aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Září 2010

Ocenění zachránce

V pondělí 6. září převzal Marek Šimon od starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky ocenění za záchranu života. V polovině června zachránil život cizince, která se topila pod Benešovým mostem. Skočil do řeky a podařilo se mu ji dostat na převrácený člun. Pak ji společně s dalšími pomocníky dostal na břeh, kde jí byla poskytnuta první pomoc a byla předána přivolané záchrance.


Výuka animace

Nízkoprahové zařízení Bouda na Špičáku nabídlo dětem i dospělým možnost zkusit si, jak se tvoří animovaný film. Ve spolupráci se školou animovaného filmu La Chambre Bruxelles uspořádalo kurs animovaného filmu. Projekt je financován za podpory Evropské unie. Lektorkou byla českokrumlovská rodačka Zuzana Studená, která studuje animaci v Belgii.


Festival Jazzky Krumlov

Čtyřdenní festival Jazzky Krumlov začal ve středu 8. září. Všechny čtyři večery se hrálo pod širým nebem na různých místech - na terase Café Retro na břehu Vltavy, v Široké ulici před Egon Schiele Art Centrem, v parku u Městského divadla a ve dvorku restaurace U Malého Vítka.

Podrobný program Festivalu zde.


Historická rekonstrukce opery buffy barokním divadle

V sobotu 11. září se v českokrumlovském zámeckém barokním divadle uskutečnila historická rekonstrukce komické opery buffy pro čtyři hlasy Dove e amore e gelosia (v českém překladu Kde je láska, tam je i žárlivost). Operu zkomponoval na objednávku J. A. Schwarzenberga Guiseppe Scarlattini a na zámku byla uvedena poprvé v roce 1768. Hudebně ji nastudoval Vojtěch Spurný, který ke spolupráci do Schwarzenberského dvorního orchestru pozval vynikající hudební specialisty na historické nástroje. Sólové patry zazpívali sólisté Národního divadla Kateřina Kněžínková, Pavla Vykopalová, Jaroslav Březina a Jozef Brinzák.


Den s handicapem 2010Den s handicapem

Den s handicapem - Den bez bariér se uskutečnil v sobotu 11. září. Připravena byla prohlídka barokního divadla, II. zámecké trasy, plavba po vorech nebo na upraveném raftu a kulturní program, v němž se společně představili lidé zdraví i handicapovaní. Přihlášeno bylo na 200 účastníků - řada z nich se do Českého Krumlova vrací a přiváží i své kamarády.

Fotogalerie Dnu s handicapem 2010 zde.


ME Vodních záchranářů

Mladí vodní záchranáři se ve dnech 1. - 5. září zúčastnili Mistrovství Evropy juniorů ve vodním záchranném sportu v belgických Antverpách. Největšího úspěchu dosáhla Natálie Berounská, která si v Beach Run doběhla pro bronzovou medaili, v těsném závěsu za ní doběhla Kateřina Lehká pro čtvrté místo.


Úspěšná sezóna otáčivého hlediště

Letošní sezóna na točně byla pro Jihočeské divadlo úspěšná. I když přišlo o šest tisíc diváků méně než vloni, do pokladny přibylo o dvě stě tisíc korun více - tedy něco málo přes 28 miliónů korun. V rozpočtu divadla se jedná o pětinu všech příjmů. Městu Český Krumlov odvedli na vstupném 2,8 miliónu korun. Stoprocentní návštěvnost měla komedie Sluha dvou pánů a balet Sen noci svatojánské. Letošní program měl čtyři premiéry. Balet Sen noci svatojánské, operu Don Giovanni, loutkohru Kašpárek v rohlíku a činohru Mackbeth. „Trhákem" příští sezóny bude nejspíše hostování Josého Cury.


Malování pro radost

Skupina osmnácti nadšenců navštěvuje kroužek Základy kresby a malby pro mládež a dospělé. Pod hlavičkou Domu dětí a mládeže je s úspěchem vede zástupkyně ředitelky paní Alena Marvanová. Frekventanti kurzů se rozhodli prezentovat svá díla na veřejnosti. Podporu a prostor pro vystavení svých výtvorů získali u paní Šimkové v Krumlovském mlýně, kde se v pátek 10. září uskutečnila za mimořádného zájmu veřejnosti vernisáž.

Nová výstava v Regionálním muzeuSlavnostní zahájení výstavy

Novou výstavu Příběh města Český Krumlov připravilo Regionální muzeum. Návštěvníci uvidí naprostý unikát - pergamenovou listinu z roku 1309, na které je zaznamenaná vůbec první zmínka o Českém Krumlově. Kromě toho mohou zhlédnout rovněž dalších 80 významných a velmi cenných archiválií (např. listiny Petra Voka z Rožmberku nebo Marie Terezie). Originály jsou k vidění do 20. listopadu, poté je nahradí kopie. Tato výstava navazuje na rozsáhlý kulturní projekt uspořádaný vloni u příležitosti sedmistého výročí první písemné zmínky o Českém Krumlově, svým rozsahem i obsahem je největším počinem Regionálního muzea za dobu jeho existence.

Fotogalerie ze slavnostního zahájení výstavy zde.


Dny evropského kulturního dědictví

Jako každoročně bylo i letos připraveno mnoho akcí. Opět byla zpřístupněna řada památek. Snad největší zájem byl o prohlídku kláštera, kam přišla asi stovka zájemců. Letošní novinkou bylo procesí na Křížovou horu. Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže totiž slavila výročí 300 let od svého vysvěcení. Mnoho návštěvníků využilo rovněž zpřístupnění části Horské zahrady. Zajímavou atrakcí byly i vrtulníky, které se snesly na louku u zámecké zahrady.


Opět problémy s kašnou

Před dvěma lety byla kašna na náměstí spolu s Horní ulicí komplexně zrestaurována za 9,5 milionu korun. V současné době je ale stále prázdná, ačkoli měla být znovu zprovozněna na konci prázdnin. Reklamační řízení stále probíhá.


Ekocentrum Šípek přestěhováno

Z původních prostor na třídě Míru se Ekoncentrum Šípek přestěhovalo do Kostelní ulice. Nová vedoucí Radka Kubizňáková si změnu pochvaluje.


Svatováclavské slavnosti

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově uskutečnil 9. ročník Svatováclavských slavností. Před zahájením slavností byla v Regionálním muzeu otevřena velmi zajímavá výstava Příběh města Český Krumlov. Novinkou slavností se stala atrakce s barokním ohňostrojem nazvaná Theatrum Pyrotechnicum. Součástí programu byl i 4. ročník Mezinárodního folklórního festivalu. I letos došlo na setkání Václavů a Václavek. Sobotní večer patřil tradiční Svatováclavské noci otevřených galerií a muzeí.

Aktualita z 20. září 2010 - Bohatý program k poctě svatého Václava v Českém Krumlově

Fotogalerie akce zde.


Skála Pod KamenemSkalní masív Pod Kamenem

Třetina odhadované částky, tedy 34 milionů korun, je už proinvestováno na sanaci skály Pod Kamenem. Práce jsou v plném proudu a podle příslibů dodavatele by měly zhruba do tří měsíců skončit.


Počasí

Měsíc září začal opravdu podzimně. V noci klesly teploty místy i k 5 °C, přes den se nedostaly přes 15 °C. Bylo spíše zataženo, občas i sprchlo. Koncem první dekády se mírně oteplilo, i když už bylo v noci chladno, přes den se teplota dostávala ke 20 °C. Přece jen přišlo babí léto. Příjemné teplo ale nevydrželo dlouho. První den Svatováclavských slavností ještě svítilo sluníčko, po slavnostech se situace změnila, ochladilo se a chladné počasí ovlivnilo i návštěvnost, která začala po sezoně mírně klesat. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: