aktualizováno 3. 2. 2010

Místa utrpení, smrti a hrdinství

aktualizováno 3. února 2010

Včera byla ve foyer Městského úřadu Český Krumlov zahájena výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství. Výstavu slavnostně otevřela místostarostka města Český Krumlov Jitka Zikmundová, která nad projektem převzala záštitu. "Člověk těžko hledá slova pro vyjádření pocitů, když je konfrontován s jednou z největších tragédií v lidských dějinách. Miliony obětí holocaustu si zasluhují naši úctu a rozhodně bychom na ně neměli nikdy zapomenout. Proto patří můj velký dík organizátorům výstavy, která nám připomíná, že k podobné tragédii už nikdy nesmí dojít," vyjádřila se Jitka Zikmundová.

Vernisáže se zúčastnila také kurátorka výstavy Olga Zárubová, která doplnila: "Jsem ráda, že od svého zahájení v roce 2005 výstava navštívila už více než 30 měst v České republice a všude se setkala s velkým zájmem."

Hostem vernisáže byl i další z iniciátorů výstavy Asaf Auerbach. V roce 1930 se jako dvouletý přestěhoval s rodiči do Československa z tehdejší Palestiny. Jisté smrti v koncentračním táboře unikl jako jedno z tzv. "Wintonových dětí", které byly z okupovaného Československa převezeny do Anglie. V současné době doprovází výstavu přednáškami pro školní mládež. "Hlavně pro mladé lidi je důležité, aby věděli, čeho je schopná ideologie, která si dnes v podobě neonacistických hnutí opět získává popularitu," sdělil Auerbach.

Výstava, která vznikla podle knihy Oty Krause Továrna na smrt, potrvá v budově Městské úřadu Český Krumlov do konce března 2010. Přístupná je zdarma v otvírací době úřadu: pondělí a středa 7.30 - 17.00 hodin, úterý a čtvrtek 07.30 - 15.30 hodin, pátek 07.30 - 13.00 hodin.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov