aktualizováno 21. 2. 2012

Velvyslanec a poslankyně Slovinské republiky v Českém Krumlově

24. listopadu 2009

V pondělí 9. listopadu navštívila Český Krumlov delegace ze Slovinské republiky. J. E. pan Franc But, velvyslanec Slovinské republiky v Praze, a paní Andreja Rihter, poslankyně slovinského parlamentu a bývalá ministryně kultury, usilují o prohloubení  spolupráce s Českou republikou, respektive Českým Krumlovem. „Slovinský velvyslanec a bývalá ministryně kultury mi představili zajímavý projekt. Rádi by v Českém Krumlově prezentovali slovinskou kulturu. K tomuto účelu si vybrali operu slovinského skladatele Benjamina Ipavce The Nobles of Teharje, která byla z iniciativy Leoše Janáčka naposledy uvedena v České republice před sto lety v Brně," sdělil starosta Luboš Jedlička.

Témata k rozhovoru slovinských a českokrumlovských zástupců vycházela z předchozí spolupráce  Českého Krumlova se Slovinskem.

Český Krumlov a slovinské město Celje se chlubí rekonstruovanými fotografickými ateliéry z konce 19. století a počátku století 20. Muzeum v Celje bylo otevřeno již v roce 1989, v Českém Krumlově o necelých dvacet let později. V Českém Krumlově se fotografováním živila rodina Seidelů a v Celje naopak figuroval český rodák Josip Pelikán. V obou zrekonstruovaných fotografických ateliérech se dá vysledovat řada podobných prvků. (Viz http://www.muzej-nz-ce.si/.)

Podle J. E. pana Franca Buta mají Slovinská a Česká republika mnoho společného a spojuje je řada historických milníků a společná minulost známých osobností. „Známý slovinský architekt Jože Plečnik se nesmazatelně zapsal architektonické a urbanistické podoby Pražského hradu. Český vynálezce Josef Ressel nebo fotograf Josip Pelikan strávili část svého tvůrčího života ve Slovinsku. Známý slovinský spisovatel Zofka Kveder také žil nějakou dobu a psal v Praze. V současné době studuje v Praze řada budoucích slovenských architektů, filmařů nebo divadelníků," doplnil velvyslanec.

Český Krumlov má ve Slovinsku své partnerské město - Slovenj Gradec. V rámci společných partnerských setkání s rakouským Vöcklabruckem a německým Hauzenbergem řeší města problematiku kultury, školství, sportu, podnikání a dalších okruhů týkajících se správy a života města. V roce 2010 se partnerské setkání bude konat v Českém Krumlově, kde přislíbil slovinský velvyslanec svoji účast.

Pro hosty byla po jednání na radnici připravena prohlídka města, navštívili Státní hrad a zámek Český Krumlov a zavítali také do zmiňovaného Musea Fotoateliér Seidel.

Fotogalerie z návštěvy

Související odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: