aktualizováno 29. 9. 2010

Bohatý program k poctě svatého Václava v Českém Krumlově

aktualizováno 20.09.2010

Již devátý ročník Svatováclavských slavností vypukne 24. září v Českém Krumlově. K poctě svatému Václavu, patronovi české země, města Český Krumlov a vinařů i pivovarníku bude ve městě připraven bohatý program. V Regionálním muzeu bude otevřena dlouho očekávaná výstava Příběh města Český Krumlov, na náměstí propukne 4. ročník Mezinárodního folklórního festivalu a Svatováclavský jarmark a významná českokrumlovská muzea a galerie zdarma ukážou své expozice veřejnosti. Letošní ročník podzimních slavností bude také spojen s čtvrtfinále soutěže Český talent 2010 - Jihočeský vrabčák, Programem evropského regionu Dunaj-Vltava a se setkáním partnerských měst města Český Krumlov - německého Hauzenbergu, slovinského Slovenj Gradce a rakouského Vöcklabrucku. Na minulý ročník naváže i tým českokrumlovských balónářů, který bude po čtyři dny organizovat Svatováclavské balónové létání. Novinkou letošního ročníku bude projekt Jiřího Honce a Zdeňka Štěpánka - Theatrum Pyrotechnicum, v němž českokrumlovští ohňostrůjci představí své umění široké veřejnosti. Vstup na slavnosti bude volný. Vstup na ohňostrojovou podívanou bude 150 Kč. Kompletní program je zveřejněn na www.ckrumlov.cz/svs2010.

Výstava Příběh města Český Krumlov

Ve čtvrtek 23. září bude otevřena výstava „Příběh města Český Krumlov", jenž navazuje na rozsáhlý kulturní projekt, uspořádaný v roce 2009 u příležitosti 700. výročí města Český Krumlov. „Výstava je pokračováním akcí, které proběhly k připomenutí 700letého výročí první písemné zmínky o Českém Krumlově v loňském roce. Až do konce roku 2011 se můžeme procházet sedmi staletími našeho města. Touto cestou bych chtěla pozvat všechny občany města, aby využili jedinečnou příležitost a prohlédli si originál oné historické listiny a spoustu dalších zajímavých exponátů, které v takovém rozsahu nebyly ještě vystaveny. Chtěla bych také poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě takto náročného projektu," sdělila místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Výstava „Příběh města Český Krumlov" je svým rozsahem i obsahem největším počinem Regionálního muzea v Českém Krumlově za dobu jeho existence. „Pro výstavu bylo zapůjčeno přes 80 mimořádně cenných originálních listin a archivních dokumentů ze Státního okresního archivu v Českém Krumlově a Státního oblastního archivu v Třeboni - pracoviště Český Krumlov, z vlastních fondů a ze zápůjček představuje muzeum stovky fotografií a desítky trojrozměrných předmětů od archeologických vykopávek, přes doklady hmotné kultury, až po uměleckořemeslné a umělecké sbírky," upřesnil Ivan Slavík z Regionálního muzea v Českém Krumlově.

První část výstavy, dokumentující období od nejstarší historie města do roku 1945, bude veřejnosti zpřístupněna od 23. září 2010. Druhá část, mapující vývoj Českého Krumlova od konce 2. světové války až po současnost, bude otevřena 20. ledna 2011. Na „Příběh města Český Krumlov" v Regionálním muzeu se mohou návštěvníci přijít podívat až do 31. prosince 2011. Regionální muzeum je otevřené od úterý do neděle od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin. Základní vstupné činí 50 Kč, snížené 25 Kč, rodinné vstupné 100 Kč.

Novinka: Theatrum Pyrotechnicum

„Českokrumlovští ohňostrůjci Jiří Honc a Zdeněk Štěpánek představí v rámci letošních Svatováclavských slavností plody svého několikaletého bádání, průkopnické práce a vývoje vlastních konstrukčních řešení, které současnému divákovi přináší autentický zážitek s kouzlem návratu do časů dávno minulých. Soudobý projekt Theatrum Pyrotechnicum, vycházející z dochovaných historických pramenů o barokních ohňostrojích, čerpá ze spisu „Halonitro-pyroboliae" od puškaře Josefa Furtenbacha z roku 1627," vysvětluje ředitel Městského divadla v Českém Krumlově a organizátor slavností Jan Vozábal. Jedinečný barokní ohňostroj vypukne v sobotu 25. září ve 21.15 hodin. Podívaná má omezenou kapacitu 250 osob. Předprodej vstupenek na tuto akci zajišťuje pokladna Městského divadla nebo Infocentrum Český Krumlov. Vstupenky je možné rezervovat rovněž on-line na www.ckrumlov.cz/tickets.

Výběr z programu Svatováclavských slavností

Již v pátek roztančí historické uličky a zákoutí města 4. ročník Mezinárodního folklórního festivalu. Na náměstí Svornosti se v rámci programu „Folklórní inspirace - inspirace folklórem" představí stálice českého folkového nebe Nezmaři a Žalman a hosté. Protagonistou sobotního programu je populární formace Taliesyn s předními českými muzikanty Janem Bičovským, Vojtěchem Jindrou, Jiřím Neužilem, Filipem Benešovským a Radimem Chrobokem. Stejně jako vloni zavítá do Českého Krumlova bretaňská tradiční hudba v podání seskupení Bran.  

Ani letošní ročník se neobejde bez sobotního setkání Václavů a Václavek. Všichni nositelé tohoto jména se mohou podepsat do pamětní knihy Václavských slavností. Na náměstí nebude chybět staročeský jarmark řemeslných výrobků a vybrané českokrumlovské restaurace či hostince nabídnou originální Svatováclavské menu. Žízeň zažene pivo z budějovického Budvaru.
Program Mezinárodního folklórního festivalu bude návštěvníky provázet celý den na náměstí Svornosti.

V zahradách pivovaru Eggenberg čeká na nejmenší návštěvníky zábavný program s Jednotou. Během dětského sobotního odpoledne nebude nouze o překvapení, hry o ceny a dárky pro děti. Od 14 hodin se uskuteční veřejná ochutnávka vítězných produktů soutěže „Regionální potravina Jihočeského kraje" v režii Okresní agrární komory Český Krumlov. Sobotní večer bude patřit „Českému talentu 2010" - čtvrtfinále soutěže Jihočeský vrabčák. Před porotou vystoupí 13 zpěváků za doprovodu písecké kapely Dobrá společnost - Good Company.

Noc otevřených muzeí a galerií patří k tradicím slavností. V tuto výjimečnou noc otevřou své dveře významné krumlovské galerie a nabídnou všem návštěvníkům prohlídky s programem zdarma. Od 20 do 24 hodin bude možné navštívit Regionální muzeum, Egon Schiele Art Centrum, věž Státního hradu a zámku Český Krumlov, Galerii české kultury, Galerii Doxa, klášter klarisek, Museum Fotoateliér Seidel, Synagogu, R galerii nebo výstavu v Městském divadle.

V neděli budou prezentovány společné příhraniční zájmy Jihočeského a Plzeňského kraje, Horních a Dolních Rakous, Dolního Bavorska  a Horní Falce a myšlenky vzniku společného Evropského regionu Vltava-Dunaj, kterou tyto regiony podporují. Jednotlivé regiony se představí formou kulturního programu a prezentačních stánků s informačními materiály i ochutnávkou krajových specialit.

V den svátku Václava budou probíhat mimořádné prohlídky kostela a kaple svatého Václava s odborným výkladem Petra Pavelce nebo prohlídky města s průvodcem zdarma. V klášterním kostele Božího těla pak večer odehraje Krumlovský komorní orchestr a Městský pěvecký sbor Perchta slavnostní koncert k poctě svatého Václava.

Tradice Svatováclavských slavností byla založena v roce 2002. Původním záměrem bylo obohatit kulturní nabídku města a rozšířit sezónu i do podzimních měsíců roku a vytvořit podzimní akci podobnou Slavnostem pětilisté růže, která by byla zaměřená na domácí publikum. „Dnes jsou měsíce září a říjen plné rozmanitých kulturních akcí a aktivit. V roce 2002 tomu tak ještě nebylo a zdá se, že snaha rozšiřovat sezónu pro návštěvníky města přináší své plody," dodal Vozábal.

Aktuální program Svatováclavských slavností je umístěn na webových stránkách www.ckrumlov.cz/svs2010.

Pořadateli Svatováclavských slavností jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov o.p.s., Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., Svatováclavské trhy zajišťuje Hana Pelzová. Produkci a program slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Generálním partnerem Svatováclavských slavností je Budějovický Budvar, n. p.
Hlavními partnery Svatováclavských slavností jsou CzechTourism - Česká centrála cestovního ruchu a Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici

Partnerem akce je Hotel Bellevue Český Krumlov, CB Auto a. s., Student Agency a Pivovar Eggenberg. 

 

 

Setkání partnerských měst je spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Investice do Vaší budoucnosti.        

Dotace - logo - Evropský fond pro regionální rozvoj

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: