aktualizováno 15. 4. 2009

Český Krumlov ukáže opět své Kouzlo, aneb Jen v Českém Krumlově se můžete políbit pod rozkvetlým stromem na náměstí Lásky...

15. dubna 2009

Carmentis, Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek

Písně oblíbených krumlovských skupin, malý exkurz po bílých místech krumlovské historie, hry pro děti, lampionový průvod, křest výjimečné fotopublikace a mnoho dalšího nabídne slavnost Kouzelný Krumlov, která se uskuteční 30. dubna a 1. května ve městě Český Krumlov. Jedna ze čtyř českokrumlovských slavností, jejíž hlavním tématem je oslava máje, měsíce lásky, si našla v posledních letech velké množství pravidelných návštěvníků. Kouzelný Krumlov 2009 je jednou z oslav k příležitosti 700 let od první písemné zmínky o městě. Vstupné do Kouzelného Krumlova je samozřejmě zdarma. Slavnost Kouzelný Krumlov pořádá město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond. Město Český Krumlov na akci uvolní ze svého rozpočtu částku 173 tisíc Kč. Kompletní aktualizovaný program je k dispozici na webových stránkách www.ckrumlov.cz/kouzelnykrumlov2009.

Hlavní část programu zasadili organizátoři do zahrad pivovaru Eggenberg, další akce oživí náměstí Svornosti, Jezuitský sál hotelu Růže a zámeckou jízdárnu. Náměstí Svornosti bude po dobu slavnosti přejmenováno na náměstí Lásky. „Jako každý rok se na náměstí Svornosti jako mávnutím kouzelného proutku objeví rozkvetlý strom. Polibkem pod rozkvetlou třešní sakurou si návštěvníci zajistí celoroční dávku lásky," říká Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Čtvrteční odpoledne je připraveno zejména pro rodiče s dětmi. „V zahradách pivovaru Eggenberg budou pro děti přichystány různé hry, historický fotoateliér, malování, budou se moci vyrobit doplňky svého čarodějnického převleku, nechat se nalíčit a zúčastnit se například čarodějnické přehlídky," popisuje Vozábal. V zahradách návštěvníky čeká také soutěžní přehlídka loutkových představení nebo Krumlovský veletrh, který prezentuje nabídku českokrumlovských neziskových institucí, souborů, spolků nebo projektů. Během odpoledne se představí jednotlivé obory českokrumlovské Základní umělecké školy v rámci Festivalu ZUŠ. V podvečerním programu nebude chybě stavění a zdobení májky za účasti Folklórního souboru Růže.

Odpolední i večerní hudební program v pivovarských zahradách skloubí koncertní vystoupení českokrumlovských oblíbených kapel Abigail, Black Bottom, Orient s krátkými vstupy o historických reáliích města (Všechny hvězdy nad Krumlovem, od 19.00) nebo s videoprojekcí při koncertu Papouškovo sirotků (Krumlovské metamorfózy, od 21.30). „V rámci pátrání po historických zajímavostech se asi přeneseme mezi krumlovské Kelty, na počátek 20. století, do let šedesátých a možná narazíme na překvapivé souvislosti. Koncert skupiny Papouškovo sirotci doplní projekce historických fotografií, obrazových zajímavostí, zajímavých obrazů i současných reflexí. Projekce by měla trvat 90 minut a předpokládám, že by se mělo objevit asi 200 fotografií. Pro tuto příležitost zapůjčilo unikátní fotografie například i Museum Fotoateliér Seidel.   Celou projekci fotografií uspořádá a připraví krumlovský výtvarník Jiří Havlík," naznačuje Jan Vozábal.

Před dvěma lety se s Kouzelným Krumlovem propojil i tradiční lampiónový průvod. „Letos mohou zájemci o večerní procházku městem navštívit koncert pěveckých sborů Vltavské Cantare 2009 na náměstí Svornosti, poté se kolem půl deváté seřadit do průvodu a přes Latrán se projít se svými lampiony do pivovarské zahrady, kde je čeká zapálení velké vatry, možnost opékání buřtů, posezení u ohně a další večerní program," doplňuje ředitel Městského divadla Český Krumlov

Josef Prokopec a Milena Nováková pokřtí po desáté hodině fotografickou publikaci Český Krumlov: Metamorfózy, vydanou k 700. výročí města. Publikace obsahuje několik stovek fotografií města z šedesátých let z dílny Josefa Prokopce a jejich ekvivalenty z roku 2008, které pořídila Milena Nováková. Autoři jsou členové a kolegové z Fotoklubu Český Krumlov. „Snažili jsme se ukázat stavební změny, které se v Krumlově dějí. Na každém rohu je něco zajímavého, chodím tudy 60 let a pořád vidím něco nového. V každém domě najdete kus historie, malby, lidské práce, snažení a výtvarného cítění prostých lidí," nastínil fotograf Josef Prokopec z Fotoklubu Český Krumlov.

Dětské čarodějnické odpoledne, Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek Krumlovský veletrh, Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek Společné zdobení a stavění máje, Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek Dětské čarodějnické odpoledne, Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek Dětské čarodějnické odpoledne, Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek Kouzelný Krumlov, 29. dubna - 1. května 2008, foto: Lubor Mrázek

Do programu Kouzelného Krumlova se letos zapojila i část IV. ročníku jihočeského festivalu VLTAVSKÉ CANTARE, který pořádá dětský sbor Medvíďata ve spolupráci se Sdružením rodičů a přátel Českokrumlovského dětského sboru. Ve čtvrtek vystoupí dětské pěvecké sbory na náměstí Svornosti a v pátek se koná hlavní večer festivalu v zámecké Jízdárně.

Dvakrát ročně, během Svatováclavských slavností a během Kouzelného Krumlova, jsou v Českém Krumlově zdarma zpřístupněny galerie a muzea v centru města. „Májový podvečer otevřených muzeí a galerií odemkne vstup do Galerie umění ve Václavských sklepích, do Galerie české kultury v Máselnici, do Musea Fotoateliér Seidel nebo do Muzea stavebních dějin a řemesel. Překvapení pro místní i návštěvníky chystá Státní hrad a zámek Český Krumlov," doplňuje Filip Putschögl z oddělení Kancelář starosty Městského úřadu Český Krumlov. 

Oficiální webová stránka programu Kouzelný Krumlov 2009 www.ckrumlov.cz/kouzelnykrumlov2009

Související odkazy, fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: