aktualizováno 20. 2. 2009

Na listině v Českém Krumlově budou moci lidé zanechat vzkaz potomkům

20. února 2009

Český Krumlov slaví v Do pestré nabídky akcí přibyla v těchto dnech jedna speciální, jejíž ambicí je přesah do budoucnosti.letošním roce 700 let od první písemné zmínky o městě. Přesně na den po sedmi stech letech, kdy byla 2. srpna 1309 sepsána listina Jindřicha I. z Rožmberka, která poprvé zmiňuje Český Krumlov jako město, se ve zdejších klášterních zahradách uskuteční malá slavnost. Její součástí bude kromě historického programu také akce s pracovním názvem Vzkaz potomkům. Každý z občanů a návštěvníků dostane možnost napsat svůj vzkaz na listinu, která bude uložena do kovové truhlice a následně v jedné z českokrumlovských věžních kupolí. Předpokládanému  velkému zájmu bude odpovídat i rozměr listiny.

Oslavy 700 let jsou do velké míry inspirované právě listinou, jejíž originál vystaví v prosinci Regionální muzeum v Českém Krumlově. Proto Jana Vozábala, ředitele Městského divadla, napadlo vytvořit po sedmi staletích podobný dokument a uložit ho na zajímavé místo jako
poselství budoucím generacím.
„Když se opravuje třeba střecha nějaké památky, stává se, že se tam najde listina, mince z té doby, známky nebo nějaký pozdrav. Myslím si, že díky tomu by mohlo vzniknout velice zajímavé propojení s minulostí," říká Jan Vozábal.

Starosta města Luboš Jedlička upozorňuje, že v rámci oslav jde o výjimečný počin. A připomíná, že každý z nás může takové jubileum zažít jen jednou. „Významná výročí vyžadují významné akce a nabídky pro naše obyvatele. Městu bych formou vzkazu popřál, aby mu i dalších sto let vydrželo tempo posledních 19 let. A myslím si, že za sto let budou představitelé města na stejných pozicích jako jsem dnes já také slýchat ze všech koutů světa chválu na to, jak Český Krumlov vypadá," je přesvědčen starosta Luboš Jedlička.

Duchovní otec akce Jan Vozábal věří, že nápad vzbudí ohlas a přinese zajímavé reakce. Ze slavnosti podle něj může vzejít zajímavý obraz společnosti. „Přijde třeba Jan Vopršálek z Plešivce, zanechá vzkaz svým potomkům a podepíše se. Může jen napsat Miluju tě nebo Ať mi krize políbí záda. Třeba si pak potomci za sto let řeknou: Hele, ona asi byla nějaká krize," doplňuje Vozábal.

On sám by se při psaní zamyslel nad vztahem k městu a jeho historii. Například nad tím, jestli v Českém Krumlově bude ještě za sto let turistický ruch nebo zda nebudou památky obehnané dráty. „A bude-li se zde za sto let slavit něco podobného a lidé se budou pídit po tom, jak jsme to slavili my, může se z toho stát veliká show," představuje si ředitel Městského divadla. (vk)

Další informace o oslavách 700 let na webu www.ckrumlov.cz/700

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: