aktualizováno 7. 12. 2017

Český Krumlov cvičil krizové řízení při blackoutu

aktualizováno 7. 12. 2017

Opatřit pitnou vodu pro obyvatele, zabezpečit zdravotní služby a zajistit veřejný pořádek a bezpečnost ve městě. To jsou jedna z hlavních opatření pro fungování města při výpadku elektrického proudu, které začátkem týdne nacvičoval Krizový štáb města Český Krumlov.

Scénář cvičení Blackout 2017, které probíhalo v celém Jihočeském kraji 4. a 5. prosince, řešil krizovou situaci při vichřici, jejíž následkem zůstalo bez elektrické energie deset okresních měst. Na základě simulovaného vyhlášení stavu nebezpečí zasedal na Městském úřadě v Českém Krumlově krizový štáb, jehož úkolem bylo zajistit nouzové životní potřeby pro obyvatele. Krizový štáb cvičil komunikaci mezi orgány krizového řízení, složkami integrovaného záchranného systému a dalšími subjekty podílejícími se na řešení krizových situací.

„Ve spolupráci se společností ČEVAK byla zřízena tři nouzová odběrná místa s pitnou vodou, kde vodojemy disponují dostatečnou kapacitou vody z místních pramenišť. Zároveň byly k distribuci pitné vody po městě použity cisterny vyžádané z Krizového štábu Jihočeského kraje. Dalším úkolem bylo zabezpečit například nepohyblivé seniory v Domech s pečovatelskou službou, kterým krizový štáb zajišťoval náhradní zdroj el. energie, dodávky pitné vody a další vybavení," uvedl příklady možných situací starosta Dalibor Carda, který rovněž zastává funkci předsedy krizového štábu.

Českokrumlovská nemocnice je při dostatečném přísunu nafty schopna fungovat v nouzovém režimu na dieselový agregát. Ostatně zajistit naftu a benzín pro záchranné složky a jako palivo do dieselových agregátů bylo dalším úkolem štábu. V případě výpadku el. energie město spolupracuje se společností Boxit s.r.o. v Kájově, která je schopna vydávat pohonné hmoty, neboť disponuje náhradním připojením na elektrocentrálu.

Nedílnou součástí bylo zabezpečení informovanosti veřejnosti, což by bez tradičních infokanálů (městský rozhlas, TV, internet) město řešilo skrze tištěná oznámení ve vývěsních skříňkách a plakátovacích plochách.

Krizový štáb nacvičoval také koordinaci spolupráce městské policie a Policie ČR při zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti ve městě, několikadenní výpadek proudu by mohl v ulicích způsobit nepokoje i rabování.

Cílem cvičení bylo prověřit připravenost orgánů krizového řízení na řešení krizových situací. Krizový štáb procvičil spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, jakým způsobem a v jakém časovém horizontu je schopen zajistit základní životní potřeby pro obyvatele a fungování města.

„Na základě cvičení jsme prověřili, že postupy a opatření fungují dobře a jsme schopni je zvládnout překvapivě lehce. Nicméně, nepopírám, že výpadek el. energie by byl pro všechny velkým problémem a na mnoho věcí musíme do budoucna reagovat a konkrétněji se připravit," shrnul cvičení starosta.

Orgány a organizace, které se cvičení účastnily: Krizový štáb ORP Český Krumlov, Městský úřad Český Krumlov, složky integrovaného záchranného systému na území ORP Český Krumlov, Městská policie Český Krumlov, Služby města Český Krumlov s.r.o., E.ON Česká republika, s.r.o., ČEVAK a.s., Domy s pečovatelskou službou, o.p.s., Nemocnice Český Krumlov, a.s., Boxit s.r.o.

Zasedání krizového štábu při cvičení Blackout 2017

Související odkazy

Krizové řízení

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: