aktualizováno 19. 8. 2009

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově aneb oslavy
700. výročí města pokračují

19. srpna 2009

Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival Český Krumlov 2008 v Českém KrumlověZpěv a tanec inspirovaný folklórem, noc otevřených muzeí a galerií, dobová kuchyně, staročeský jarmark, křest výjimečné výpravné knihy o Českém Krumlově, balónové létání nad městem a mnoho dalšího nabídnou Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově. Ve městě pokračují i na podzim oslavy 700. výročí. Tentokrát se ponesou v duchu pocty svatému Václavovi, patronovi nejen české země, ale i města Český Krumlov. Jedinečná atmosféra podzimního Krumlova umocněná Svatováclavskými slavnostmi stojí od 25. do 28. září 2009 určitě za návštěvu. Vstup na akci je zdarma. Podrobný program podzimního svátku je aktualizován na www.ckrumlov.cz/svs2009.

 Zajímavosti a novinky Svatováclavských slavností

Speciálně u příležitosti 700. výročí města Český Krumlov bude vydána výpravná kniha „Příběh města Český Krumlov". Kniha slovem i obrazem provede čtenáře bohatou historií Českého Krumlova od samých začátků po současnost. „Jedná se o jedinečný počin, na vzniku textové části se podílely převážně pracovnice českokrumlovských archivů. Kniha je doplněna řadou archivních materiálů a fotografií. Některé dobové fotografie určitě překvapí mnohé občany, neboť nikdy dříve ještě nebyly publikovány," uvedl Filip Putschögl z oddělení Kancelář starosty. Slavnostní křest publikace se bude konat 28. září od 15 hodin v Prokyšově sále Prelatury.

„Novinkou letošního ročníku jsou ukázky balónového létání. Návštěvníky slavností čeká přelet flotily balónů nad městem. Balóny budou vzlétat z louky za zámeckou zahradou směrem ke Kvítkovu Dvoru. Jako již tradičně, bude českokrumlovský výtvarník Karel Dvořák na náměstí vytvářet další součást sochy svatého Václava. Během letošního ročníku Svatováclavských slavností vytvoří jezdecké sedlo. V loňských ročnících vyrobil svatováclavské kopí a prapor, helmici a koňský postroj," pozval na zajímavé akce Svatováclavských slavností ředitel Městského divadla Český Krumlov Jan Vozábal. 

Výběr z programu Svatováclavských slavností

Již v pátek roztančí historické uličky a zákoutí města 3. ročník Mezinárodního folklórního festivalu. Na náměstí Svornosti se v rámci programu „Folklórní inspirace - inspirace folklórem" představí francouzská skupina Sergent Pépère, kapela Chodská vlna a skupina Bran, hrající bretaňskou hudbu.

Ani letošní ročník se neobejde bez sobotního setkání Václavů a Václavek. Všichni nositelé tohoto jména se mohou podepsat do pamětní knihy Václavských slavností. Na náměstí nebude chybět staročeský jarmark řemeslných výrobků a vybrané českokrumlovské restaurace či hostince nabídnou originální Svatováclavské menu. Žízeň zažene pivo z budějovického Budvaru.
Program Mezinárodního folklórního festivalu bude návštěvníky provázet celý den na náměstí Svornosti. Večer se ponese v duchu romského folklóru, aneb krumlovští Rómové slaví také 700 let města. Na pódiu zahrají dvě oblíbené krumlovské kapely Cindži Renta a Orient.
„V zámecké věži budou moci návštěvníci napsat svůj vzkaz budoucím generacím na listinu, která bude uložena v kovové schránce do kláštera Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. První možnost napsat vzkaz budoucím pokolením měli Českokrumlovští již 2. srpna v den výročí 700. let města Český Krumlov," sdělil Jan Vozábal. Listina z roku 2009 je symbolickým odkazem k originální listině z roku 1309.

V zahradách pivovaru Eggenberg čeká na nejmenší návštěvníky zábavný program s Jednotou. Skákací hrad, soutěže, jízdy na ponících, dětský koutek a prezentační stánek výrobků Klasa potěší jak malé, tak i dospělé.

Noc otevřených muzeí a galerií patří k tradicím slavností. V tuto výjimečnou noc otevřou své dveře významné krumlovské galerie a nabídnou všem návštěvníkům prohlídky s programem zdarma.

„Den otevřených srdcí" potěší především rodiny s dětmi. V neděli mohou děti v doprovodu rodičů zdarma navštívit expozici barokního divadla Státního hradu a zámku, podzemí grafitového dolu, kostel svatého Víta a kapli svatého Václava. V podvečer oživí zahrady pivovaru Eggenberg pěvecká soutěž „Český talent 2009" Jihočeský vrabčák.  Zahraje také populární krumlovská kapela Papouškovo sirotci a kapela Good Company.

Aktuální program Svatováclavských slavností je umístěn na webových stránkách www.ckrumlov.cz/svs2009.

Pořadateli Svatováclavských slavností jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov o.p.s., Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., Svatováclavské trhy zajišťuje Hana Pelzová. Produkci a program slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Generálním partnerem Svatováclavských slavností je Budějovický Budvar, n. p.
Hlavními partnery Svatováclavských slavností jsou CzechTourism - Česká centrála cestovního ruchu, Schwan Cosmetics CR, s.r.o., Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici, pivovar Eggenberg, národní značka kvality KlasA.
Partnerem akce je Vera, spol. s r.o.

Zde najdete fotografie z předchozích ročníků: http://www.ckrumlov.info/docs/cz/ad2008100301.xml

Podrobné informace o oslavách 700 let naleznete na www.ckrumlov.cz/700

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: