aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Říjen 2010

Festival barokních uměníFestival barokních umění

Ve dnech 1. - 3. října se uskutečnil již třetí ročník Festivalu barokních umění. Zahájen byl v zaplněném Prokyšově sále barokními tanci a barokním ohňostrojem v bývalé seminární zahradě s kouzelnou siluetou nočního města. Vrcholem festivalu bylo provedení opery Titus Vespasianus aneb Shovívavost Titova v barokním divadle. Autorem opery je Johann Adolf Hasse, jenž za svého života patřil k nejvýznamnějším a nejoslavovanějším skladatelům. Po celé 18. století byl považován za nedostižný vzor a v úctě jej měli Mozart, Bach i Haydn.

Program Festivalu barokních umění zde.


Krumlovský vodácký maratonVodácký maraton, ročník 2007

Stovky amatérských závodníků i špičkových sportovců se v sobotu 9. října zúčastnily Krumlovského vodáckého maratonu z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Vedle kanoí, kajaků, raftů a pramic se na vodě objevily i dvě dračí lodě. Závodníci byli rozděleni do kategorií podle typu plavidel.


Badminton Czech Talent

Městská sportovní hala se 11. října popáté stala místem setkání nejmladších badmintonistů z celé České republiky. Ti poměřili síly při celostátním turnaji kategorie jedenáctiletých. V konečném pořadí se českokrumlovští hráči umístili v turnaji družstev (ve složení Siviglia, Kotyzová, Freiová) na druhém místě. Ve dvouhře dívek se nejvíce dařilo Freiové (7. místo) a Kotyzové (10. místo), ve dvouhře chlapců získal Nikola Siviglia 1. místo.


Návštěva ministra kultury na točně

Ministr kultury Jiří Besser si 7. října 2010 prohlédl točnu, Bellarii a zámecké zahradnictví. Na pořadu dne byla opět točna a problémy s ní spojené. Ministerstvo se už v březnu dohodlo s městem a krajem, že hlediště zůstane na místě do r. 2015.


Komunální volby v Českém Krumlově

Událostí měsíce byly volby - komunální a v některých obvodech (jako např. i na Českokrumlovsku) senátní. Do senátu přímo nepostoupil jediný kandidát. Ve druhém kole porazil v našem obvodě (č. 10) současný senátor Ing. Tomáš Jirsa (ODS) s 54,70 % hlasů kandidáta ČSSD PhDr. Vladimíra Špidlu.
V komunálních volbách v Českém Krumlově zvítězili socialisté, poprvé od sametové revoluce. ČSSD vsadila na nestraníky a jako lídra si vybrala Mgr. Dalibora Cardu, ředitele Základní školy Za Nádražím. Ten už v zastupitelstvu působil, a to po dvě volební období.
Počet mandátů v zastupitelstvu Českého Krumlova:
ČSSD 6
ODS 4
KSČM 3
TOP 09 3
KDU-ČSL 2
SN-Město pro všechny 2
Nezávislí a Zelení 2
Sportovci pro Krumlov 1

Aktualita z 16. října 2010 - Výsledky komunálních voleb


Odborná příprava hasičů

Do Domoradic u Českého Krumlova se v sobotu 16. října sjelo čtyřiapadesát hasičů z dvanácti jednotek sborů dobrovolných hasičů z Českokrumlovska. Na cvičení, respektive na odbornou přípravu na ochranu obyvatel, je svolal ředitel českokrumlovského záchranného sboru Ing. Pavel Rožboud.


Projekt ZŠ Za Nádražím

Žáci Základní školy Za Nádražím se účastní celostátního projektu Kulturně historické dědictví a udržitelný rozvoj místních komunit. Projekt je podporován Evropskou unií a Evropským sociálním fondem, operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Ministerstvem školství. V průběhu školního roku se žáci třídy 9.A zúčastňují řady akcí, které filmují nebo fotografují. Natočili například besedu s paní Ruth Hálovou, která patří k dětem zachráněným Nikolasem Wintonem. Navštívili také výstavu Regionálního muzea Příběh města Český Krumlov nebo výstavu sochaře Miroslava Párala v českokrumlovské synagoze.


Návštěva učitelů z Meersburgu a ze San Gimignana na radniciMezinárodní projekt Základní školy Plešivec

V třetím říjnovém týdnu zavítali na Základní školu Plešivec v rámci programu Comenius učitelé z italského San Gimignana a německého Meersburgu. Cílem projektu je seznámení se se školským systémem daných zemí, s výukou na konkrétních školách, s vybavením škol, používanými metodami a formami práce a také s volnočasovými aktivitami, které svým žákům školy nabízejí.

Aktualita z 20. října 2010 - Návštěva učitelů z Itálie a Německa

Představení Českokrumlovské scény

Místní ochotníci Divadelního klubu Českokrumlovská scéna připravili pro diváky úžasný zážitek. Inscenaci Popel a pálenka podle Bengta Ahlforse předvedli v předvečer státního svátku. Příběh plný černého humoru, v němž nechybí ani laskavost, životní optimismus a láska, předvedli strhujícím způsobem na profesionální úrovni.


Ukončení turistické sezóny

V neděli 31. října se uskutečnil pokus o založení nové tradice. Přesně v poledne vyšel od Městského divadla historický kostýmovaný průvod, který uzavřel turistickou sezónu. Za hudebního doprovodu Krumlovských pištců prošel k Červené bráně a přes první zámecké nádvoří k nádvoří druhému. Zde zatančil soubor historických tanců Fioretto, zahráli Krumlovští pištci a proběhl rozhovor mezi hofmistrem a vladařem. Poté se průvod odebral do zámecké zahrady, došel k rybníčku, vrátil se k barokní fontáně a skončil u krčmy Markéta.


Počasí

První říjnová dekáda byla příjemně podzimní. Noční teploty se sice pohybovaly těsně u nuly, přes den bylo ale slunečno, teploměr ukazoval kolem 15 °C. Postupně však začalo docházet k poklesu teplot a zhruba v polovině měsíce se objevily první ranní mrazíky. Na Horské Kvildě dokonce naměřili mínus 7,1 °C. Poklesly i denní teploty. Podobné počasí vydrželo do konce druhé dekády. V pátek 22. října 2010 klesla ráno rtuť teploměru na mínus 5 °C, Poslední říjnový týden bylo počasí krásné. Rána sice byla mlhavá, ale přes den svítilo sluníčko a bylo příjemné teplo - kolem poledne ukazoval teploměr i plus 14 °C. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: