aktualizováno 24. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Leden 2009

Novoroční projev prezidenta republiky

Novoroční projev by se dal hodnotit jako důstojný, přesvědčivý, důvěryhodný, smířlivý a mírný. Hlavní tématem byla ekonomická krize. Prezident vyzdvihl úlohu aktivních podnikatelů a potřebu udržení sociálního smíru.

Oslavy

Město Český Krumlov oslaví v letošním roce (2009) 700 let od první písemné zmínky o sobě jako o městě. Poprvé je zmíněno v listině Jindřicha z Rožmberka, která je datována 2. srpna 1309. Český Krumlov byl Rožmberky cíleně budován jako budoucí město královské nebo sídelní město pro dobu, až se jednou chopí moci. Soupeření s Prahou se projevilo například ve věrném kopírování. Český Krumlov má hrad a zámek, řeka Vltava je rozdělovala na dva samostatné celky: Latrán a Staré Město, které byly relativně samostatné, měly své radnice, kostely. Jsou tu Zámecké schody či kostel sv. Víta jako v Praze. Rožmberkové byli tehdy nejmocnějším šlechtickým rodem a trvale soupeřili s ústřední vládou. Po králi byli na druhém místě.

Aktualita z 20. ledna 2009 - Jubileum 700 let města Český Krumlov zahájí slavnostní mše

Aktualita z 9. ledna 2009 - Při oslavě 700 let vystaví Český Krumlov i vzácnou listinu z roku 1309

Tříkrálová sbírka v roce 2009Tříkrálová sbírka

V ulicích města se pohybovalo několik skupin koledníků se zapečetěnými pokladničkami, aby získali peníze pro Českou katolickou Charitu prostřednictvím Tříkrálové sbírky. Výnos sbírky v Českém Krumlově byl letos vyšší než vloni - bylo vybráno více než 30 000 korun. Vybrané peníze budou využity především na provoz sociálních služeb, část půjde na nákup kompenzačních pomůcek.

Konec vánočních svátků

Několikatýdenní kulturní program nazvaný Advent a Vánoce v Českém Krumlově skončil 6. 1. 2009 příchodem tří králů na náměstí. Mudrcové dorazili do města s poselstvím od Ježíška, které mohl Baltazar díky svým schopnostem přečíst, aniž by rozlepil obálku. Králové sfoukli světla na stromečku společně s přihlížejícími diváky.                                                                                                       

Českokrumlovská porodnice

Stále více maminek přijíždí rodit do Českého Krumlova. Více než 20 % jich je z jiných okresů, nejvíce z Českobudějovicka a Prachaticka. Z největší dálky byla zřejmě rodička z Plzně. Maminky jsou s péčí porodnického personálu velice spokojeny a tyto informace předávají dále. V roce 2008 se zde narodilo 685 dětí, což je o 32 dětí více než předloni. Prvním letošním miminkem je Štěpán Líkař z Českého Krumlova, který se narodil 1. 1. ve 22.40.

MUDr. Alexandr Jegorov CSc. získal Cenu města Český Krumlov za rok 2008Osobnost města

V září loňského roku vyhlásila Městská knihovna v České, Krumlově anketu Osobnost města Český Krumlov. Nominováno bylo celkem 97 lidí. Vítězem se po zásluze stal MUDr. Alexander Jegorov, CSc.

Poplatky ve zdravotnictví

V krajských nemocničních zařízeních se od února 2009 přestanou vybírat poplatky - rozhodli tak krajští představitelé na jednání 16. ledna. Jihočeši se tak připojí ke Středočeskému kraji, kde pacienti neplatí od ledna.

Chřipková epidemie

Hygienici zaznamenali nárůst akutních respiračních onemocnění, v některých okresech už jde i o epidemii. Patří mezi ně i Český Krumlov, v nemocnici byl vyhlášen zákaz návštěv. Od 27. ledna jsou vyhlášeny chřipkové prázdniny na ZŠ Za Nádražím, kde onemocněla polovina dětí i personálu.

Kostel sv. VítaKostel sv. Víta v Českém Krumlově

V neděli 25. ledna uběhlo 570 let, kdy pasovský biskup Mikuláš (po husitské revoluci v Českém Krumlově žádný český biskup nežil) vysvětil kostel sv. Víta v Českém Krumlově. Toto výročí připomněla slavnostní mše, kterou byly odstartovány letošní oslavy sedmistého výročí založení Českého Krumlova. Místní faru založil zřejmě Petr I. z Rožmberka krátce před rokem 1317. Malý kostel nestačil přibývajícímu obyvatelstvu rožmberského rezidenčního města, a tak v roce 1340 začal stavět větší budovu německý stavitel Linhart z Aldenbergu. Stavba kostela sv. Víta byla podporována veřejnými sbírkami (přispíval i pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazenburka) a skončila až po husitských válkách. Dalších významnějších úprav se kostel již nedočkal, až v 19. století byla barokní věž cibulovitého typu nahrazena osmibokou věží novogotickou.           

Židovský hřbitov

Na výročí dne osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim se v Českém Krumlově nezapomnělo ani letos. Své brány otevřel místní židovský hřbitov tradičně 27. ledna.                                                                                                  

Počasí

Na Nový rok bylo mrazivo, bez sněhu. Teplota se pohybovala v noci kolem
-10 °C, ve dne se držela mírně pod nulou. V dalších dnech se výrazně ochladilo. Noční teploty klesly k -20 °C, denní se držely kolem -7 °C. Téměř na celém území republiky je spousta sněhu, v Českém Krumlově je jen slabý poprašek. V následujícím týdnu pokračovalo chladné počasí, ke konci druhého lednového týdne se oteplilo. Denní teploty se pohybovaly kolem 0 °C, noční ukazovaly mínus 5 °C. Sníh zatím nenapadl. Stejný ráz počasí vydržel i další týden. Ke změně došlo až 28. ledna, kdy do rána napadlo pár centimetrů sněhu. Drobně chumelilo skoro celý den, a tak sníh zůstával ležet.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov