aktualizováno 9. 2. 2010

Sboristé z britského partnerského města vystoupí v Českém Krumlově

26. října 2009

Členové mužského pěveckého sboru z britského partnerského města Llanwrtyd Wells vystoupí v předvečer státního svátku 27. října od 18 hodin v Jezuitském sálu Hotelu Růže. Vystoupení britských pěvců bude věnováno památce Dne vzniku samostatného československého státu a oslavě 700 let města Český Krumlov. Vstup na koncert bude zdarma.

Téměř devadesátičlenná delegace složená z představitelů nejmenšího britského města, sboristů a doprovodu přijede do Českého Krumlova 26. října. „Během čtyřdenního programu je pro naše přátele z Llanwrtyd Wellsu připraveno například setkání s představiteli Českého Krumlova, prohlídka zámku, návštěva Musea Fotoateliér Seidel nebo grafitového dolu. Velšský sbor si vyzkouší i akustiku kostela sv. Víta, v němž zapěje neformálně pár duchovních písní," sdělila Vendula Nováková z Kanceláře starosty.

Nejmenší britské město Llanwrtyd Wells [chanutyd wels] se nachází v centrálním Walesu ve správní oblasti Powys. Město obklopuje jedna z posledních neobydlených oblastí v Anglii. Llanwrtyd Wells leží na řece Irfon a je obehnán hornatinou Epynt a Cambrain. S Českým Krumlovem uzavřelo městečko partnerství v roce 1993. Spolupráce s Českým Krumlovem se pohybuje v rovině výměnných pobytů studentů gymnázia nebo kulturních vystoupení a vzájemných návštěv.

„Britští sboristé se v Českém Krumlově setkají s Městským pěveckým sborem Perchta a jistě najdou nějakou společnou notu. Mohli bychom být i svědky zárodku budoucí spolupráce. Kromě toho bychom chtěli také seznámit anglické pěvce s mladými hudebníky ze Základní umělecké školy Český Krumlov pod patronací Lukáše Holce. Sami llanwrtydští přišli s tímto nápadem, protože byli nadšeni zpěvem českokrumlovských Medvíďat ze ZUŠky na waleské soutěži letos v květnu," doplnila Nováková.

Historie mužského pěveckého sboru sahá do roku 1968, kdy se pod hlavičkou kriketového a ragbyového klubu sešli příznivci sborového zpěvu. Kořeny ve sportovní činnosti dokládá i původní dlouhý název "Builth Wells Cricket and Rugby Club Male Voice Choir". První veřejné vystoupení sboru se konalo o dva roky později. Kolem roku 1980 sbor zkrátil svůj název do současné podoby „Builth Male Voice Choir". V současnosti sbor rekrutuje své členy z místních obyvatel, z místní farmářské komunity a z okolní velmi řídce osídlené oblasti Powys. Status chóru je dobročinný. Většina koncertů je věnována na podporu různých potřebných oblastí ve Velké Británii. V posledních několika letech koncertoval sbor v Holandsku, Francii, Německu, České Republice a v Irsku.

Koncert se uskuteční za podpory společnosti E.ON Česká republika, s. r. o.  (ja)

Oslava Dne vzniku samostatného československého státu v Českém Krumlově

  • 27. 10. 2009 od 10 hodin - kladení kytic k bustě T. G. Masaryka před základní školou T. G. Masaryka - pořádá Okresní organizace Čs. svazu PTP a Základní škola T. G. Masaryka; památku uctí i vedení města Český Krumlov
  • 27. 10. 2009 od 18 hodin - koncert partnerského města Llanwrtyd Wells - sbor Built Male Voice Choir v Jezuitském sále Hotelu Růže
  • 28. 10. 2009 - pochod na Křížovou horu - Klub českých turistů, odbor Start Český Krumlov; sraz účastníků je v 16 hodin na náměstí Svornosti, trasa pochodu - rybník Sebevrah - Přídolí - Machovice - Křížová hora - celkem cca 6km; pochod bude zakončen slavnostní vatrou na Křížové hoře v 18 hodin

Související odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: