aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Únor 2010

Zahájení výstavy Místa utrpení, smrti a hrdinství na městském úřadě - expoziceVýstava v budově městského úřadu

Vernisáž výstavy s názvem Místa utrpení, smrti a hrdinství se uskutečnila 2. února ve foyeru městského úřadu. Nese podtitul Vězni z českých zemí v nacistických koncentračních táborech a je zacílena především na dospívající mládež. Na 28 panelech znázorňuje specifičnost koncentračních táborů, káznic a věznic od nástupu nacistů k moci. Mnoho fotografií, textů i výpovědí dokumentuje zážitky z nacistických továrem smrti, jako byly Dachau, Treblinka, Osvětim a další. S Olgou Zárubovou přijel výstavu zahájit Asaf Auerbach, jedno z tzv. Wintonových dětí. Dokumenty připomínají hrůzy nacistické vlády a varují před nebezpečím skupin, které dnes velmi agresivně propagují nacistické ideje. Výstava vznikla na popud Oty Krause, který přežil Osvětim. Po návratu napsal knihu Továrna na smrt. V roce 1980 přišel s ideou ztvárnění zážitků v určité putovní verzi. Trvalo 25 let, než se podařilo jeho nápad zrealizovat. Výstava je putovní, potrvá do 30. března.

Aktualita z 3. února 2010 - Místa utrpení, smrti a hrdinství


Tři voříšky pro Popelku podle sdružení Proradost

Seskupeni Proradost sehrálo pro své příznivce tradiční zimní představení, tentokrát pohádku Tři voříšky pro Popelku. Otáčivé hlediště bylo zaplněné do posledního místečka. Herci hráli jako vždy s velkým nadšením a maximálním nasazením, diváci byli nadšeni. Notoricky známý příběh byl vylepšen mnoha vtipnými „hláškami". Sdružení Proradost má svém kontě 23 představení. Všechna sklidila zasloužený úspěch.


Ocenění Mosty 2009

Město Český Krumlov získalo prestižní ocenění Mosty 2009 v kategorii cen pro instituce veřejné správy. V srpnu 2009 nakoupilo město 100 euroklíčů pro své zdravotně postižené občany. Ty jsou zapůjčovány držitelům průkazky ZTP/P s trvalým bydlištěm v Českém Krumlově. Euroklíč je speciální univerzální klíč umožňující osobám se sníženou pohyblivostí přístup na veřejná a technická zařízení, která jsou osazena eurozámkem, a to ve všech státech Evropské unie. V Českém Krumlově jsou eurozámkem osazena všechna veřejná WC, která provozuje město.

Aktualita z 10. února 2010 - Český Krumlov zvítězil v I. kategorii cen MOSTY 2009


Tanec pro Haiti

Benefiční večer plný hudby a rytmů Orientu přilákal ve čtvrtek 11. února do českokrumlovského klubu Ántré plno diváků. Krumlovské tanečnice studia Farha, českobudějovické orientální škola Intessar a členové bubenické formace Gamar připravili benefiční vystoupení na pomoc Haiti, které bylo před měsícem postižené mimořádně silným zemětřesením. Vybraná částka přes 6000 korun byla zaslána na konto organizace Člověk v tísni.

Krumlovský masopust

Masopust v Českém Krumlově začal v sobotu 13. února. V Pivovarské zahradě byla k vidění domácí zabíjačka se zabíjačkovými pochoutkami. Ve vyhřívaném stanu se vystřídalo asi 600 návštěvníků, kteří si pochutnali na jitrnicích, jelitech, sekané, koblížkách apod., popili pivo a také si poslechli Papouškovo Sirotky.
O masopustním úterý prošel tradičně městem masopustní průvod v režii ZUŠ a SUPŠ sv. Anežky. V pořadí čtvrtý českokrumlovský masopust se letos nesl v duchu šumavských tradic. Děti ze ZUŠ vyrobily v rámci výuky 25 nových masek. Mezi nimi převažuje šumavská lesní zvěř - zajíci, lišky, medvědi a srnci. K vidění byl i unikátní pár šumavských obrů.

Fotogalerie akce Krumlovský masopust zde.


Sv. Valentýn a Museum Fotoateliér SeidelFotoatelier Seidel

Zvláštní nabídku připravilo Museum Fotoateliér Seidel na svátek svatého Valentýna. Páry, které navštíví ateliér ve dnech 12. - 14. února, se mohly nechat vyfotografovat před stejným pozadím (romantický březový hájek), před kterým se milenci nechávali zvěčnit před sto lety. Valentýnskou nabídku využilo několik desítek párů. Někteří zájemci neváhali prohrabat babiččin šatník a dorazili v historických kostýmech. Ateliér bude podobné akce pořádat i nadále.


Rok tygra v divadle - Songfest.cz

Českokrumlovské divadlo hostilo 13. února multikulturní hudebně divadelní akci Songfest.cz - Rok tygra 2010, která oslavuje příchod Nového roku podle lunárního kalendáře. Program festivalu byl velice pestrý, účast velmi hojná. Odpolední pohádkový svět pro děti připravil divadelní představení i výtvarnou soutěž. Ve foyer divadla byla připravena ochutnávka tradičních masopustních specialit. Zajímavý byl i čínský rituální čajový obřad. Úlohy moderátora se opět ujal Jaroslav Dušek. Na večerním koncertě vystoupila čínská zpěvačka Feng-yün Song, písničkářka Dagmar Andrtová-Voňková a kytarista Amit Chatterjee, Tomáš Rendl, Jaroslav Kořán, Ivana Hessová, Anežka Hessová, Trn v Oku a nepálská tanečnice Tej Kumari Thakuri.


KoCeRo a senioři

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež KoCeRo připravilo pro českokrumlovské seniory pěkné odpoledne. Děti provedly seniory svým zařízením, promítly jim film o komunitním centru. Na závěr zatančil a zazpíval dětský taneční a hudební soubor Krumlovostar Čercheňa (Krumlovské hvězdičky).

Počasí

V únoru pokračovalo chladné počasí. Teploty se pohybovaly pod bodem mrazu. Problémy způsoboval sníh, který padal průběžně. Při mírném oteplení byl sníh mokrý a velmi těžký, padal ze střech. Další týden byly teploty kolem nuly. Poslední únorový týden přinesl výrazné oteplení. Slunce svítilo intenzivně, teploty šplhaly až nad 10 °C. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: