aktualizováno 12. 8. 2009

Vzkazy budoucím generacím nechaly nahlédnout do lidských srdcí

12. srpna 2009

Vzkaz potomkům a večerní slavnost v klášterní zahradě, 2. srpna 2009V neděli 2. srpna 2009 oslavil Český Krumlov 700. výročí od první zmínky o městě, doložené v listině Jindřicha I. z Rožmberka. Komorní slavnost začala v zahradách kláštera Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou symbolicky za svitu 700 svíček. Kvůli nepřízni počasí se program sice přesunul do klášterního kostela, oslavám na lesku to však nikterak neubralo. Interiér kostela dodal akci nezapomenutelnou atmosféru umocněnou vážností zápisu vzkazů pro budoucí generace. Kulturní vystoupení si pro tuto příležitost připravily soubory Fioretto, Krumlovští pištci a Brass kvintet, program oslav doplnil originální barokní ohňostroj.

První srpnovou neděli měli nejen Českokrumlovští vzácnou příležitost napsat vzkaz budoucím pokolením. Vzkazy se zapisovaly speciálním kuličkovým perem naplněným dokumentovým inkoustem na archy ručního papíru nejvyšší kvality. Popsané archy budou  spojeny v jednu listinu a spolu s fotografiemi z akce, mincemi či denním tiskem uloženy do kovové schrány. Schrána bude pečlivě zapečetěna a při nadcházející rekonstrukci kláštera uložena do věžního prostoru.

Starosta města Luboš Jedlička připomenul, že se jedná o mimořádné jubileum a oslavy, které si bezesporu zaslouží svoji pozornost. „Městu jsem formou vzkazu popřál, aby mu i dalších sto let vydrželo tempo posledních 19 let, a aby mělo vždy dostatek financí v městské pokladně. Myslím si, že za sto let budou představitelé města také slýchat ze všech koutů světa chválu na to, jak Český Krumlov vypadá," doplnil starosta.

Místostarostka Jitka Zikmundová se slavnosti zúčastnila také. „Děkuji všem, kdo přišli a zaznamenali pro potomky, jak se žije v Českém Krumlově dnešních dní. Celou akci vnímám jako počin odvážný, sama jsem dlouho přemýšlela, co napsat do vkazu. Rovněž si uvědomuji, že je tato akce připomínkou obrovské zodpovědnosti, kterou všichni máme za to, aby město bylo i v budoucnosti krásným místem k životu," uvedla místostarostka.

Na listině je nyní 53 vzkazů, které návštěvníci akce sepsali pro budoucí generace, z některých je poznat, jak silný vztah mají Krumlovští ke svému městu: „ Český Krumlov je spojen s pětilistou růží, já jsem se do ní vpila jak včelka sosáčkem do květu. Miluji a obdivuji krásu tohoto města s okolní přírodou, která se mi vepsala do nitra, okouzlila mé podvědomí již dávno, při prvním zastavení v něm."

„Milujte toto krásné město jako my."

„Poučte se z naší současnosti, pro vás již minulosti (historie). Všem dalším generacím přeji hodně štěstí v demokracii a naší krásné zemi. Jsem ráda, že pocházím z Českého Krumlova."

„Zorganizovali jsme setkání spíše decentního rozměru, místo masivní akce, kterých má během roku Český Krumlov dost a dost. A ačkoli slavnost stejně jako před sto lety provázel déšť, myslím, že záměr se vydařil" uvedl organizátor akce ředitel Městského divadla Jan Vozábal.

Ten, kdo nestihl zapsat svůj vzkaz pro budoucí generace při nedělním setkání 2. srpna bude mít ještě jednu příležitost při Svatováclavských slavnostech, které se budou konat od 25. září do 28. září 2009. Listina bude v sobotu 26. září 2009 vystavena v zámecké věži od 18 do 23 hodin.

Listina Jindřicha I. z Rožmberka je  spolu s dalšími významnými dokumenty z historie Českého Krumlova součástí připravované knihy s názvem Příběh města Český Krumlov. Kniha, která slovem i obrazem shrnuje uplynulých 7 staletí v historii města, bude slavnostně pokřtěna během letošních Svatováclavských slavností a to v pondělí  28. září v Prokyšově sále Prelatury od 15 hodin.

Na shlédnutí historických originálů listin i trojrozměrných exponátů se mohou zájemci těšit do Regionálního muzea v Českém Krumlově. Vernisáž výstavy, nazvané stejně jako publikace Příběh města Český Krumlov, proběhne v únoru 2010 a bude tak prvním výstavním projektem po rekonstrukci muzea.

Generálním partnerem 700. výročí města Český Krumlov je Budějovický Budvar, n.p.  Mezi další partnery oslav 700 let města Český Krumlov patří Česká centrála cestovnícho ruchu - Czech Tourism, Schwan Cosmetics CR, s.r.o., E.ON Česká republika s.r.o., Gama Holding Praha a.s. - odštěpný závod České Budějovice. 

Další informace o oslavách 700. výročí města najdete na webových stránkách  www.ckrumlov.cz/700 

Město Český Krumlov srdečně zve všechny občany a hosty města na akce připravované k 700. výročí města:

  • Svatováclavské slavnosti, které se budou konat v Českém Krumlově od 25. do 28. září 2009
  • Křest publikace Příběh města Český Krumlov v Prokyšově sále Prelatury dne 28. září 2009 od 15 hodin
  • Výstava projektu Příběh města Český Krumlov v roce 2099 aneb budoucnost města očima dětí, která bude ke shlédnutí od 29. září 2009 v prostorách Městského úřadu, Kaplická 439
  • Koncert partnerského města Llanwrtyd Wells dne 27. října 2009 v Jezuitském sále hotelu Růže.
  • Advent a Vánoce v Českém Krumlově od 29. listopadu do 6. ledna 2010
  • Vernisáž výstavy Příběh města Český Krumlov, která proběhne v únoru 2010 v nově zrekonstruované budově Regionálního muzea v Českém Krumlově

Fotogalerie ze slavnosti

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: