aktualizováno 11. 2. 2010

Český Krumlov zvítězil v I. kategorii cen MOSTY 2009

aktualizováno 10.02.2010

Radní Roman Kneifl před malou chvílí v Plzni převzal za město Český Krumlov prestižní ocenění MOSTY 2009 v kategorii cen pro instituce veřejné správy. Město Český Krumlov bylo oceněno Národní radou osob se zdravotním postižením ČR za projekt Euroklíčů a eurozámků. Spolu s Českým Krumlovem byli na cenu nominováni Městská policie Most, Krajský úřad Pardubického kraje, Česká televize a město Strakonice.

„Velice si vážím ocenění, které jsem dnes převzal pro město Český Krumlov. Jako radní i jako předseda sociální komise města Český Krumlov velice rád podpořím podobné projekty. Český Krumlov má sám o sobě hodně bariér, a proto je naší povinností pokoušet se handicapovaným lidem pomáhat k jejich překonávání," sdělil radní města Český Krumlov a předseda sociální komise města Roman Kneifl.

 Město Český Krumlov nakoupilo euroklíče pro své zdravotně postižené občany v srpnu 2009. Do nákupu 100 ks speciálních standardizovaných klíčů investovalo necelých 40 tisíc Kč. Euroklíče jsou na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Český Krumlov na oddělení sociálních služeb a zdravotnictví zdarma zapůjčovány při splnění základních podmínek: osoba, které je euroklíč zapůjčen musí být držitelem průkazky ZTP/P a mít trvalé bydliště v Českém Krumlově. Pro krátkodobou výpůjčku návštěvníků Českého Krumlova nebo osob, které nesplní podmínky pro bezplatné zapůjčení euroklíče, jsou euroklíče k dispozici v Infocentru Český Krumlov, proti vratné záloze 500 Kč nebo 20 EUR. Během hlavní turistické sezóny jsou euroklíče zapůjčovány i u obsluhy veřejných toalet.

Euroklíč je speciální univerzální klíč umožňující osobám se sníženou schopností pohybu přístup na veřejná a technická zařízení, která jsou osazena eurozámkem, a to v rámci všech států Evropské unie (např. veřejné záchody). V Českém Krumlově jsou eurozámky osazena všechna veřejná WC, která provozuje město Český Krumlov.

Projekt Euroklíčů a eurozámků není v Českém Krumlově ojedinělou aktivitou pro zdravotně postižené občany. Každoročně se zde koná například Den s handicapem, den bez bariér, který se snaží prezentovat město těm, který by jinak neměli možnost jej poznat. Nevidomé osoby se zúčastní například speciální hmatové prohlídky historického centra, pro vozíčkáře jsou k dispozici asistenti, kteří jim pomohou dostat se do strmých schodů Státního hradu a zámku Český Krumlov a pro milovníky adrenalinu jsou každoročně připravovány projížďky na vorech nebo raftech po řece Vltavě. Před několika lety byla vydána i mapa města s průvodcem pro handicapované. Více informací je zveřejněno na www.ckrumlov.cz/handicap

Přestižní předávání cen MOSTY pořádá Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Cena MOSTY oceňuje osobnost, projekt nebo čin, jenž významným způsobem zlepšuje postavení osob se zdravotním postižením v České republice. Jednotlivé projekty nominuje veřejnost, odborná porota potom vybírá několik projektů pro samotné ocenění. Záštitu nad letošním ročníkem ocenění MOSTY 2009 převzala počtvrté první dáma České republiky Livie Klausová.

Související odkazy

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: