aktualizováno 21. 2. 2012

Velvyslanec a poslankyně Slovinské republiky v Českém Krumlově

24. listopadu 2009

V pondělí 9. listopadu navštívila Český Krumlov delegace ze Slovinské republiky. J. E. pan Franc But, velvyslanec Slovinské republiky v Praze, a paní Andreja Rihter, poslankyně slovinského parlamentu a bývalá ministryně kultury, usilují o prohloubení  spolupráce s Českou republikou, respektive Českým Krumlovem. „Slovinský velvyslanec a bývalá ministryně kultury mi představili zajímavý projekt. Rádi by v Českém Krumlově prezentovali slovinskou kulturu. K tomuto účelu si vybrali operu slovinského skladatele Benjamina Ipavce The Nobles of Teharje, která byla z iniciativy Leoše Janáčka naposledy uvedena v České republice před sto lety v Brně," sdělil starosta Luboš Jedlička.

Témata k rozhovoru slovinských a českokrumlovských zástupců vycházela z předchozí spolupráce  Českého Krumlova se Slovinskem.

Český Krumlov a slovinské město Celje se chlubí rekonstruovanými fotografickými ateliéry z konce 19. století a počátku století 20. Muzeum v Celje bylo otevřeno již v roce 1989, v Českém Krumlově o necelých dvacet let později. V Českém Krumlově se fotografováním živila rodina Seidelů a v Celje naopak figuroval český rodák Josip Pelikán. V obou zrekonstruovaných fotografických ateliérech se dá vysledovat řada podobných prvků. (Viz http://www.muzej-nz-ce.si/.)

Podle J. E. pana Franca Buta mají Slovinská a Česká republika mnoho společného a spojuje je řada historických milníků a společná minulost známých osobností. „Známý slovinský architekt Jože Plečnik se nesmazatelně zapsal architektonické a urbanistické podoby Pražského hradu. Český vynálezce Josef Ressel nebo fotograf Josip Pelikan strávili část svého tvůrčího života ve Slovinsku. Známý slovinský spisovatel Zofka Kveder také žil nějakou dobu a psal v Praze. V současné době studuje v Praze řada budoucích slovenských architektů, filmařů nebo divadelníků," doplnil velvyslanec.

Český Krumlov má ve Slovinsku své partnerské město - Slovenj Gradec. V rámci společných partnerských setkání s rakouským Vöcklabruckem a německým Hauzenbergem řeší města problematiku kultury, školství, sportu, podnikání a dalších okruhů týkajících se správy a života města. V roce 2010 se partnerské setkání bude konat v Českém Krumlově, kde přislíbil slovinský velvyslanec svoji účast.

Pro hosty byla po jednání na radnici připravena prohlídka města, navštívili Státní hrad a zámek Český Krumlov a zavítali také do zmiňovaného Musea Fotoateliér Seidel.

Fotogalerie z návštěvy

Související odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov