aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Říjen 2011

Týden knihoven

Městská knihovna tradičně připravila pro veřejnost řadu zajímavých akcí. V Městské galerii byla v úterý 4. října zahájena výstava fotografií a kulturních skvostů naší planety, na níž měli návštěvníci možnost poznat světové dědictví UNESCO. Výstava trvala do 31. října. Ve čtvrtek 6. října byla možné zaposlouchat se do autorského čtení, které knihovna pořádala ve spolupráci s občanským sdružením Fokus. Příjemným podvečerem prováděl spisovatel Hynek Klimek, své vidění světa představila Jitka Stojanová, autorka prvotiny Duhový déšť.

Den plný prevence

Školáci z českokrumlovského regionu zažili 4. října na střelnici v Českém Krumlově Den plný prevence, který už desátým rokem organizoval Český červený kříž Český Krumlov. Stanoviště připravili policisté, hasiči, vodní záchranáři, lesní správa a Ekocentrum Šípek. Sponzoři připravili doplňkové stanoviště, například trenažér nárazu. Záštitu nad akcí převzal starosta města Dalibor Carda, město akci finančně podpořilo.

Aktualita z 5. října 2011 - Den plný prevence 2011

Bouda

V českokrumlovském nízkoprahovém zařízení Bouda se po roce opět konal kurz animovaného filmu. Kurz byl zdarma, vedla jej českokrumlovská rodačka Zuzana Studená. Ta studovala animaci na prestižní škole v Belgii. O hodiny, které vede, je veliký zájem, a tak v Boudě počítají, že se animovanému filmu budou věnovat i nadále a zřejmě i ve větším rozsahu. Výsledky kurzu byly prezentovány v sobotu 22. října v Dobré čajovně. Práce, na které se podílely hlavně děti, byla odměněna potleskem, promítání se muselo pro velký úspěch opakovat.

Nový ředitel Regionálního muzea

Regionální muzeum má od října nového ředitele. Stal se jím Mgr. Filip Lýsek, jenž vystřídal zastupujícího ředitele Mgr. Ivana Slavíka. Čtyřiatřicetiletý Filip Lýsek je z Českých Budějovic, dosud pracoval na pozici pracovníka krajského úřadu, kde se věnoval problematice příspěvkových organizací, konkrétně pak muzejních záležitostí. Muzeum prodloužilo svoji dosud nejrozsáhlejší výstavu Příběh města Český Krumlov do konce roku 2012. Trvalý zájem o ni mají nejen místní obyvatelé, ale i cizinci.

Vodácký maratón

V sobotu 8. října odstartoval na Vltavě 9. ročník Krumlovského vodáckého maratonu. Hromadné starty se uskutečnily ve Vyšším Brodě a v Rožmberku nad Vltavou. Tento závod se letos poprvé stal součástí celosvětové soutěže říčních maratónů ICF Classic Marathon Wordl Series 2011 a zároveň byl i Mistrovstvím ČR v maratónu v kategorii pramic a raftů. Na startu 400 závodních lodí byla celkem tisícovka závodníků z deseti států (například z Maďarska, Švýcarska, Irska, Nového Zélandu). Letošní novinkou byla kategorie Paddleboard, čili pádlování ve stoje na plováku podobném surfovému. V této disciplíně se představili například Václav Chalupa, vodácká legenda, nebo Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy (ředitel závodu Horní Vltava). Poprvé v historii byla pokořena magická hranice dvou hodin (1:58:07). Podařilo se to dvojici Adam – Odvárko z Dukly Praha.

Aktualita z 4. října 2011 - Vodácký maraton 2011

Ukončení letní turistické sezóny

V neděli 16. října prošel centrem města Český Krumlov historický průvod, složený zejména z místních spolků, které se historii věnují. Průvod vyrazil od Městského divadla na náměstí, pak se vydal ulicemi Širokou, Dlouhou a po Latránu na zámek. Tam je uvítal spolek trubačů a na 2. nádvoří hofmistr s manželkou. Následovaly scénky místních ochotnických spolků.

Egon Schiele Art Centrum

Devět postav vystříhaných z reklamních letáků ozdobilo fasádu Egon Schiele Art Centra. Místní památkáři dali galerii pokutu 45 tisíc korun, protože dopředu neoznámila svůj záměr a budova je památkově chráněná. Osmimetrové koláže lovců umělci Artur Magrot a Alessandra Svatek přilepili lepidlem rozpustným vodou. Vedení Schiele Centra s pokutou nesouhlasilo a podalo odvolání na krajský úřad. Ten rozhodnutí zrušil. Lovci tak na fasádě zůstanou, dokud o jejich osudu nerozhodne počasí. Obyvatelům Českého Krumlova i turistům se výzdoba vesměs líbí.

Výstava hub v českokrumlovském gymnáziu

V přednáškovém sále českokrumlovského gymnázia mohli návštěvníci zhlédnout zhruba 230 druhů hub, které nasbírali studenti i zaměstnanci školy a uspořádali z nich ve dnech 17. a 18. října výstavu. Tu si prohlédli gymnazisté, ale i žáci jiných škol, včetně zájemců z řad veřejnosti.

Vyhořela známá restaurace

V noci ze čtvrtka 20. října na pátek 21. října vyhořela na Plešivci hospoda U ratolesti, známá jako „skleník“. Požár zachvátil celou plochu výčepu a salónek a svým žárem zničil i skleněnou výplň pláště budovy. Díky rychlému zásahu hasičů se požár nerozšířil na prodejnu v přízemí. Její provoz nemusel být přerušen. Škoda dosáhla částky 4 milióny korun, jedná se tak o jednu z největších škod, které oheň na jihu Čech letos způsobil.

Nový tajemník Městského úřadu

Z výběrového řízení na pozici nového tajemníka městského úřadu vyšel vítězně Radim Rouče, který byl dočasně pověřen vedením úřadu poté, co na konci dubna rezignoval Jindřich Fadrhonc.

Krumlovské podzimní recitályKrumlovské podzimní recitály 2011 rozezněly hudební sál Vlašského dvora v Dlouhé ulici

Prvního října byl v Českém Krumlově zahájen 1. ročník Krumlovských podzimních recitálů. Ve velice příjemném prostředí hudebního sálu Vlašského dvora se uskutečnilo pět recitálů (houslový, dva klavírní, klarinetový a pěvecký). Umělecká ředitelka profesorka Irina Fojtíková-Kondratěnko vybrala úžasné interprety, sama doprovázela na klavír mezzosopranistku newyorské Metropolitní opery Marinu Jakovlevu při závěrečném pěveckém recitálu. Sympatická hvězda představila skladby Čajkovského, Rachmaninova, Musorgského.

Hasiči


Ve středu 26. října byl slavnostně zahájen Přebor hasičského záchranného sboru České republiky ve volejbale. Domácí hasiči se umístili na skvělém druhém místě a členy družstev byli i dva hasiči z Českokrumlovska – Michal Škampa (Požární stanice Český Krumlov) a Jiří Struháček (PS Křemže).

Vystoupení violoncellového souboru ZUŠ ve Waldkirchenu

Violoncellový soubor Základní umělecké školy v Českém Krumlově vystoupil v sobotu 29. října v sále radnice ve Waldkirchenu v rámci 17. ročníku festivalu Wolfsteiner Herbst. Festivalu se zúčastnilo dvanáct žáků a studentů ve věkovém rozpětí 9 – 21 let ze třídy Marie Eiblové a s nimi pět hostů, kteří obohatili program zpěvem, hrou na klavír a housle. Vystoupení sklidilo zasloužených úspěch.

Mistrovství světa raftařů

Mistrovství světa v šestkovém raftingu, které se uskutečnilo 27. října v Kostarice, se zúčastnili i závodníci České republiky, mezi nimiž byli i zástupci oddílu kanoistiky SK Vltava Český Krumlov. Mužská posádka s českokrumlovským Lukášem Novosadem (Vítězslav a Michal Hricovi, Václav Kabrhel, Zdeněk Bozděch a David Lisický) přivezla titul vicemistrů světa, české raftařky se staly absolutními mistryněmi světa.


Počasí

Mimořádně teplé zářijové počasí pokračovalo ještě začátkem října. Ke zlomu došlo ze čtvrtka 6. října na pátek 7. října. K večeru začalo pršet a nastoupilo tak nevlídné podzimní počasí. V následujícím týdnu klesaly teploty v noci na nulu, přes den se nedostaly výš než k 10 °C. V dalším týdnu se ochladilo výrazněji, v polovině týdne až na mínus 6 °C, někde dokonce klesla teplota k mínus 10 °C, přes den bylo slunečno. Na začátku posledního říjnového týdne vydatně pršelo, zároveň se přes den výrazně oteplilo až ke 14 °C.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: