aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Listopad 2011

Porovnání návštěvnosti

Českokrumlovský deník uveřejnil tabulku návštěvnosti památek na jihu Čech.  V čele tržeb jsou tradičně Český Krumlov a Hluboká. Od ledna do října tohoto roku vybrali na vstupném na Státním hradu a zámku Český Krumlov 36,1 milionů korun, na Státním zámku Hluboké 32,7 milionů. Nově otevřené Hradní muzeum v Českém Krumlově navštívilo ve zmíněném období 43 568 návštěvníků. Letos tu bude poprvé vyzkoušen celoroční provoz.

Noc s Rožmberky 2011 - připomínka výročí úmrtí posledního z rodu RožmberkůNoc s Rožmberky

Bohatý program připravilo na sobotu 5. listopadu město jako připomínku výročí úmrtí posledního z rodu Rožmberků. V Městském divadle sehrála Českokrumlovská scéna hru Františka Zborníka Dvojí pravda o Vilémovi z Rožmberka, následoval Příběh Petra Voka aneb Movie Star 16. století žije! V podvečer se uskutečnilo několik speciálních prohlídek města po autentických místech z doby posledních Rožmberků dávní svědkové.
Ve 20 hodin mohli zájemci na otáčivém hledišti zhlédnout Živé šachy – souboj Petra Voka a velitele pasovského vojska v červnu 1611. Program byl ukončen n 21 hodin na řece Vltavě za zvonění všech českokrumlovských zvonů k poctě Rožmberků. V rámci sobotní Noci s Rožmberky byla na zámecké věži v jedné z nik instalována figurální výzdoba o velikosti 6,3 m, kterou vytvořil českokrumlovský restaurátor, akademický malíř Karel Hrubeš. Její instalace se stala součástí cvičení českokrumlovských profesionálních hasičů.

Zemřel Jan Horal

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel 3. listopadu Jan Horal, účastník bojů ve druhé světové válce, vlastenec, úspěšný podnikatel, mimo jiné majitel českokrumlovských hotelů Růže a The Old Inn.

Festival vojenských filmů

Bohoslužbou za všechny padlé vojáky odstartoval v boletickém kostele 4. ročník festivalu vojenských filmů, který se tradičně koná v Českém Krumlově. 1. listopadu se v 11 hodin a 11 minut konal v Městském parku pietní akt k uctění památky vojáků padlých ve všech válkách. Odpoledne se konala vernisáž výstavy velkoplošných fotografií Jiřího Hokůva Obrázky z Kosova. Na druhém nádvoří českokrumlovského zámku byl premiérově promítnut dokumentární film Příběh, česká stopa v Kosovu, který byl natáčen v uplynulých dvou letech. Večer vystoupil v Městském divadle umělecký soubor Ondráš s pásmem lidových tanců a písní. V sobotu mohli zájemci zhlédnout film Lidice, akce vyvrcholila závěrečným plesem veteránů a modrých baretů v sále hotelu Růže. Před promítáním zavzpomínalo publikum na zesnulého Jana Horala, vlastence a vojáka, který statečně bojoval ve druhé světové válce.

Lokomotiva Josef Seidel

Přesně po 120 letech se v sobotu 19. listopadu vrátil na českokrumlovské vlakové nádraží kníže Adolf Josef Schwazenberg. Přijel historickým vlakem pojmenovaným po legendárním českokrumlovském fotografovi Josefu Seidlovi, jenž právě po železnici vyrážel na místa, která následně fotografoval. Po nově otevřené železnici se tehdy z Českých Budějovic přes Český Krumlov do Kájova vydal zvláštní vlak se 48 vagóny, v nichž se na zkušební jízdě svezly dvě stovky vážených občanů. Vlak táhla stejná lokomotiva jako tentokrát.

Příprava Krumlovského adventuNeděle 27. listopadu - zahájení adventu na náměstí Svornosti 2011

Letošní rozpočet adventního a vánočního programu je úspornější než jindy. Město rozhodlo nepořádat oslavy Silvestra spojené s oficiálním programem, nebude tedy platit například silvestrovský ohňostroj ani diskotéku na náměstí. Na vánoční výzdobu letos město vyčlenilo 250 tisíc korun, což je o 50 tisíc méně než vloni.
Ve středu 23. listopadu se na náměstí objevil vánoční strom, Svatá rodina i podium. Ve čtvrtek přibyly stánky, protože v pátek začaly adventní trhy. Českokrumlovské Sdružení cestovního ruchu slíbilo zajistit bohatší program. Bohužel si to v polovině října rozmysleli, a tak se město obrátilo na původní organizátorku adventních trhů paní Hanu Pelzovou. Ta se ještě snažila stánkaře sehnat, ale ti už měli většinou domluvené jiné „štace“. Na náměstí bylo proto méně stánků než bývá obvyklé.
Při hudebně poetickém otevření adventu a rozsvícení stromu po požehnání českokrumlovského vikáře Václava Píchy zahrály a zazpívaly soubory Perchta, Brass kvintet, Lakomá Barka a Kapka. Při druhém adventním setkání přišel Mikuláš, třetí adventní neděli nepřijela paní Zima, ale Bílá paní.

Aktualita z 22. listopadu 2011 - Českokrumlovský advent a Vánoce

SOS Animal

Českokrumlovské sdružení SOS Animal uspořádalo v sobotu 26. listopadu 2011 v Městském divadle dobročinný bazar pro zvířata, jehož výtěžkem podpořilo zvířata v nouzi. Na akci byly představeny snímky studentů druhého ročníku oboru užitá a klasická fotografie Střední umělecko-průmyslové školy svaté Anežky České Český Krumlov, kteří dostali za úkol zachytit život ve psím útulku. Organizátorky Jana Fajtlová a Erika Smolíková měly radost, protože sdružení získalo 26 180 korun, což je o šest tisíc víc než vloni. Peníze budou využity převážně na péči o psy.

Počasí

Počátkem měsíce bylo i nadále poměrně teplo, ráno bylo kolem 10 °C, přes den teploměr ukazoval i 15 °C, převažovalo smutné dušičkové počasí. V následujících dnech došlo ke změně počasí. Noční teploty začaly klesat pod nulu, denní se pohybovaly nejdříve kolem deseti, pak kolem 6 °C, až do předposledního listopadového týdne přetrvával převážně inverzní ráz počasí. Stromy a keře byly zcela bílé, pokryté jinovatkou. Poslední týden se oteplilo. Přes den teplota vystoupala i na 6 °C, noční klesaly pod nulu jenom výjimečně.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: