aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Březen 2010

Kašna na náměstí - reklamace

Barokní kašna na českokrumlovském náměstí by měla už dva roky fungovat bezchybně. Rekonstrukce přinesla restaurátorské očištění soch, zajištění statiky morového sloupu, vyspárování i nové osvětlení. Zhruba před rokem ale kašnu narušila silná vrstva ledu. Ani osvětlení není dosud úplně v pořádku. Město využilo práva reklamovat některé práce.


Most před rekonstrukcíRekonstrukce mostu u kina

Od úterý 9. března je pro veškerou automobilovou dopravu uzavřen most u kina. Chodci mohou část rekonstruovaného mostu využívat. Rekonstrukce si vyžádá i dílčí omezení na silnici I/39 pod mostem. Projekt rekonstrukce mostu předpokládá sanaci havarijního stavu mostu, opravu narušeného povrchu betonu nosné konstrukce a spodní stavby a výměnu mostových vrstev, říms a zábradlí. Celkové náklady projektu přesáhnou částku 15 milionů korun, z nichž 13 uhradí Evropská unie. Oprava by měla skončit v červnu. Současně by měl být na křižovatce u Porákova mostu vybudován kruhový objezd.

Aktualita z 5. března 2010 - Rekonstrukce mostu u kina začne příští týden

Stránky věnované průběhu rekonstrukce zde.


Krumlovská Prima sezóna

Město Český Krumlov hostilo už 3. ročník Prima sezóny. Jde o regionální přehlídku studentské tvořivosti, konkrétně v oblasti prózy, poezie, fotografie, kresby a malby. O divadelní představení se 12. března postaraly tři soubory - Studio D + T z Českých Budějovic, Žádný hwjezdy z Veselí nad Lužnicí a českobudějovický soubor Lanovka. Zvlášť obtížný kus si připravili středoškoláci Střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí z Veselí. Soubor dokázal nastudovat Shakespearovu hru Zkrocení zlé ženy.


Znovu o otáčivém hledišti

Nový plán na záchranu „otáčka" má na stole českobudějovický primátor Juraj Thoma. Vedení města České Budějovice bude usilovat o to, aby se krumlovské otáčko stalo národní technickou památkou. Českobudějovičtí radní doufají, že jako památka by byla točna chráněna a nemohla být přemístěna jinam. Šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec není tomuto nápadu nakloněn, starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička snahu Budějovic vítá.


Poklady z Vltavy

Při provádění protipovodňových opatření nalezli pracovníci českokrumlovského Regionálního muzea více než tisíc kusů artefaktů - římské mince, zbytky středověkých keramických nádob, renesační knižní kování, ale i předměty ze současnosti. Nálezy budou v červnu vystaveny v Regionálním muzeu.


Další kruhový objezd

Během soboty 20. března vyrostl na křižovatce u Porákova mostu kruhový objezd. Jeho instalaci si vynutila jednak chystaná sanace skalního masívu nad hlavní příjezdovou trasou od Českých Budějovic, jednak dosluhující světelná signalizace na křižovatce Pod Kamenem. První ohlasy řidičů jsou pozitivní.
Od pondělí 29. března byly zahájeny sanační práce na masívu skály Pod Kamenem. Specialisté začali čistit svah od náletových dřevin, které kromě povětrnostních vlivů, zřejmě způsobily největší narušení masívu. Tyto práce by měly během jara skončit. Teprve pak se uvidí, jak rozsáhlá budou muset být zabezpečení. V létě, tedy v době největšího turistického ruchu, by se mělo projektovat, pokračovat v sanaci by se mělo na přelomu léta a podzimu.


Novinky v zámecké zahraděStátní hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek v Českém Krumlově nabídne letos návštěvníkům novinku - zrekonstruovaný Hudební pavilon v zámecké zahradě. Oprav se dočkaly nástěnné malby, dřevěná konstrukce pavilonu a nově je osazeno schodiště. Každého jistě upoutá i výrazná barevnost vnějšího pláště pavilonu, který byl rekonstruována podle nálezů z provedeného restaurátorského průzkumu.


Rekonstrukce Horské zahrady

Práce na rekonstrukci Horské zahrady nad zákrutem Vltavy pokračují. Otevřena by měla být v roce 2011, ale kolaudace první části by mohla být už koncem letošního května. Skalní masív nad Rybářskou ulicí (tady se původní Horská zahrada nacházela) si vyžádal celkovou sanaci jednak kvůli bezpečnosti chodců v Rybářské ulici, jednak kvůli renesanci samotné zahrady. Stráň nad Rybářskou ulicí bývala propletena několika vyhlídkovými trasami už v 19. století. Na konci celé vyhlídkové trasy je velká konstrukce (připomínající deštník) na vrchu kamenné bašty, tzv. Paraplíčko. I to by se mělo dočkat rekonstrukce.


Otáčivé hlediště ještě jednou

Závěr jednání politiků na ministerstvu kultury dne 24. března dopadl pro otáčivé hlediště a hlavně pro diváky příznivě. Divadlo zůstává tam, kde bylo, a to nejen na příštích pět let, ale i poté, co bude zrekonstruováno do modernější podoby. Varianta možného stěhování hlediště mimo areál zámecké zahrady je minulostí.

Počasí

Březen začal klasicky v duchu přísloví „březen - za kamna vlezem". Došlo k výraznému ochlazení. Noční teploty začaly klesat a koncem prvního týdne ukazovaly k mínus 8 stupňům, denní se nedostaly nad dva stupně. Během prvního březnového víkendu se vrátila zima. Ze soboty 6. 3. na neděli napadlo minimálně 10 cm sněhu, do rána bylo mínus 10 °C. V neděli 7. března bylo úplně jasno, sníh nádherně jiskřil. Následující týden trvalo zimní počasí. Noční teploty klesly hluboko pod nulu.(dokonce až k - 14. °C). Začalo opět hustě chumelit, a tak byly místy nebezpečné jak chodníky, tak silnice. Vytrvale, s různou intenzitou, chumelilo nejen do konce týdne, ale až do poloviny týdne dalšího (tj. do 17. března). Teprve od čtvrtka 18. 3. se oteplilo, sníh začal postupně a poměrně rychle odtávat. Další dny stoupaly denní teploty k 15 °C. Jarní ráz počasí vydržel i následující týden. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: