenechal ujít ani Václav Havel, se kterým se umělkyně následně sešla v Zámecké jízdárně. Paní Fleming potvrdila, že se brzy do České republiky vrátí. "Ano, budu 14. listopadu zpívat v Praze v rámci oslav 20 výročí Sametové revoluce. Přípravy velmi prožívám, jednak kvůli přátelství s Václavem Havlem a také kvůli mým českým kořenům."

Více informací naleznete zde.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: