aktualizováno 24. 11. 2011

Druhý adventní týden 01Českokrumlovský advent a Vánoce

aktualizováno 22.11.2011


Milá setkání obyvatel, sváteční atmosféra. Čas se nachýlil, dveře k vánočním dobám jsou již pootevřené a nesměle na ně klepe advent. K němu nedomyslitelně patří trhy, koncerty, kultura, klid a rozjímání. Kulturní program je i tento rok bohatý. Vánoční jarmark na náměstí s nabídkou tradičních rukodělných výrobků doprovodí každý sváteční víkend organizovaný program.


Při pořádání oslav adventu a Vánoc se snažíme vycházet z kulturního dědictví Českého Krumlova, respektovat jeho minulost a krásu. Naší snahou bylo vyhnout se oslavě svátků v komerční podobě. Český Krumlov by měl být v těchto dobách místem, kdy na Vás dýchne klid a vánoční atmosféra bez shonu", říká místostarostka města Český Krumlov Jitka Zikmundová.

 

První adventní neděle 27. listopadu se ponese ve znamení Hudebně poetického otevření adventu. Advent zahájí požehnání českokrumlovského vikáře P. Václava Píchy, přítomné pozdraví starosta města Dalibor Carda a místostarostka Jitka Zikmundová spolu s držiteli Ceny města Český Krumlov za rok 2010 Věrou Pazderkovou a Lukášem Novosadem. Akce vyvrcholí slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Smrk tento rok pochází z areálu krumlovských kasáren a je vysoký dvanáct metrů.
Druhá adventní neděle pak bude věnována dětem, mikulášské nadílce a čertovskému reji. Mimo jiné se zde dozvíme něco o historii andělů a čertů, a to nejen těch krumlovských.
O třetí adventní neděli na náměstí Svornosti vyroste Poštovní úřad U Zlatého anděla. Po celé odpoledne bude přijímat dopisy Ježíškovi, letos poprvé za přítomnosti Bílé paní. Čtvrtou adventní neděli rozezní společné zpívání u vánočního stromu. Tichou noc společně s občany města všech národností zazpívají krumlovští muzikanti. Všechny děti i dospělé zahřejí Vánoční pohádková představení v Městském divadle vždy před nedělním oficiálním programem na náměstí Svornosti.

Vánoce oslaví i zvířata. Psí Vánoce v útulku na Kaplické ulici proběhnou 21. prosince. Opuštěním pejskům a kočkám a je možno přinést krmení nebo i finančně přispět. Jedinečnou a hojně navštěvovanou akcí jsou Medvědí Vánoce. Letos na Štědrý den se uskuteční už po jednadvacáté. Travellers hostel v Soukenické ulici ve dnech 10. - 23. Prosince opět pořádá Charitativní bleší trh. Předměty, které doma zabírají místo, budou shromážděny v recepci hostelu a výtěžek sbírky bude následně věnován Dětskému domovu v Horní Plané. Vrcholem předvánočního programu bude Živý Betlém, který v předvečer Štědrého dne na náměstí Svornosti předvedou občané a soubory města.
Ani milovníci hudby nepřijdou v době adventu zkrátka. Mohou se těšit na Předvánoční ladění se souborem Musica Bohemica a Krumlovským komorním orchestrem, Českou mši vánoční v provedení Smyčcového orchestru Český Krumlov, pásmo koncertů a hudebních vystoupení žáků Základní umělecké školy Český Krumlov nebo trojici varhanních koncertů festivalu Vivat varhany Český Krumlov 2011. Celý program Adventu a Vánoc v Českém Krumlově zakončí Příchod Tří králů, kteří 6. 1. 2012 za pomoci dětí sfouknou vánoční strom.
Rozpočet adventního programu byl i letos uzpůsoben úsporným opatřením. Výdaje by tento rok měly dosáhnout 433 tisíc Kč a celkové příjmy 269 tisíc Kč. Hlavní úspora spočívá především v rozhodnutí města Český Krumlov nepořádat oslavy Silvestra spojené s oficiálním programem. Na vánoční výzdobu města vyčlenilo město Český Krumlov tento rok ze svého rozpočtu částku 250 tisíc Kč, což je o 50 tisíc méně než v loňském roce. Výzdoba města Český Krumlov se ponese v tradičním duchu, vyvěšeny budou světelné ornamenty na příjezdových cestách a staročeská výzdoba v centru města.
Kompletní program adventu a Vánoc v Českém Krumlově najdete v druhé příloze níže, je zveřejněn také na www.ckrumlov.cz/advent2011

Město Český Krumlov děkuje partnerům za finanční podporu programu. Velké díky patří generálním partnerům: Budějovický Budvar, n. p. a Madeta a. s., hlavnímu partnerovi akce České centrále cestovního ruchu - Czech Tourism a dále pak partnerům:
Schwan Cosmetics CR, s. r. o. a Energo Český Krumlov, s. r. o.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: