aktualizováno 25. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Říjen 2009

Klub Bouda

Českokrumlovský volnočasový klub Bouda se snaží nenásilnou formou bojovat proti sprejerům. Pracovníci Boudy zahájili už druhý ročník projektu Sprejem bez problémů. Sprejerům poskytli místo a prostředky (včetně respirátorů), aby se mohli výtvarně vyjádřit.

Festival barokního umění

Ve dnech 2. - 4. října se konal 2. ročník Festivalu barokního umění. Program tvořila barokní opera, koncerty a dokumentární film o nalezení, znovuzrození a rekonstrukci kdysi ztracené barokní opery Argippo. Koncerty se konaly v Maškarním sále a v klášterním kostele, opera v barokním zámeckém divadle. Novinkou operního představení byl např. kladkostroj, který umožnil, aby se hlavní postava, Herkules, doslova vznášel v oblacích.

Příběh města Český Krumlov 2099 - jedna z dětských pracíPříběh města Český Krumlov

Ve vestibulu Městského úřadu Český Krumlov byla od 8. října k vidění výstava výsledků tvorby dětí českokrumlovských škol - Příběh města Český Krumlov 2099.

Aktualita ze 7. října 2009 - Výstava projektů o budoucnosti města v roce 2099

Ekofilm

Letos se uskutečnil již 13. ročník Ekofilmu, jehož část se opět uskutečnila v Českém Krumlově. Vítězný snímek se jmenuje Architekt odpadu, jehož režisér, Oliver Hodge, si cenu přijel do Českého Krumlova osobně vyzvednout.

ZŠ T. G. Masaryka

Oslava 80. výročí založení základní školy T. G. Masaryka se konala v pátek 9. října 2009 přímo ve škole. Celodenní program byl skutečně pestrý a byl spojen s dnem otevřených dveří. Začal v tělocvičně besídkou žáků, pokračoval vystoupením hudebního souboru Jitřenka. Zájemci si mohli prohlédnout učebny, školní jídelnu, ve foyer byla k vidění výstava modelu školy budoucnosti a výtvarných prací žáků školy. Odpoledne zahrála na školním dvoře skupiny Black Bottom, večer skupiny Kdo má čas a Jožan Dvořák.

Internetové stránky ZŠ T. G. Masaryka

Krumlovský maraton

Vodáckou sezónu na Vltavě uzavřel 10. října 7. ročník Krumlovského vodáckého maratonu, letos doplněný o Žákovský maraton. Kajaky a kanoe startovaly hromadně ve Vyšším Brodě, pramice v Rožmberku, žáci startovali Na Pískárně. Přihlášeno bylo 315 kajaků a kanoí, 83 raftů a pramic a 24 lodí v žákovském minimaratonu. Závodníků bylo přes 1 000 ve 22 kategoriích. Cíl pro všechny kategorie byl u Lazebnického mostu. Poté se všichni sešli na vyhlašovacím ceremoniálu v Pivovarské zahradě, kde byl po celý den zábavný program. O velkou kuriozitu se postarali členové České asociace dračích lodí a Vodního klubu Hanace České Budějovice. V rámci letošního ročníku vypustili na Vltavu (v úseku Rožmberk nad Vltavou - Český Krumlov) obří dračí loď.                                         

Křest knihy Žijí mezi námi (14. 10. 2009)Žijí mezi námi

Českokrumlovská knihovna vydala u příležitosti 700. výročí města a 130. výročí knihovny publikaci Žijí mezi námi o pětatřiceti osobnostech města. Mezi nejvýznamnější současné obyvatele se dostali např. MUDr. Alexandr Jegorov, spisovatelka Helena Braunová, fotograf Jan Štindl, historik Jiří Záloha, medvědář Jan Míša Černý. Každá z osobností dostala dvě otázky: Jak vypadala vaše cesta do Českého Krumlova? Co přejete městu do dalších let? Knihu pokřtila autorka Hana Dušková, pracovnice knihovny, společně se starostou Lubošem Jedličkou 14. října.

Střelecká soutěž

Jedenáctý ročník střelecké soutěže O českokrumlovského medvěda se konal 17. října na střelnici ve Vyšném. Kromě spolupořádajících policistů si přišlo zastřílet i několik desítek civilistů. Dohromady se sešlo 24 družstev, první místo obsadilo českobudějovické družstvo PAW. Výtěžek ze startovného je určen pro medvědy v zámeckém medvědáriu. Letošní výnos umožní zakoupit na zimu dvacet šest beden jablek.

Školáci vysázeli les

V rámci společného projektu Základní školy T. G. Masaryka a společnosti Lesy Český Krumlov vysázeli žáci třídy 8. B tisícovku stromků na Dubíku

Beseda v knihovně

Městská knihovna pořádá pravidelně besedy se zajímavými lidmi. Tentokráte se ve zcela zaplněné knihovně uskutečnilo setkání na téma Žena v muslimském světě. Doslova hvězdou večera byla novinářka Petra Procházková. Velice poutavě vylíčila postavení ženy v muslimském světě. Své zážitky doprovodila fotografiemi, představila i výrobky muslimských žen. Její občanské sdružení Berkat (znamená štěstí) pomáhá na podobných akcích získávat prostředky na pomoc lidem v Afghánistánu.

Filmaři v Českém Krumlově

Rakouská společnost PRO OMNIU film (natočila zde úspěšný dokument o Eleonoře ze Schwarzenberku) natáčí na zámku Příběh vzniku Voynichova manuscriptu. O tomto rukopise se prakticky nic neví. Není známo, kdo je jeho autorem, kdy vznikl (v 15. či 16. století), co obsahuje. Je psán v tajném písmu, obsahuje neobvyklé balneologické, botanické a astrologické kresby, jeho originál opatruje v současnosti Universita Yale v USA. S knihou je spojeno jedno konkrétní jméno - Jakub Hořický z Tepence. Asi do 16 let vyrůstal v Českém Krumlově, učil se u apatykáře Vágnera, poté byl jezuity vyslán na studia do pražského Klementina. Jakub Hořický vlastnil onu záhadnou knihu, která nebyla dodnes dešifrována. Tvůrci filmu se vydali po stopách putování této knihy. Ve filmu účinkují čeští herci i neherci.

Město pro byznys

V celorepublikovém pořadí srovnávacího výzkumu Město pro byznys se Český Krumlov umístil na 61. místě z celkového počtu 205 srovnávaných obcí. Město tak patří k nejdražším i nejkrásnějším lokalitám.

Nezaměstnanost v říjnu

Nezaměstnanost v České republice v říjnu klesla, ale to neplatí na Českokrumlovsku. Tady nezaměstnanost naopak stoupla. Na konci října evidoval českokrumlovská úřad práce 3 220 uchazečů o práci, na jedno volné místo připadalo 32,5 uchazeče. Vloni bylo v říjnu evidováno 2 125 uchazečů.

Počasí

Trvá krásné podzimní počasí. Vzhledem k tomu, že dlouho nepršelo, je poměrně sucho. Noční teploty poklesly, ale přes den je slunečno a odpolední teploty byly mezi 16 a 20 °C. K výraznému ochlazení došlo začátkem druhé dekády. Teplota klesla místy až o 15 °C, začalo vydatně pršet a přidal se poměrně silný vítr, později se v noci místy objevily mrazíky. Největší komplikaci ale způsobilo sněžení. Těžký mokrý sníh v kombinaci se silným větrem způsobil, že se na mnoha místech polámaly stromy a padaly na elektrické vedení. V poslední dekádě se oteplilo. Denní teplota se pohybovala mezi 6 - 10 °C, noční neklesala pod nulu.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: