aktualizováno 21. 4. 2009

 

Výměnný pobyt slovinských studentů v Českém Krumlově

 

V pondělí 20. dubna přivítali studenti českokrumlovského gymnázia skupinu studentů a učitelů z Gymnázia ve Slovenj Gradci. Po příjezdu se všichni odebrali na radnici. V obřadní síni je oficiálně přivítala místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová, která krátce pohovořila o městě a popřála všem příjemně strávené chvíle v Českém Krumlově. Studenti si ze setkání mimo jiné odnesli i drobný upomínkový předmět.

V následujícím týdnu čeká na slovinské studenty pestrý program, který si pro ně českokrumlovští připravili. V úterý si prohlédnou město, zámek a zámecké zahrady, odpoledne potom stráví sportovními aktivitami ve škole. Středa bude věnována Praze a ve čtvrtek by měli studenti navštívit vodní elektrárnu na Lipně, Rožmberk a Vyšší Brod. Součástí každoročního setkávání jsou i tzv. workshopy, které jsou věnovány především rukodělným technikám. „Máme sice po Velikonocích, ale přesto letošní workshop zaměříme velikonočně. Studenti budou barvit vajíčka a plést pomlázky," sdělil člen učitelského sboru českokrumlovského gymnázia  Martin Jakab.

Výměnný pobyt slovinských studentů ze Slovenj Gradce probíhá již třetím rokem. Iniciátorem programu bylo město Český Krumlov, které se na českokrumlovské gymnázium obrátilo s nabídkou spolupracovat s naším partnerským městem v oblasti vzdělávání. „Cílem spolupráce je poznávání života v zemích Evropské unie. Dalším důležitým aspektem je i jazykový přínos pro studenty, jelikož komunikace probíhá v anglickém jazyce," dodala Marcela Šimková, která byla u samotného zrodu spolupráce. Studenti ze Slovenj Gradce přijíždějí do Českého Krumlova pravidelně v dubnovém termínu, naši studenti je navštěvují v září. Gymnázium Český Krumlov předpokládá, že výměnné pobyty bude organizovat i v dalších letech.

Město Český Krumlov podporuje vztahy českokrumlovských subjektů se zahraničními partnery v rámci Grantu pro zahraniční spolupráci města Český Krumlov. Více informací o grantech, které město vypisuje v letošním roce, jsou k dispozici na www.ckrumlov.cz/granty2009. Uzávěrka příjmu žádostí na tzv. partnerský grant je 30. dubna.

Partnerskými městy Českého Krumlova jsou německý Hauzenberg, rakouský Vöcklabruck, italské San Gimignano, slovinský Slovenj Gradec, Llandwrtyd Wells z Velké Británie, Miami Beach z USA a ukrajinské město Kaluš.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: