aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Srpen 2011

Uzavírka silnice

Kvůli dokončení sanace skalního masívu v ulici Pod Kamenem byla od 1. srpna úplně uzavřena silnice I/39 vedoucí na České Budějovice. Frézování, úprava silničních vpustí a poklopů, pokládka nového asfaltu a provedení dopravního značení trvalo do 8. srpna. Objížďka pro osobní auta a autobusy vedla serpentýnou přes Nádražní předměstí, nákladní automobily jezdily směrem na Velešín. Kumulace provozu byla hlavně odpoledne, ale i tak žádné větší problémy nenastaly.

Astronaut Andrew Feustel

V rámci své „české mise“ zavítal ve středu 3. srpna americký astronaut Andrew Feustel i do Českého Krumlova, kde v Regionálním muzeu u keramického modelu města neformálně pobesedoval asi se 150 zájemci a rozdal mnoho podpisů. Americký astronaut Andrew Feustel se v květnu 2011 zúčastnil mise STS-134 raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Do vesmíru letěl Feustel už v roce 2009 jako účastník letu raketoplánu Atlantis STS-125 na poslední servisní misi u Hubblova kosmického teleskopu. V obou případech si na palubu s sebou vzal vybrané symboly z České republiky – v roce 2009 Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku a v roce 2011 známou plyšovou postavičku Krtečka Zdeňka Milera, která je symbolem pro zvídavost dětí a pro vzdělávání mladé generace o kosmu.

Aktualita z 2. srpna 2011 - Astronaut Andrew Feustel v Českém Krumlově

Opičí král

Putovní expozice Opičí král – putování opičího krále byla k vidění v Muzeu marionet v bývalém kostele sv. Jošta. Výstava, již mohli návštěvníci zhlédnout od srpna do 12. října, ukázala unikátní dílo českého malíře, grafika a ilustrátora Zdeňka Sklenáře, jehož dílo sklidilo velký úspěch na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Protipovodňová opatření

Přestože od ničivých povodní uplynulo už devět let, nejsou práce na protipovodňových opatřeních u konce. Komplexní řešení ochrany proti tzv. stoleté vodě má pět etap, z nichž byly dokončeny dvě – prohrábka dna a úprava koryta řeky (bagry snížily jeho dno o více než metr, podstatná část nábřeží je vydlážděna, a to i přes protesty některých obyvatel). V současné době se chystá spuštění prací na třetí etapě, což by měla být velká rekonstrukce jezu u Plášťového mostu. Aby všechna opatření město ochránila, musí být ještě připraveny k instalaci mobilní protipovodňové stěny podél toku a zpětné klapky do výpustí kanalizace. Tyto poslední etapy má na starosti město Český Krumlov. Zatímco 86 milionů korun nutných pro protipovodňová opatření na Vltavě dosud hradily dotační peníze investora Povodí Vltavy, projekt na přípravu posledních fází by měl stát dva miliony korun a hradit by jej měla městská kasa.

20. ročník Mezinárodího hudebního festivalu v Českém Krumlově 2011Mezinárodní hudební festival

20. ročník MHF byl zahájen v pátek 15. července koncertem v Pivovarské zahradě. Mexičan Ramón Vargas byl tím, kdo celý festival zahájil. Festival nabídl 15 koncertů a šest představení na různých místech Českého Krumlova. Např. v sobotu 13. srpna se na náměstí uskutečnil tzv. Slovenský den. Na pódiu se vystřídala řada souborů, nechyběla ochutnávka sýra, práskání pasteveckým bičem. Věra Binarová a Heroldovo kvarteto vystoupily 18. srpna v Maškarním sále zámku, 19. srpna pak houslista Ivan Ženatý za doprovodu Talichova komorního orchestru. MHF vyvrcholil 20. srpna koncertem Plácida Dominga s portorickou sopranistkou Anou Maríou Martínezovou, na který se prodalo přes 7 000 vstupenek. Zážitek to byl opravdu jedinečný, ovace publika nekonečné.

Katalog s programem akce 20. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV - 2011 zde.

Fotogalerie akce zde.

Počasí

I začátek srpna byl chladný a deštivý. Skoro celý první týden bylo zataženo až oblačno a deštivo. Denní teploty stěží dosahovaly ke 20 °C, noční klesaly k 10 °C. Podobné počasí panovalo téměř celý následující týden. Třetí srpnový týden bylo teplé, i když opět deštivé počasí. Ve čtvrtek 18. srpna bylo rekordně teplo, teploměr ukazoval přes 30 °C. Mimořádně teplé dny pokračovaly i celý další týden – přes den se teplota vyšplhala ke 34 °C, v noci ukazoval teploměr 20 °C. horko bylo těžko snesitelné. 26. srpen byl nejteplejším dnem roku. V Českých Budějovicích naměřili 34,3 °C, čímž byl pokořen rekord starý devět let. V sobotu 27. srpna došlo přes den k postupnému a výraznému ochlazení (z pátečních 35 - 36 °C se ochladilo na 12! °C), dokonce i vydatně pršelo. Od neděle 28. srpna se opět začalo oteplovat.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: