aktualizováno 13. 5. 2009

Slavnosti pětilisté růže oslaví s městem Český Krumlov 700 let

13. května 2009

Slavnosti pětilisté růže do aktualitySlavnosti pětilisté růže oživí již v červnu vzpomínku na první písemnou zmínku o městě Český Krumlov z roku 1309. Centrum Českého Krumlova ožije od 19. do 21. června historií a nabídne příchozím středověkou zábavu, dobové trhy nebo gurmánské zážitky z pravých středověkých specialit. Letošní třiadvacátý ročník naváže na první oslavu kulatého výročí v roce 1909, kdy proběhla městská historická slavnost ještě s účastí knížete Schwarzenberka. Rok oslavy 700 let města nebude věnován pouze rodu posledních Rožmberků a období renesance, jak je běžné každý rok, ale zaměří se na prezentaci všech historických období a na historii města od gotiky po rokoko.  Výše vstupného zůstane stejná jako v roce 2008. V pátek a v neděli bude vstup na Slavnosti pětilisté růže volný. Návštěvníci v kostýmech mají vstup zdarma po celou dobu slavností. Aktuální informace ke Slavnostem pětilisté růže jsou zveřejňovány na webových stránkách www.ckrumlov.cz/slavnosti2009.

Dramaturgie oslav vychází z dlouhodobého záměru, kdy jednou za deset let, vždy v "devítkovém" roce, prezentují průřez několika historickými epochami, které jsou přímo tematicky svázány s historií Českého Krumlova. "Tento široký záber se odráží i v doprovodném programu, kde budou zastoupeny programy období gotiky až rokoka. Kostru programu Slavností pětilisté růže tvoří historický kostýmovaný průvod městem, rytířský turnaj a akademie rytířských umění, představení živých šachů, noc ohně, schola historica a historický trh," vyjmenoval ředitel Městského divadla Český Krumlov Jan Vozábal, který organizuje přípravu festivalu.

Historický kostýmovaný průvod městem představí důležité osobnosti jednotlivých rodů a zajímavé dějinné události od nejstarších Vítkovců po Schwarzenberky s akcentací ryze krumlovských historických momentů, jako je například Dělení růží. Součástí průvodu bude také několik originálních erbů z druhého ročníku Slavností pětilisté růže z roku 1969, vyrobených vlastnoručně zakladatelem slavností Antonínem Zwiefelhoferem. Průvodu se zúčastní přibližně 600 kostýmovaných postav. "Bude možné spatřit rytíře na koních, šermířské a vojenské jednotky, bubeníky, praporečníky, muzikanty, kejklíře a jokulátory nebo zástupce cechů," doplnil Vozábal. Jedinečnou součástí průvodu bude unikátní skupina postav Maškarního sálu, pro kterou bude pořízeno asi 15 kopií kostýmů přesně podle fresek z Maškarního sálu Státního hradu a zámku Český Krumlov. "Na této novince se podílí také Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov a choreografii skupiny připravuje docentka Helena Kazárová," sdělil ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Rytířský turnaj bude v letošním roce poprvé uveden v období gotiky, tedy v plné zbroji. Jeho tématem bude legenda Dělení řůží. Turnaj byl již několikrát prezentován v renesanční podobě. Scénáristou turnaje je šermířský mistr Petr Koza a turnaj je připravován ve spolupráci s Agenturou Petra Barvíka, Agenturou A.R.G.O. a AKA - Akademie rytířských umění.  Akademie rytířských umění bude pokračováním celoročních intenzivních seminářů zaměřených na jednotlivé školy historického šermu. Probíhající seminář bude ukončen veřejnou aprobací, do níž budou zapojeni i návštěvníci. Lektory akacemie jsou svobodný šermířský mistr Peter Koza a podmistr školy šermu Petr Nůsek. Semináře pořádá: Agentura A.R.G.O. a Městské divadlo Český Krumlov pod záštitou: Magisterium - škola evropských historických bojových umění, Asociace českých šermířů, AKA - Akademie rytířských umění.

Na šachovnici 12 x 12 metrů bude prostřednictvím představení Živých šachů prezentována další významná událost z historie města - spojení Latránu a Nového města v roce 1555 Vilémem Rožmberka. Scénář připravuje František Zborník a režii René Vápeník.  Pro registrované účastníky slavností je připravena Schola historica, jejíž účastníci se seznámí s historickým tancem s Evou Kröschlovou a absolvují bubenický workshop se Zdeňkem Koubkem.

Ke slavnostem patří neodmyslitelně i Noc ohně, která i letos iluminuje I. Zámecké nádvoří. Premiérově budou využity lampióny různých druhů a velikostí. Na originálním nasvícení města se podílí pedagog Střední umělecké školy Sv. Anežky české Marek Borsányi spolu s vybranými studenty ve spolupráci se Státním hradem a zámkem Český Krumlov.

Historický trh se letos opět vrátí na své původní místo na I. Zámecké nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov. Gastronomické speciality budou k ochutnání na trhu na náměstí Svornosti.

Již v týdnu předcházejícím Slavnostem pětilisté růže se ve městě konají významné společenské aktivity, které se vztahují k výročí města. Na náměstí Svornosti bude znovuvysvěcen mariánský sloup a k svátku svatého Víta proběhne slavnostní mše. V seminární zahradě bude instalována plastika místních umělců Zvonice pro Evropu. Občané Českého Krumlova budou moci využít bezplatně zajímavé prohlídky města, které zaštítí českokrumlovský cech průvodců. V předvečer slavností bude slavnostně předána Cena města Český Krumlov za rok 2008.

Vstupné na Slavnosti pětilisté růže je zdarma v pátek 19. června a v neděli 21. června. Návštěvníci v kostýmech, držitelé průkazů ZTP/P a ZTP nebo děti do 10 let mají vstupné zdarma. V sobotu 20. června bude vybíráno vstupné 200 Kč pro dospělé, 100 Kč pro studenty (držitele ISIC nebo ITIC) a 50 Kč pro děti do 15 let. V předprodeji budou prodávány zvýhodněné vstupenky pro dospělé za 150 Kč. Předprodej vstupenek bude zajišťovat Městské divadlo Český Krumlov, Infocentrum Český Krumlova a Unios Tourist Service.

Pořadateli Slavností pětilisté růže jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s. a Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. Historické trhy zajištuje Hana Pelzová. Produkci a program slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Generálním partnerem Slavností pětilisté růže v roce 2009 je Budějovický Budvar, n.p. Hlavními partnery Slavností pětilisté růže v roce 2009 jsou Schwan Cosmetics CR, s. r. o. a Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism. Partnery Slavností pětilisté růže v roce 2009 jsou Vera, spol. s.r.o., Ramirent, s. r. o., Vodovody a kanalizace Jižní Čechy, a.s. a CB Auto a.s.

V následujících letech se slavnosti budou konat v termínech: 18. - 20. 6. 2010; 17. - 19. 6. 2011; 22. - 24. 6. 2012; 21. - 23. 6. 2013; 20. - 22. 6. 2014 a 19. - 21. 6. 2015.

V roce 2008 navštívilo Slavnosti pětilisté růže přes 22 tisíc návštěvníků.

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: