aktualizováno 18. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Leden 2008

Novoroční projev prezidenta

Letošní novoroční projev byl médii hodnocen jako opatrný, zřejmě vzhledem k nastávající prezidentské volbě. Téměř polovinu projevu současný prezident věnoval „magickým" letopočtům, končícím na číslo osm. Ve druhé části mimo jiné prohlásil, že žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili.

První miminko

Janička Kodadová z Českého Krumlova se stala prvním miminkem roku 2008. Narodila se 1. ledna 2008 ve 20.08 hodin. Doma na ni čeká dvouletý bratříček Honzík.

Tříkrálová sbírka

I letos se konala na Českokrumlovsku tříkrálová charitativní sbírka, a to v období od 6. do 17. ledna. V Českém Krumlově vydalo sedm kasiček 27 626 korun.

Katalog levného ubytování

Centrum pro pomoc dětem a mládeži vydalo Katalog levného ubytování v Jihočeském kraji pro rok 2008. Přehled by měl dopomoci k tomu, aby jednotlivci či organizace mohli využít region při plánování turistických a poznávacích návštěv našeho kraje. Na projektu se také podílelo Sdružení dětí a mládeže, přesněji jeho pracoviště, Informační centrum pro mládež.  

Katalog levného ubytování v Jihočeském kraji (*.pdf)

Kamerový systém

Městský kamerový systém se rozrůstá - ke třem kamerám přibyla čtvrtá, konkrétně na sídlišti Mír. Funguje také propojení všech čtyř aktivních kamer na Policii České republiky. Státní policie má k dispozici přístup k datům a záznamům kamer, takže případné důkazní materiály si mezi sebou obě složky nemusí předávat fyzicky.

Kamerový systém v Českém Krumlově

SUPŠ

Devadesát zájemců o studium na SUPŠ svaté Anežky České se zúčastnilo 14. ledna 2008 talentových zkoušek. Do šesti oborů bude přijato šedesát studentů. Největší zájem byl o obory výstavnictví, malbu a fotografii. Malý zájem byl o studium oboru keramiky, mimo jiné nejspíš i proto, že profesní uplatnění s sebou přináší i nemalou investici do keramické pece a zařízení dílny.  

Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České

Nová poradna pro poruchy výživy

V Nemocnici Český Krumlov byla zprovozněna nová poradna pro poruchy výživy. Její služby mohou využívat jak pacienti nemocnice, tak lidé zvenčí, kteří mají problémy se stravováním. Novou poradnu najdou zájemci v budově D, v prostorách chirurgické ambulance. Ordinační doba je každé úterý a čtvrtek od 13 do 14 hodin.

Sanace skály

V úterý 22. ledna 2008 skončila další etapa sanací českokrumlovských skal. Tentokrát se jednalo o skálu nad Rybářskou ulicí, z níž se už v létě minulého roku uvolnilo několik větších balvanů. Projekt je velice nákladný a je třeba ho řešit na etapy. Skála náležející ke Státnímu hradu a zámku Český Krumlov je navíc státním majetkem, tudíž je problematické hradit její sanaci ze státního rozpočtu, aniž by nebyl finančně ohrožen provoz dalších dvanácti hradů a zámků v Jihočeském kraji.
Samotné město Český Krumlov má za sebou tři etapy sanace Havraní skály. Nyní musí být dořešen stav skalního masívu Pod Kamenem a skály Svatý duch ve směru na Nové Spolí.

Aktualita ze dne 23. 1. 2008

Zápis do prvních tříd

Nejvíce prvňáčků bude mít od září Základní škola Za Nádražím. K zápisu tam přišlo 70 dětí, což je zhruba stejně jako vloni. Na Základní školu Plešivec přišlo k zápisu 60 budoucích prvňáčků, na Základní školu T. G. Masaryka bylo zapsáno pouze 29 dětí. Nejméně adeptů dorazilo na Základní školu Linecká - 14. Počty zapsaných budoucích prvňáčků kopírují do jisté míry složení obyvatelstva v příslušných obvodech. Základní škola Linecká je v samém centru města, které se postupně vylidňuje a moc mladých rodin tam nebydlí.

VZS ČČK

Ve dnech 19. a 20. ledna se v německém Freyungu konala plavecká čtyřiadvacetihodinovka. Přestože družstvo vodní záchranné služby Českého červeného kříže z Českého Krumlova mělo jenom devět členů, zvítězilo, přestože týmy soupeřů měly i dvacet členů. Vítězům se vyplatila taktika střídání plavců po dvaceti minutách.

Vodní záchranná služba ČČK Český Krumlov

Židovský hřbitov

V neděli 27. ledna se už potřetí otevřely brány židovského hřbitova v Českém Krumlově. Stalo se tak v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který se koná v den osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim v roce 1945.

Badminton

Velký úspěch zaznamenal Lukáš Zevl na Mezinárodním mistrovství Polska juniorů. Z Varšavy si přivezl bronz za třetí místo ve dvouhře. Úspěchem bylo i páté místo Zevla s Dominem ve čtyřhře.

Badminton v Českém Krumlově

Letité proměny Českokrumlovska

Do projektu Výuka Šumavou se spolu s dalšími jedenácti školami zapojilo i Gymnázium Český Krumlov. Studenti chodí po Českokrumlovsku, hledají místa podle historických snímků a fotografují jejich současný stav. Porovnáváním si uvědomují, že toho mnoho o své krajině nevědí, a zjišťují, co všechno se změnilo. V následující fázi pak hledají v archivech a knihách a seznamují se s historií fotografovaného místa nebo objektu. Výsledky práce je možné zhlédnout v budově školy nebo na internetových stránkách.

Čínský festival v Českém Krumlově

Stylizovaným a tanečním průvodem zahájilo divadlo Continuo z Malovic 30. ledna 2008 Čínský festival v Českém Krumlově. Festivalu, jehož další program se odehrál v Městském divadle, se zúčastnilo sto dvacet umělců v hlavním programu a šedesát umělců v programu doprovodném. Festival probíhá v pěti městech Čech a Moravy - Českém Krumlově, Olomouci, Nymburku, Praze a Hradci Králové. Koná se v období, kdy v Číně vrcholí tradiční vítání Nového roku.

Automobilové veterány v Českém Krumlově

Na parkovišti Pod poštou se 31. ledna 2008 začaly sjíždět veteránské automobily startující v osmém ročníku dálkové soutěže Winter Trial 2008. Historické skvosty vyrazily 27. ledna 2008 z Prahy, pokračovaly přes Slovensko a zastavily se i na jihu Čech.

Počasí

První lednový týden bylo vcelku příjemné počasí. Noční teploty sice klesaly až k mínus 11° C, denní se občas blížily i k nule. Někdy vysvitlo sluníčku, a tak byly suché i silnice a chodníky. Na Tři krále došlo k významné změně. Časně z rána začalo padat mrznoucí mrholení, a přestože tentokrát předpověď vyšla a náledí se tak dalo celkem snadno předvídat, neprojel například ještě v devět hodin dopoledne žádný posypový vůz Plešiveckým náměstím a Důlní ulicí. V dalším týdnu se naštěstí mírně oteplilo, takž se už nejednalo o zledovatělé ulice a silnice, nicméně bylo třeba stále chodit i jezdit velmi opatrně, protože v některých částech obce se dál nesypalo. V polovině ledna se dále oteplilo, nad nulou byly i noční teploty, přes den (např. 19. 1. 2008 bylo 6 - 10 stupňů nad nulou) dokonce pršelo. Podobný ráz počasí trval do konce měsíce. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: