aktualizováno 2. 5. 2011

Kronika města Český Krumlov

Únor 2008

Masopust 2008Masopust

Již podruhé připravuje masopust v Českém Krumlově místní základní umělecká škola. Ve výtvarném oboru vznikly nové masky, tentokrát v africkém stylu. Masopustní průvod vyrazil od divadla směrem na nádvoří Prelatury, kde se v představení divadla Continuo utkal Masopust a Půst. Odsud se průvod vydal na náměstí, kde byl Půst připoután. Po návratu na náměstí byl připoután i Masopust a období půstu mohlo začít. Průvod doprovázely malé hudební soubory ZUŠ. Výtěžek z dobrovolných darů byl odeslán do Afriky na podporu vzdělávání a zlepšení životní úrovně chudých dětí.

Fotogalerie akce

Aktualita ze dne 19. 1. 2008 - Masopust v Českém Krumlově

Nový supermarket

V Domoradicích byl 1. února 2008 otevřen další obchodní dům, tentokrát supermarket Tesco. Objekt byl zprovozněn za čtyři měsíce a má prodejní plochu 3 000 metrů čtverečních. Práci zde našlo 130 lidí, z nichž bylo zhruba 50 evidováno na úřadu práce.

Zámek

V plném proudu jsou nejen přípravy na nadcházející sezónu (ta loňská byla historicky jednou z nejúspěšnějších, ať už z hlediska návštěvnosti nebo příjmů), ale i zavádění vodovodních rozvodů do každého patra zámku. Pracovníci, kteří se starají o úklid zámku, nebudou tak už muset nosit vodu nahoru a dolů ručně. Současně se chystá oprava veškerých inženýrských sítí, takže celé první nádvoří bude rozkopané. Jedná se o největší inženýrskou akci za posledních 30 let. Práce začnou před Infocentrem a skončí vzadu u Jelení zahrady. Otázkou je, nakolik ovlivní rozkopaná nádvoří turistickou sezónu.

Badminton

Historické mistrovství ČR dospělých odehráli v Praze hráči SKB Český Krumlov. Pavel Florián s Martinou Benešovou vybojovali titul mistrů republiky ve smíšené čtyřhře, zlato získali i Pavel Florián se Stanislavem Kohoutkem ve čtyřhře mužů. Stříbro přidala Martina Benešová ve dvouhře a bronz v singlu získal ještě Pavel Florián, který se tak stal nejúspěšnějším hráčem celého šampionátu.

Nové lávky

Rada města vybrala vítězné architektonické studie, podle nichž by mělo konečně dojít k přemostění údolí mezi sídlišti Mír a Za Nádražím a k výstavbě nové lávky mezi městským parkem a tzv. Myší dírou.

Medvědi

Teplé počasí zřejmě způsobilo, že zámečtí medvědi jsou aktivní jako v létě. Podestýlku slámy, kterou měli na spaní, rozházeli, v noci z devátého na desátého února spal Vok dokonce venku. 

Luboš Jedlička blahopřeje k inaugoraci Václava KlauseVolby prezidenta republiky

Ve třetím kole druhé volby zvítězil Václav Klaus, který získal 141 hlasů z přítomných 279 volitelů. Jeho vyzyvatele Jana Švejnara podpořilo 111 zákonodárců.

Aktualita ze dne 7. 3. 2008 - Starosta osobně popřál prezidentovi k inaugoraci

Drogy v regionu

Kontaktní centrum pro drogovou závislost v Českém Krumlově eviduje za loňský rok stovku klientů, kteří aktivně využívají tzv. výměnného programu, tedy výměny čistých injekčních stříkaček a jehel za použité. V drtivé většině berou tito lidé pervitin, výjimečně heroin nebo jiné látky. Podle Daniela Jambrikovče z této protidrogové poradny se počet uživatelů tvrdých drog v regionu pohybuje kolem dvě stě padesáti. Podle mluvčí českokrumlovské policie ale neexistuje oficiální statistika monitorující počet narkomanů v regionu.

Návštěvnost v Českém Krumlově

Za loňský rok navštívilo Český Krumlov milion dvě stě tisíc lidí. Ve srovnání s rokem 2006 vzrostl počet návštěvníků zhruba o tři procenta. Největší atrakcí zůstává Státní hrad a zámek Český Krumlov, který zaznamenal nárůst o 10 000 osob a vloni ho navštívilo 349 608 návštěvníků. 86 představení na otáčivém hledišti zhlédlo 53 856 diváků. Na koncerty Mezinárodního hudebního festivalu přišlo 12 500 lidí. Počty přenocování návštěvníků města ukázaly čtyřprocentní nárůst. V současné době nabízí město 3 324 lůžek, z toho 500 ve čtyř a pětihvězdičkových hotelích, 700 ve tříhvězdičkových, zbylá lůžka se dělí mezi penziony a privátní ubytování.

Touroperátoři z Latinské Ameriky v Českém Krumlově

V rámci prezentace České republiky, kterou uspořádala agentura CzechTourism, přijelo do Českého Krumlova šest set touroperátorů (organizátorů turistických zájezdů) z Latinské Ameriky: z Panamy, Kostariky, Mexika, Kolumbie Peru, Chile, Argentiny, Bolívie, Guatemaly, Venezuely, Ekvádoru, Brazílie, Hondurasu a mnoha dalších zemí. Většina z nich byla v Českém Krumlově poprvé a městem byla nadšena. Po městě se pohybovali ve skupinách, ve kterých zněla převážně španělština.

Aktualita ze dne 20. 2. 2008 - Český Krumlov navštíví latinskoamerické cestovní kanceláře

Prohlídka městaSdružení průvodců

Třicet českokrumlovských turistických průvodců založilo své vlastní dobrovolné sdružení. Zvolení představitelé tak mohou jednat, s kým potřebují, tedy s městem nebo s živnostenskými orgány za celou skupinu. Dlouhodobou snahou je i vlastní sebevzdělávání, k čemuž lze využít i některých dotačních titulů EU.

Počasí

Ráz lednového počasí pokračoval i v únoru, který byl teplotně nad normálem a srážkově pod normálem. Mírná změně nastala koncem první dekády, kdy lehce poklesly noční teploty (někdy až k mínus 5° C), denní se držely nad nulou a dosahovaly v průměru 7° C. Další týden se mírně ochladilo - v noci klesaly teploty až k pěti stupňům pod nulou, ve dne bylo slunečno a teploty mezi třemi a šesti stupňů nad nulou. V dalším týdnu se počasí ustálilo a už moc nepřipomínalo zimu. Ranní teploty se pod nulou téměř nevyskytovaly, denní se ustálily na 6 - 8 nad nulou. Přes den bylo jasno, často svítilo sluníčko. O mírné zimě svědčí i to, že hojně rozkvetly sněženky. V neděli 24. 2. 2008 byly překonány teplotní rekordy pro tento den: v Českých Budějovicích se teplota dostala na 21 °C, v Českém Krumlově bylo „jen" 20°C, na slunci bylo 25 °C. Konec posledního únorového týdne přišlo mírné ochlazení. K výraznější změně teploty mělo dojít začátkem března. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: