aktualizováno 7. 7. 2010

Umělecký pedagog z Českého Krumlova získal Cenu města za rok 2009

aktualizováno 2. července 2010

Prestižní ocenění za významné počiny pro město Český Krumlov v roce 2009 získal Bohumil Novotný.  Zastupitelstvo města Český Krumlov na svém červnovém jednání udělilo toto ocenění za celoživotní činnost v oblasti kultury a pedagogické výchovy mládeže. Slavnostní předání Ceny města se uskutečnilo ve čtvrtek 1. července od 17:30 na nádvoří Hotelu Růže v Českém Krumlově. Do seznamu nominovaných bylo pro letošní 17. ročník navrženo celkem 9 osob nebo seskupení.

O Bohumilu Novotném - nominační dopis na Cenu města

Před 43 lety, po absolvování Pražské konzervatoře, nastoupil Bohumil Novotný jako učitel hry na housle na Základní uměleckou školu v Českém Krumlově a tomuto ústavu zůstal věrný do dnešních dnů. Vychoval celou řadu kvalitních absolventů, z nichž mnozí pokračovali ve studiu houslové hry a dnes působí v profesionálních hudebních tělesech. Ostatní získali pod jeho vedením pěkný a stálý vztah k hudbě, které se v nejrůznějších podobách věnují amatérsky v různých hudebních uskupeních nejen v Českém Krumlově. Za všechny uveďme Krumlovský komorní orchestr.
Během svého působení v ZUŠ, ale i nad rámec svých pracovních povinností, se intenzivně věnoval hudební výchově mládeže a postupně získal pověst jednoho z nejlepších pedagogů. Jeho žáci jsou pravidelně oceňováni na krajské i celostátní úrovni soutěží ZUŠ i jinde, a to jak v kategorii sólové, komorní hře, tak i v kategorii orchestrů. V roce 1999 rozšířil svůj houslový soubor a založil Smyčcový orchestr ZUŠ, který reprezentoval město Český Krumlov na bezpočtu vystoupení v Čechách i zahraničí a který v roce 2000 vydal své první CD. V letech 1999 - 2003 byl Bohumil Novotný hlavním iniciátorem a vedoucím spolupráce smyčcových orchestrů českokrumlovské ZUŠ a GŠ ve Slovenj Gradci.
I svými mimoškolními aktivitami se vždy významně podílel na kulturním životě a reprezentaci města. Vzpomeňme na jeho dlouholeté působení v českokrumlovských orchestrech Dalibor, Smyčcový orchestr Český Krumlov a Krumlovský komorní orchestr, kde uplatnil svou výbornou hráčskou úroveň, přirozené muzikantství a bohaté pedagogické zkušenosti. Hlavně Smyčcový orchestr Český Krumlov se pod jeho vedením mohl řadit ve své době k nejlepším amatérským orchestrům u nás a seznamovat Česko i zahraničí s městem, které ještě zdaleka nebylo jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů. Řadu let též zajišťoval kvalitní hudební doprovod svatebních obřadů na českokrumlovské radnici, s přehledem zvládal hru na varhany i housle - jak bylo potřeba.
A nakonec něco o Bohumilu Novotném jako člověku. Skromný a nenápadný, ale kamarádský, vtipný a tvořivý. Skládá muziku, je autorem několika skladeb a řady úprav pro smyčcový orchestr. Kromě zvukového záznamu však přímo miluje i ten obrazový - natáčí na kameru, nastříhá, slepí a vznikají poloprofesionální videa z cest a z různých jiných událostí. Kameru občas vystřídá zvědavé oko fotografa.

Krumlovský komorní orchestr, o.s.

Fotogalerie

Obecné informace

Vloni získal Cenu města MUDr. Alexandr Jegorov, CSc. V 16 ročnících bylo uděleno celkem 55 cen. Kandidáty na toto ocenění mohl nominovat kdokoli, nejen českokrumlovští občané. Uzávěrka nominací byla 30. dubna.

Cena města Český Krumlov je určena fyzickým osobám, seskupením fyzických osob či právnickým osobám za významné počiny v minulém roce. „Dlažební kostku se skleněnou kapkou získávají každoročně osoby nebo seskupení osob za významný přínos přispívající k rozvoji či prezentaci města Český Krumlov a obohacení života jeho obyvatel, například v oblasti kulturní, sportovní, sociální, podnikatelské či ve sféře památkové péče," sdělil starosta města Luboš Jedlička.

Tradice udělování cen města jako uznání lidem, kteří významně přispěli k dobrému jménu Českého Krumlova, vznikla v roce 1994 (udělovala se za rok 1993). Do roku 2003 byly vyhlašovány ceny v pěti kategoriích - rekonstrukce památkových objektů, kultura, sport, sociální čin a podnikatelský záměr. Od roku 2004 není ocenění kategorizováno, ale může jej získat více subjektů.

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: