aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Červen 2010

Den otevřených dveří v Egon Schiele Art Centru

Den otevřených dveří se uskutečnil v Egon Schiele Art Centru 12. června u příležitosti narození malíře Egona Schieleho. K dispozici byla právě vydaná publikace Schiele a Krumlov. Součástí knihy je rozsáhlá korespondence mezi Schielem a jeho přáteli, kniha přináší i nové detailní informace, například o vývoji názvu města. Zajímavé je i to, že jeho obrazy pečlivě prohlížejí i památkáři, protože některé detaily města nebyly před sto lety vůbec zaznamenané. Schiele si všímal i domků, které nebyly příliš viditelné nebo honosné. Krumlov působil na Schieleho jako mrtvé město, proto v ulicích nemaloval (snad kromě tří obrazů) žádné lidi.


Pasování na čtenářePasování prvňáků na čtenáře

Projekt Cesta do knihovny sklízí úspěch a plní svůj cíl. Pasováním na čtenáře vrcholí cesta dětí do knihovny. Letošní čtvrtý ročník přilákal do Městské knihovny 175 prvňáčků z osmi tříd českokrumlovských základních škol. Každého žáčka pasovala na čtenáře osobně ředitelka knihovny Karla Votřelová. Děti dostaly průkazku knihovny a rok si můžou chodit půjčovat knížky zdarma.

Aktualita z 10. června 2010 - Českokrumlovští prvňáci byli pasováni na čtenáře


Opět o barokní kašně

V r. 2009 získala barokní kašna na náměstí čestné uznání v přehlídce jihočeských staveb PRESTA jižní Čechy za rehabilitaci historické kašny a navrácení vody na náměstí Svornosti, dále za sanaci a ochranu figurální výzdoby, chrličů vody i vlastního bazénu. Kašna byla naplněna vodou až při letošních Slavnostech pětilisté růže. Zdá se, že řetěz záručních oprav nebere konce. Kromě problémů s vodou jsou i problémy se světly zapuštěnými do dlažby.


Slavnosti pětilisté růže

Letošní ročník vrátil město o 440 let zpátky. Přesněji do roku 1570, kdy se Vilém z Rožmberka stal nejvyšším pražským purkrabím. Návštěvníci slavností se stali svědky Vilémova příjezdu z Prahy a oslav jeho úspěchu. V Krumlově ho uvítal jeho bratr Petr Vok a přítel, rádce a služebník Jakub Krčín z Jelčan. Nechyběl ani rytířský turnaj s tématem legendy Dělení růží v Pivovarské zahradě. V kostýmovaném průvodu se představilo na šest set měšťanů, rytířů, šermířů, bubeníků, zástupců cechů, kejklířů a jokulátorů. V průvodu bylo možné vidět několik originálních erbů z roku 1969, které vyrobil zakladatel slavností Antonín Zwiefelhofer. Oslav se zúčastnila skupina praporečníků a šermířů z italské Sulmony. Tradiční živé šachy na šachovnici o rozměrech 12 x12 m se letos odehrály v Pivovarské zahradě. Tam se také uskutečnila exhibice renesanční školy šermu španělských mistrů. Na deseti scénách se představilo 62 hudebních, divadelních a dalších souborů. Do programu se zapojilo Museum Fotoatelier Seidel. Před replikou cestovního plátna, které používal Seidel při cestách po Šumavě, se mohli zájemci nechat vyfotit a odnést si podobný snímek jako naše prababičky, ve formátu pohlednice v secesním rámečku.

Počet návštěvníků: 20.400 (méně než loni)
Teplota: asi 15 °C
Historický průvod: více než 600 lidí
Vyúčtování: tzv. plánovaná ztráta byla překročena o sto padesát tisíc korun (město ušetřilo na nákladech, ale snížily se příjmy), celková ztráta dosáhla 315 tisíc korun

Katalog s programem akce Slavnosti pětilisté růže 2010 zde.

Fotogalerie akce zde.

Koncert vítězů Concertina

V Maškarním sále krumlovského zámku hráli v pondělí 21. června vítězové Concertina Praga, např. cellista Hrvoje Hrečš z Chorvatska nebo houslistka Marianne Di Tomaso z Itálie.


Ocenění Magické místo

Zástupci České centrály cestovního ruchu - CzechTourism předávali v pátek 18. 6. ve Špindlerově Mlýně ceny za nejlepší turistické počiny v cestovním ruchu v letech 1993 - 2010. Město Český Krumlov získalo ocenění v jedné ze čtrnácti kategorií: „Nejmagičtější místo České republiky". Cenu převzala Libuše Smolíková z českokrumlovského Destinačního managementu.


Regionální muzeum po rekonstrukci

Po sedmnácti měsících bylo znovu otevřeno Regionální muzeum. V první etapě rekonstrukce byla opravena elektroinstalace, zabezpečovací zařízení a požární systém a osvětlení budovy za zhruba 6,8 milionů korun. Práce ale ještě neskončily, startuje druhá etapa. Jedná se o opravu fasád celé budovy, včetně obrovského převýšení do parkánu. Půjde rovněž o vytvoření logického, estetického a funkčního napojení nástupního prostoru před muzeem se seminární zahradou. Tato etapa by měla skončit v roce 2011 a bude stát 8,2 milionů korun. I když bude budova pod lešením, provoz muzea už přerušen nebude.
V současné době si mohou návštěvníci prohlédnout dvě výstavy. První dokumentuje dosavadní vývoj muzejní práce a podává přehled o sbírkách, druhá představuje mapový soubor bohemik ze 16. až 19. století.


Barokní noc na Zámku Český Krumlov 2010Barokní noc Festivalu komorní hudby

24. ročník Festivalu komorní hudby byl zahájen v pátek 25. 6. úchvatnou poetickou barokní nocí na zámku. I když se základní osnova barokní noci zásadně nemění, mám pocit, že je její průběh každoročně krásnější. Návštěvníci jsou doslova nadšeni! Harlekýni, pištci, dobové společenské hry v Zrcadlovém sále s úžasnými aranžemi (pávi z citrusů, mísy plné laskomin, které se podávaly v době baroka), orchestr Capella Regia Praha v Maškarním sále, barokní tance a kostýmy. Perlou byla novodobá světová premiéra pastorální opery v hudební úpravě legendárního „il divino Boemo" Josefa Myslivečka Zmatek na Parnasu v barokním divadle. Opera čekala na novou inscenaci více než 200 let. Závěr barokní noci patřil zahradní slavnosti v noční zámecké zahradě, osvícené stovkami svící a lampiónů. Svými výstupy v masce šaška noc průběžně oživoval Jiří Stivín. I na něm bylo vidět, jak si barokní noc užívá. Největší zásluhu na celém večeru má ředitelka festivalu, paní Hanička Pelzová.

Fotogalerie Festivalu komorní hudby zde.


Rožmberský kalendář

Originální Rožmberský kalendář, který ilustrovala českokrumlovská divadelní režisérka a výtvarnice Inge Švandová Koutecká, představuje dvanáct nejvýznamnějších členů proslulé dynastie Rožmberků. Kalendář pokřtil ve čtvrtek 24. června v Prokyšově sále českokrumlovské Prelatury sám Petr Vok v podání Zdeňka Krajíčka. V listopadu příštího roku tomu totiž bude 400 let, co zemřel poslední člen šlechtického rodu Petr Vok. Cílem vydání kalendáře je nejen připomenutí jednotlivých historických postav a jejich činů, ale také připomenutí hradů, zámků a klášterů, které Rožmberkové založili nebo vlastnili.


Počasí

Začátek června byl deštivý, posléze nastala tropická vedra. Teplota několikrát překročila 30 °C, v noci neklesala pod 20 °C. Razantní změna nastala v sobotu 12. června. Ještě odpoledne bylo přes 30 °C, k večeru se zvednul vítr a začalo pršet. Vydatně pršelo celý víkend i následující týden. I víkend, kdy se tradičně slaví slunovrat, byl chladný a deštivý. Oteplení přišlo až koncem dalšího týdne. Začátek víkendu byl příjemně teplý, v sobotu a zvláště v neděli už bylo horko. Teploty kolem 30 °C pokračovaly i v následujícím týdnu a trvaly až do konce měsíce. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: