aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Březen 2011

Eucharistie

Ve farním kostele sv. Víta v Českém Krumlově se konala v sobotu 5. března eucharistická slavnost za jáhna Vojtěcha Vágaie staršího, prvního římskokatolického romského duchovního v České republice, který zemřel ve věku 53 let. Po skončení eucharistické slavnosti odešli českokrumlovští farníci v průvodu z kostela sv. Víta na místní hřbitov a tělo jáhna Vojtěcha Vágaie staršího tam bylo uloženo do rodinného hrobu.

Soubor Českokrumlovská scéna postoupil do Děčína

Divadelní klub Českokrumlovská scéna získal o víkendu doporučení k postupu na národní přehlídku do Děčína. Za provedení komediální inscenace Popel a pálenka obdrželi čestnou cenu. Čestnou cenu získal i režisér Jaroslav Kubeš a Jiří Pokorný za roli Vigga Barkmana. Herecké ceny dostaly Jaroslava Dominová za ztvárnění vdovy Věry Melmgrenové a Lenka Šlajferčíková za roli pomocnice Kirsti Lindholmové. Úspěch slavil i dramaturg českokrumlovského divadla Jaromír Hruška za režii hry The Best Of! v provedení Šumavského ochotnického spolku Prachatice.

Aktualita z 7. března - Ocenění pro Divadelní klub Českokrumlovská scéna

Masopust  v Českém Krumlově 2011Krumlovský masopust

První březnovou sobotu byl v Pivovarských zahradách zahájen krumlovský masopust. V ohromném stanu bylo připraveno mnoho dobrot (zabijačkové pochoutky i sladké pečivo) a spousta pití. Pro děti byly lákadlem všelijaké atrakce. V úterý 7. března vyvrcholil krumlovský masopust průvodem masek. Kult bohů a bohyň ve starověkém Egyptě – to byl leitmotiv letošního pátého ročníku masopustní koledy. Masky byly výsledkem práce žáků a učitelů ZUŠ v Českém Krumlově, SUPŠ sv. Anežky České, místních výtvarníků i běžných občanů.


Nezaměstnanost

V únoru se růst nezaměstnanosti zastavil, a to na 11,8 % (což představuje 4402 uchazečů o práci), ale stále špatně na tom jsou hlavně profese závislé na letní sezóně. Největší počet nezaměstnaných tvoří zedníci (327), prodavači (234), kuchaři a pomocní kuchaři (193).

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Přináší velké množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit. Rozhodným okamžikem byla půlnoc z 25. na 26. března 2011. Problémy, které se vyskytly při sčítání lidu, se nevyhnuly ani jižním Čechám, ani Českému Krumlovu. I tady má přijít komisař, ale často pouze vhodí do schránky lístek s oznámením, že občané nebyli zastiženi doma.

Zemětřesení a tsunami

11. března 2011 bylo Japonsko postiženo zemětřesením, které dosáhlo síly 8,9 stupně Richterovy stupnice a trvalo víc než dvě minuty. Horší než zemětřesení byla následná vlna tsunami, která dosáhla výše deseti metrů. Vlny zasáhly prakticky celé východní pobřeží ostrova Honšú a strhávaly všechno, co jim stálo v cestě. Velmi vážná situace nastala v atomových elektrárnách, kde selhal chladicí systém.

Filmová přehlídka Jeden svět

Mezinárodní přehlídka dokumentů o lidských právech přišla i do Českého Krumlova. Díky snaze studentů místního gymnázia a pracovníků Centra pro pomoc dětem a mládeži byla přehlídka zahájena ve středu 16. března. Festival nabídl především příběhy o bezpráví. První film Vodka factory byl promítán v klubu Bouda, druhý Proti proudu - barmští političtí vězni v Městském divadle. Festival měl i doprovodný program, který běžel od pondělí v Boudě, kde dokumenty sledovaly školy.

Zdravotní klauni

Herečky českobudějovického Sudia dell´arte Sylva Malinková a Stanislava Kočvarová se ve čtvrtek 17. března představily pacientům dětského oddělení českokrumlovské nemocnice jako zdravotní klauni – doktorka Gusta Hustá a zdravotní sestra Laděna Sladěná. I když už rok a půl zpříjemňují dětem pobyt v nemocnici, do českokrumlovské zavítaly poprvé. Jejich vystoupení nadchlo nejen děti, ale i dospělé.

Ekonomie dobra a zla

V neděli 20. března se v Prokyšově sále českokrumlovské Prelatury uskutečnila akce, při které si mohli zájemci zalistovat společně s ekonomem Tomášem Sedláčkem jeho knihou s výmluvným názvem Ekonomie dobra a zla. Povídání autora nejen o knize, ale i o ekonomii bylo velmi zajímavé.

Vivaldi v Českém Krumlově

Muzikolog, cembalista a kapelník souboru Hof-Musici Ondřej Macek vypátral další operu Antonia Vivaldiho. Ta se jmenuje L´Unione della Pace a di Marte (Spojení míru s Martem) a byla provedena pouze jednou, v Benátkách v roce 1727, na počest narození dcer (dvojčat) francouzského krále Ludvíka XV.
V novodobé světové premiéře zazní Vivaldiho Serenata v rámci Festivalu barokních umění v květnu v Praze a 3. října v zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově.

Českokrumlovští záchranáři úspěšní na mezinárodních závodech

Družstvo Vodní záchranné služby místní skupiny Český Krumlov startovalo ve dnech 4. – 6. března v Brně na mezinárodních závodech Grand Prix Moravie. Celkové vítězství v ženské kategorii získala českokrumlovská Natálie Berounská, Aleš Berounský se v kategorii muži Česko umístil na místě druhém.

Zámek Český Krumlov se připravuje na novou sezónu

Přípravy na zahájení sezóny vrcholí. Letošní novinkou Státního hradu a zámku je Hradní muzeum. Jeho návštěvnost je hlavně o víkendech velmi dobrá. Vstupné je tu 100 korun, na první prohlídkové trase bude vstupné zvýšeno o 20 korun na 150. Za jednu sezónu navštíví Státní hrad a zámek Český Krumlov až 300 tisíc lidí.
Stav letohrádku Bellarie v zámecké zahradě se po zimě opět zhoršil, a tak je nutné s tím něco dělat. Současný finanční stav umožňuje jen běžnou údržbu, s rekonstrukcí se počítá za dva až tři roky.

Katalog služeb Státního hradu a zámku Český Krumlov zde.

Počasí

Noční teplota se začátkem března dostala až na mínus 10 °C, ve dne už bylo o něco tepleji. Teprve první březnový víkend vysvitlo sluníčko a 5. 3. 2011 ukázal odpoledne teploměr plus 5 °C. Noci byly i nadále velmi chladné (až mínus 10 °C), přes den bylo tepleji. Ze začátku týdne se denní teploty pohybovaly kolem 0 °C, od středy se držely mírně nad nulou. V druhé polovině prázdninového týdne bylo kolem nuly v noci a ve dne kolem 5 °C. Víkend byl velmi příjemný, odpoledne bylo 14 °C. Stejný ráz počasí trval i v dalším týdnu.  Následující sobota byla chladnější, ale neděle už byla opět příjemná. Další týden začalo nejen jaro astronomické. V noci sice občas klesla teplota i k mínus 5 °C, ale přes den bylo jasno, svítilo sluníčko a teploměr ukazoval na příjemných 15 – 16 °C.  Poslední březnový týden už bylo opravdové jaro, alespoň co se týkalo denních teplot.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: