aktualizováno 11. 11. 2010

Povolební jednání v Českém Krumlově spěje k dohodě

aktualizováno 11.11.2010

V Českém Krumlově bude podepsána koaliční dohoda pěti koaličních stran. Na jednotném postupu po komunálních volbách a na jednotlivých programových tezích se shodli: Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), TOP 09, Křesťanská demokratická unie - Československá strana lidová (KDU), Sdružení nezávislých - Město pro všechny (MPV) a Nezávislí a Zelení (NZ). Na pozici starosty města Český Krumlov je koalicí navržen Dalibor Carda (ČSSD) a pozici místostarostky bude obhajovat Jitka Zikmundová (MPV). V Radě města Český Krumlov by měly být mandáty rozděleny takto: tři mandáty ČSSD, dva mandáty TOP 09 a po jednom mandátu MPV a KDU. Lídr koaliční strany TOP 09 Aleš Mik se dnes vzdal svého mandátu, ve funkci zastupitele jej nahradí Martin Lobík. V Zastupitelstvu města Český Krumlov budou mít koaliční partneři většinu 15 hlasů.

Koaliční vyjednávání

„Okamžitě po volbách v našem městě začalo jednání o možných koalicích. Vyjednávací tým ČSSD postupně oslovil všechny zastupitele vzešlé z voleb. Hlavní myšlenkou tohoto jednání bylo v maximální možné míře zohlednit vůli občanů projevenou jejich preferenčními hlasy. Hledání možných koaličních partnerů pro práci v novém volebním období nebylo jednoduché. V tomto týdnu se však podařilo na společných jednáních ukončit shodou rozpravu nad základními body vzájemné spolupráce a koaliční smlouva dostala konečnou podobu," sdělil lídr sociálních demokratů a kandidát na starostu města Dalibor Carda.

Koaliční smlouva obsahuje stěžejní programové teze, ujednání o přípravě programového prohlášení nové Rady města Český Krumlov, dohody o fungování pětikoalice a postupu při řízení města Český Krumlov v následujících čtyřech letech. Programové prohlášení Rady města by mělo být následně vydáno a zveřejněno do 90 dnů ode dne jednání ustavujícího Zastupitelstva města Český Krumlov.

„Při jednáních o povolební spolupráci koaličních stran jsme se s našimi partnery shodli na většině stěžejních témat. V následujících čtyřech letech budeme usilovat mimo jiné o racionalizaci investic a projektů ve městě, zefektivnění hospodaření města, maximalizaci externích příjmů do městského rozpočtu, zprůhlednění a zkvalitnění veřejné správy a maximální vstřícnost v poskytování informací a služeb občanům našeho města. Věřím, že naše dohoda a práce na jejím naplnění přispějí k rozvoji Českého Krumlova," dodal Dalibor Carda.

Rezignace lídra TOP 09

Starosta města Český Krumlov Luboš Jedlička dnes převzal rezignaci lídra TOP 09 Aleše Mika. Jeho mandát v zastupitelstvu získá Martin Lobík, který za tuto politickou stranu obdržel čtvrtý nejvyšší počet hlasů (652).

„TOP 09 prosazovala svého lídra do funkce starosty města, poté co se ukázalo, že to není reálné, získala v sedmičlenné radě města 2 místa. Lídr TOP 09 Aleš Mik však dle zákona nemůže souběžně zastávat funkci neuvolněného člena zastupitelstva a funkci vedoucího odboru na krajském úřadě. Rozhodl se tedy umožnit naplnění koaliční dohody a řešit střet zájmů tak, že se vzdal svého mandátu. Aleš Mik současně nabídl, že bude svými zkušenostmi i nadále podporovat členy zastupitelstva za TOP 09. Tím vlastně potvrdil náš předvolební slib, který znamená, že dobré nápady nesouvisí s politickou funkcí," uvedl k rezignaci lídra TOP 09 David Šindelář, člen vedení místní TOP 09.

„Uzavření koaliční dohody umožnila až shoda na základních programových tezích. Ty zahrnují mj. zveřejňovaní všech materiálů před jednáním zastupitelstva na internetu, transparentnější zadávání veřejných zakázek, které budou na internetu od vypsání zakázky až po výsledek. Dohoda dále zavazuje partnery prověřit výhodnost uzavřených dlouhodobých smluv a snížit tak provozní náklady úřadu i městských firem. Záměrem je zkvalitnit činnost městského úřadu a změnit kontrolní a řídící mechanismy v městských společnostech", vysvětluje Aleš Mik okolnosti podepsání koaliční dohody. „V tzv. řídícím výboru projektu Revitalizace areálu klášterů bude mít každý z koaličních partnerů právo nominace minimálně 1 zástupce, členství ve výboru budou nabídnuta i dalším stranám zastupitelstva," uzavírá Aleš Mik výčet několika z programových tezí, které umožnily uzavření koaliční dohody.

Související odkazy

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: