aktualizováno 15. 6. 2016

Rekonstrukce křižovatky u Porákova mostu v Českém Krumlově

aktualizováno 11.07.2016

Informace k rekonstrukci

11.07.2016: Křižovatka u Porákova mostu je dokončena

Práce v křižovatce silnic č. I/39 a II/157 (Porákův most) byly dokončeny. Monitoring dopravní situace je k dnešnímu dni ukončen, provoz v křižovatce je ve standardním režimu.

Rovněž měření na webových stránkách www.KruhacCK.cz bylo ukončeno. Město Český Krumlov děkuje českokrumlovské veřejnosti, která se zapojila do této soukromé iniciativy včetně řidičů, kteří zasílali svá hlášení.

Představitelé města děkují obyvatelům a podnikatelům za pochopení s dočasným omezením a věří, že nové řešení křižovatky zlepší dopravní situaci v Českém Krumlově.

08.07.2016, 17.00 hodin: Zprovoznění světelného signalizačního zařízení proběhne v noci

V sobotu 9. 7. mezi 3 a 4 hodinou ranní dojde k vypnutí provizorních semaforů a zprovoznění světelného signalizačního zařízení. Upozorňujeme řidiče, že v tuto dobu se budou v křižovatce pohybovat zaměstnanci společnosti SWARCO, kteří jsou za zprovoznění zodpovědni. V sobotu ráno by již měly semafory fungovat v běžném provozu.

08.07.2016, 13.30 hodin: Montáž elektroinstalace pro zprovoznění semaforů

Společnost SWARCO Traffic provádí montáž elektroinstalace pro zprovoznění světelného signalizačního zařízení a zprovozňuje s tím související kamerový systém. Práce by měly skončit během víkendu. Jakmile montáž proběhne, je vše připraveno k tomu, aby byla křižovatka spuštěna. Stane se tak v době s minimálním provozem.
Zástupci výše uvedené společnosti a generálního dodavatele, firmy Swietelsky, jednají s policií, aby zajistila zastavení provozu v době, kdy dojde k přechodu z provizorního na nově vybudované světelné zařízení. Dočasné omezení by mělo proběhnout v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách.

08.07.2016, 9.30 hodin: Seřízení světelného zařízení

Provoz v křižovatce je řízen provizorními semafory, probíhá nastavení světelného zařízení. Křižovatka je průjezdná, pouze ve směru Větřní - České Budějovice se tvoří v závislosti na provozu kolona.

07.07.2016, 12.00 hodin: Průjezdnost křižovatkou

Křižovatka je průjezdná všemi směry se zdržením odpovídající běžnému provozu tj. do 5 minut.

07.07.2016, 10.00 hodin: Křižovatka se blíží do finále, omezení ze směru od Větřní

V předchozích dnech byly dokončeny práce spojené s pokládkou nového povrchu vozovky, bylo nainstalováno světelné zařízení. Zhotovitel dokončuje vodorovné dopravní značení, následně odstraní dočasné žluté značení. V současné době je ještě provoz na křižovatce řízen provizorními semafory. Směr České Budějovice - Lipno je průjezdný obousměrně bez větších omezení. Dlouhá kolona se tvoří ze směru Větřní. 

04.07.2016, 9.15 hodin: Práce v křižovatce

Nad ránem skončila pokládka povrchu vozovky na křižovatce silnic č. I/39 a II/157 (Porákův most). Pokračovat bude zhotovitel ve vyznačování vodorovného dopravního značení. V současné době je nejdelší zdržení ve směru od Větřní (dlouhá kolona na Objížďkové). Ve směru od Českých Budějovic auta zastaví o kolonu za kruhovou křižovatkou U Trojice. Směr od Černé v Pošumaví je průjezdný, auta čekají před křižovatkou maximálně 2 světelné cykly.

03.07.2016, 14.30 hodin: Průjezdnost křižovatkou

Od Kájova a od Větřní projedou řidiči křižovatkou do 5 minut. Ze směru od Českých Budějovic je zdržení nejdelší, kolona začíná za kruhovou křižovatkou u nákupní zóny (Kaufland apod.) při vjezdu do města.

Pro cestující na Lipno je ze směru od Českých Budějovic na křižovatce Český Krumlov/Kaplice (za odbočkou na Kamenný Újezd) umístěno upozornění o zdržení a kolonách v Českém Krumlově. Doporučena je trasa směrem na Kaplici. 

01.07.2016, 18.00 hodin: Dopravu řídí Policie ČR

Provoz na křižovatce je v současné době řízen Policií České republiky, z důvodu co nejefektivnější průjezdnosti opravovaným úsekem. Ze směru od Českých Budějovic by měli řidiči počítat se zdržením do 15 minut. 

01.07.2016, 12.00 hodin: Kolony ze směru od Českých Budějovic

Ze směru od Českých Budějovic se tvoří dlouhá kolona. Prosíme cestující, kteří jedou směrem Černá v Pošumaví/Lipno, aby využili objízdné trasy (přes Velešín, Kaplici, Vyšší Brod) a vyhnuli se Českému Krumlovu. Silný provoz a zdržení lze očekávat i v sobotu 2. 7. 2016. Průjezdnost křižovatkou z opačného směru a ze směru od Větřní se nyní pohybuje do 10 minut. 

30.06.2016: Dokončení křižovatky u Porákova mostu se pravděpodobně o týden zkrátí

Pokud to počasí dovolí, bude dokončena rekonstrukce křižovatky u Porákova mostu o týden dříve! Tuto informaci předal městu Český Krumlov zhotovitel stavby.

Nový harmonogram:
pátek 1. 7. od 18 hodin - frézování zbývající vozovky;
sobota 2. 7. od 6 hodin - pokládka ložné vrstvy;
neděle od 19 hodin do pondělního rána 4. 7. - pokládka finálního povrchu (viz předchozí aktualita);
pondělí 4. 7. - vyznačování vodorovného dopravního značení;
úterý 5. 7. a středa 6. 7. - instalace, zkušební provoz světelného signalizačního zařízení.
Křižovatka by měla být zprovozněna ve čtvrtek 7. 7. 2016 místo původně avizovaného termínu 15. 7. 2016.

I v posledním týdnu rekonstrukce křižovatky mohou řidiči sledovat dopravní situaci v místě prostřednictvím on-line vysílání. Dobu čekání v kolonách  si lze ověřit na www.KruhacCK.cz. Řidiči se sami mohou aktivně zapojit do sběru dat ohledně průjezdnosti a doby zdržení, a to prostřednictvím hlášení v aplikaci, SMS nebo i zpětně nahlásit stav z počítače.

29.06.2016: Z neděle na pondělí 04.07.2016 dojde k pokládce povrchu vozovky

Přes noc z neděle na pondělí 4. 7. 2016 bude probíhat pokládka povrchu vozovky na křižovatce silnic č. I/39 a II/157 (Porákův most). Práce budou probíhat ve 3. fázích viz přiložené situace. Ve 2. fázi bude umístěn zákaz odbočení vpravo, ze směru od Větřní na České Budějovice pro řidiče nákladních automobilů. Ti budou pracovníky navedeni na zastávku na Špičáku, kde se budou moci otočit a dále pokračovat na České Budějovice. V závěrečné 3. fázi budou umístěny zákazy odbočení ze směru od Kájova na Větřní i v opačném směru pro nákladní automobily, které budou mít možnost otočit se na kruhovém objezdu U Trojice. 

Pokládka povrchu Porákův most 1  Pokládka povrchu Porákův most 2     

Pokládka povrchu Porákův most 3

27.06.2016, 13.00 hodin: Etapa 4 a etapa 3 - ze směru od Českých Budějovic zachován pouze jeden jízdní pruh

Z neděle na pondělí 27. 6. začala stavební etapa č. 4 - realizace jízdního pruhu přiléhajícího přímo ke skále. Bohužel v této etapě a etapě 3, která následuje, bude zachován ze směru od Českých Budějovic pouze jeden jízdní pruh. V této souvislosti se dají očekávat ze směru od Českých Budějovic opět delší kolony.

Během etapy 3 bude realizován prostor křižovatky při výjezdu z mostu na České Budějovice a zároveň střední jízdní pruh na silnici I/39.

24.06.2016, 14.00 hodin: Aplikace Kruháč ČK pro chytré telefony

Pro uživatele chytrých telefonů s Androidem připravil web www.KruhacCK.cz novinku. Aktuální čas kolony se může ukazovat přímo na domovské obrazovce. Nastavení není nikterak složité, nicméně na webu jsou k dispozici dvě videa, která krok za krokem přesně ukazují postup.

screenshot KruháčČK

 

23.06.2016, 14.00 hodin: Změny v termínech etap

Etapa 2 začne 24.6. a potrvá do pondělí 27.6. - dopravní omezení se proti stávajícímu téměř nezmění, pouze ve směru od Kájova budou řidiči svedeni do jiného jízdního pruhu. Ve směru jízdy od Českých Budějovic budou zachovány dva jízdní pruhy, jeden pro přímý směr a druhý pro odbočení vlevo.

Plynule na ni v pondělí 27. 6. naváže další etapa 4 - realizace jízdního pruhu přiléhajícího přímo ke skále. Zastávky na Špičáku zůstanou zachovány. Bohužel tato etapa a etapa 3, která následuje, zruší odbočovací pruh ze směru od Českých Budějovic a průjezd bude možný pouze jedním jízdním pruhem. 

22.06.2016, 14.00 hodin: Aplikace Kruháč ČK zpřesňuje data

Situace na stavbě křižovatky je velmi proměnlivá, obzvláště ve směru od Větřní, a to doslova každou hodinu. Na webu www.KruhacCK.cz to průběžně sledují řidiči a díky nim již máme dostatek dat, abychom mohli podat statistický odhad pro každý aktuální čas. Aktuální čekání, statistický odhad i situaci včera stejnou dobou můžete získat též přes SMS.

20.06.2016, 13.00 hodin: Aplikace Kruháč ČK - hlášení formou SMS

Nově mohou řidiči formou SMS požádat o aktuální stav kolony a taktéž pomocí SMS lze provést i hlášení aktuální situace kolony do databáze.

Kruháč ČK

20.06.2016, 9.00 hodin: Aplikace Kruháč ČK

Ke zjištění aktuální čekací doby před křižovatkou mohou řidiči využít aplikaci Kruháč ČK, kam informace sdílí ostatní řidiči, kteří křižovatkou právě projeli. 

16.06.2016, 16.00 hodin: Etapy rekonstrukce a plánovaná dopravní omezení

Etapa 1, potrvá do 22.06.2016

Etapa 2, 23.06.-28.06.2016
Dopravní omezení se proti stávajícímu téměř nezmění, pouze ve směru od Kájova budou řidiči svedeni do jiného jízdního pruhu. Ve směru jízdy od Českých Budějovic budou zachovány dva jízdní pruhy, jeden pro přímý směr a druhý pro odbočení vlevo.

Etapa 4, 29.06.-03.07.2016
Počítá se s realizací jízdního pruhu přiléhajícího přímo ke skále. Zastávky na Špičáku zůstanou zachovány. Bohužel v této etapě a etapa 3, která následuje, umožní ze směru od Českých Budějovic pouze jeden jízdní pruh.

Etapa 3, 04.07.-09.07.2016
Během této etapy bude realizován prostor křižovatky při výjezdu z mostu na České Budějovice a zároveň střední jízdní pruh na silnici I/39.

Poslední fází by měla být úprava středu křižovatky. Termíny a práce budou upřesněny.

Úpravy dopravního režimu se týkají průjezdu křižovatkou. Na mostě zůstávají stále minimálně dva jízdní pruhy.

Upozornění o dopravních omezeních v Českém Krumlově pro řidiče jedoucí přímo na Lipno bude nejpozději zítra tj. 17.06.2016 umístěno již na křižovatce u Kamenného Újezdu.

Na samotné křižovatce u Porákova mostu došlo k prodloužení intervalu semaforů o 10 sekund, čímž se prodloužila doba, po kterou mohou vozidla projíždět křižovatkou. Dále došlo ke zkrácení nastavené čekací doby pro vyklizení prostoru křižovatky o 2 vteřiny.

16.06.2016, 15.00 hodin

UPOZORNĚNÍ PRO CHODCE A CYKLISTY: přechod pro chodce na Porákově mostu je posunut cca o 90 m směrem na ulici Objížďková. Z důvodu bezpečnosti prosíme chodce a cyklisty, aby využili k přecházení vozovky nově značený přechod pro chodce a nepřecházeli vozovku v místě původního přechodu. Toto opatření rovněž přispěje k plynulosti silničního povozu. Děkujeme za pochopení!

16.06.2016, 8.00 hodin

Dopravní situace v Českém Krumlově je stabilizovaná, před 8.00 hodinou zdržení v kolonách 10 - 15 minut. Jihočeský kraj přislíbil umístění inteligentních, dynamických semaforů, které budou dopravu v místě regulovat podle aktuální potřeby.

15.06.2016, 17.00 hodin: Webová kamera - křižovatka u kina Luna

Na webových stránkách umístěno on-line vysílání, přenos z kamery nad křižovatkou u Porákova mostu. Vysílání k dispozici na hlavní stránce www.ckrumlov.cz/obcan v pravém sloupci nebo zde.

15.06.2016: Na základě jednání zástupců města byla realizována první opatření k optimalizaci dopravního provozu v Českém Krumlově

Dopravní kolaps v pondělí 13. června 2016 v Českém Krumlově, který vyvolal nespočet oprávněných stížností veřejnosti, byl důvodem okamžitého jednání ze strany města s investorem a zhotovitelem rekonstrukce křižovatky u Porákova mostu. Ještě během pondělí přehodnotil dodavatel stavby daná opatření a provedl takové úpravy křižovatky, které podstatně zlepšily dopravní situaci, což si mohli všichni řidiči ověřit již následující den.

Během úterý byla svolána další jednání s cílem nalézt taková dodatečná dopravní opatření, která by situaci zlepšila a eliminovala co nejvíce vznik dlouhých dopravních kolon o nadcházejícím víkendu, kdy Český Krumlov přivítá návštěvníky Slavností pětilisté růže.

Jedná se o regulaci intervalů na semaforech operativním způsobem podle aktuální hustoty provozu z různých směrů. V nejkritičtějších chvílích bude provoz řízen dočasně pouze policistou, který jednorázově umožní odbavení nejzatíženějšího směru. Policie České republiky je tedy připravena v případě potřeby spolupracovat a koordinovat dopravu.

Další doporučení řidičům se týkají objížďkových tras, dnes byla umístěna v Objížďkové ulici směrová šipka s nápisem České Budějovice, aby přesměrovala alespoň malou část vozidel jedoucích ve směru od Větřní. Další opatření, o které město Český Krumlov usiluje, stanoví, aby vozidla jedoucí od Českých Budějovic a směřující na Lipno, byla u Kamenného Újezdu nasměrována na silnici I/3 a opačně.

Aktuální etapa stavebních prací potrvá minimálně ještě týden, přičemž obousměrný provoz bude zachován. Z důvodu bezpečnosti provozu byl dočasně zrušen přechod pro chodce u autobusové zastávky Špičák, veřejnost však může využít most nad zastávkou. Přechod z Porákova mostu byl posunut dál směrem k odbočce k ambitu.

V průběhu Slavností pětilisté růže bohužel nelze provizorně zprovoznit křižovatku ve větším rozsahu než je stávající omezení. Po dobu slavností budou tedy probíhat méně obtěžující práce, jako např. hutnění vrstev chodníků a výkopů, osazování obrubníků atd.

V době Slavností pětilisté růže očekáváme hustý provoz, a to již v pátek v poledních hodinách. Upozorňujeme proto veřejnost na případné časové zdržení. Podnikatele prosíme, aby s předstihem informovali své klienty a dodavatele o aktuálních dopravních omezeních. Vzhledem k očekávaným pátečním kolonám doporučujeme podnikatelům v oblasti gastronomie a hotelnictví, aby zásobovali své provozovny nejlépe již ve čtvrtek. Také apelujeme na řidiče, aby využili k odstavení vozidel nejbližší značená parkoviště, která budou po dobu slavností k dispozici pro návštěvníky.

Je třeba uvést, že se po dlouhé době podařilo najít společně s Jihočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR řešení problému této křižovatky, který město sužuje několik let. Snahou všech dotčených je dokončit celou rekonstrukci do poloviny července, kdy nastává vrchol sezóny. Zatím stavba probíhá v souladu s dodržením termínu a od poloviny července především českokrumlovská veřejnost pocítí, že rekonstrukce křižovatky přinese úlevu v podobě lepší průjezdnosti městem v porovnání s předchozími lety.

Z legislativních důvodů spojených s veřejnými zakázkami nebylo možné zahájit práce dříve. Práce na rekonstrukci křižovatky začaly tak, aby v průběhu větší části sezóny již doprava v Českém Krumlově fungovala i s ohledem na očekávaný větší nápor z důvodu konání Olympijského parku Rio - Lipno. Tyto úpravy odlehčí provoz, jak požaduje město Český Krumlov i široká veřejnost.

Město Český Krumlov vnímá nepříjemnosti, které řidiči aktuálně zažívají v kolonách. Navržená opatření by měla vést ke zlepšení dopravní situace ve městě, která je dlouhodobě velmi složitá a neutěšená. Do té doby prosíme o trpělivost a pochopení.

Doplňující informace

Termín zahájení: květen 2016

Termín dokončení: polovina července 2016

Objednatel: Ředitelství silnic a dálnic ČR

Zhotovitel: SWIETELSKY stavební s.r.o., kontakt M. Řepa, tel.: 602 612 961

Kontakt

Související odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: