aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Červenec 2010

Zahájení digitálního televizního vysílání

V noci na 1. července skončilo na Českokrumlovsku analogové vysílání a bylo nahrazeno vysíláním digitálním. Většina obyvatelstva na to byla připravena a vyřešila příjem tzv. set top boxem nebo satelitním kompletem.


Bohumil NovotnýCena města

Cenu města Český Krumlov za loňský rok získal za celoživotní činnost v oblasti kultury a pedagogické výchovy mládeže hudební pedagog Bohumil Novotný. Veřejné předání ceny se uskutečnilo 1. července na nádvoří Hotelu Růže.

Aktualita z 2. července 2010 - Umělecký pedagog z Českého Krumlova získal Cenu města za rok 2009


Rekonstrukce mostu u kinaMost u kina po rekonstrukci

Slavnostní přestřižení pásky se stalo oficiální tečkou za rekonstrukcí mostu u kina. Ve zkušebním provozu je už týden a podle prohlášení města byl převzat bez nedodělků a bez závad. Podstatnou otázkou zůstává financování rekonstrukce. Z páté výzvy Regionálního operačního programu získalo město třináct milionů. Pátou výzvu však v současné době přehodnocuje regionální rada na základě prošetřování antikorupční policie. Podobná situace je i u staveb jedenácti autobusových zastávek.

Aktualita z 1. července 2010 - Most u kina je otevřen pro dopravu

Webové stránky věnované průběhu celé rekonstrukce zde.


Festival staré hudby

Festival staré hudby se uskutečnil ve dnech 8. - 14. července 2010.


Vernisáž výstavy Miroslava Párala

Přestávky stavebních a restaurátorských prací v synagoze využil velmi nápaditě českokrumlovský sochař Miroslav Páral. Instaloval tam výstavu, kterou tvoří zatím nedokončená kolekce bronzových a litinových kufrů. Cílem autora je rozšířit kolekci na 24 odlitků a vytvořit pomník s názvem „Omlouvám se všem nuceně deportovaným". Vernisáž se uskutečnila v sobotu 17. července 2010, výstava má název „Židovská synagoga - je otevřeno". 


Historické trhy

Letní historické trhy na prvním nádvoří českokrumlovského hradu na zámku pokračují i letos. K mání jsou řemeslné výrobky, hračky a staročeské pochutiny.


Krumlovský hrad před staletími

Modelář Jiří Krampera z Dolního Třebonína vyrábí model krumlovského
hradu tak, jak vypadal zhruba v roce 1560. Zájemci model uvidí po Novém roce v připravované zimní expozici zámku. 


Mezinárodní hudební festival

Devatenáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu byl zahájen v pátek 16. července a potrvá do 21. srpna.

Aktualita z 12. července 2010 - Mezinárodní hudební festival Český Krumlov začíná

Fotogalerie Mezinárodního hudebního festivalu 2010 zde.


Pachnerova papírna

V polovině července (14. - 16.) došlo k demolici tzv. Pachnerovy manufaktury ve východní části původního papírenského továrního komplexu na Dolním Plešivci. Plešivecká papírna byla postavena v roce 1792. V době hospodářské krize v roce 1861 tehdejší majitel Theodor Pachner prodal továrnu Ignáci Spirovi, který přebudoval podnik na továrnu se strojní výrobou papíru.


Pozastavení projektu Horské zahrady

Jeden z nejzajímavějších projektů posledních let, Horská zahrada, se zastavil. Reálnou podobu začal dostávat na podzim minulého roku. Ekonomická recese zasáhla i tady a práce byly zastaveny. S pokračováním prací se zatím počítá v příštím roce, kdy jsou přislíbeny další finanční prostředky. Památkáři ale potvrdili zpřístupnění části hotové trasy o víkendu 11. a 12. září v rámci tzv. Dnů evropského kulturního dědictví.


LSPP

Od července nevyjíždějí lékaři LSPP Český Krumlov za pacienty. Ti se tak musí na pohotovost dopravit sami, v akutních případech zavolají rychlou záchrannou službu.


Ostrůvek pod Lazebnickým mostem

V rámci protipovodňových opatření byl vybagrován i přírodní ostrůvek pod Lazebnickým mostem. Obyvatelé města nebyli s tímto řešením spokojeni a zasadili se o vybudování nového umělého ostrova. Momentálně působí trochu zvláštně, ale časem se zazelená, zaroste položená geotextilie a snad se vrátí i kachny, které tam sídlily.


Počasí

Začátkem července pokračovaly tropické teploty, trvaly do neděle 4. července. I v dalších dnech teploměr šplhal poměrně vysoko. Uprostřed druhého červencového týdne přišel teplý déšť a nastala tropická vedra. Denní teploty vystupovaly až k 36 °C, noční často neklesaly pod 20 °C. Teplotní rekordy byly překonány. O víkendu (17. a 18. července) se konečně ochladilo, dokonce přišel i déšť. Na některých místech byl i silný vítr, který napáchal poměrně velké škody. Ve středu 21. července se vrátily tropické teploty, naštěstí jen do pátečního večera. Opět začalo vydatně pršet, intenzivní srážky pokračovaly i v sobotu. Bylo i velmi chladno (teplota klesla o 15 - 20 stupňů, večer bylo jen 15 °C). V neděli 25. července přestalo pršet a naplnila se pranostika o svaté Anně a chladných ránech. Toho dne ukázal ráno teploměr pouhých 12 °C. V následujících dnech bylo střídavě teplo, občas zapršelo, nebyla už úmorná vedra. Tak to vydrželo až do konce měsíce. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov