aktualizováno 21. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Listopad 2008

Domovinka

Z daru města Český Krumlov (zhruba půl milionu korun) bylo podstatně vylepšeno zázemí Domovinky. Byla zrekonstruována koupelna, která má nyní bezbariérový přístup, zabudována byla i nová kuchyňská linka. Zařízení Domovinka je určeno k dočasnému umístění seniorů, k překlenutí náročnějšího období v jejich rodinách. Senioři jsou zde umístěni v rozmezí jednoho až tří měsíců a služby klienti plně hradí.

Telekontaktní tísňová linka

Již tři roky funguje v regionu telekontaktní tísňová linka. Linku provozují Domy s pečovatelskou službou a na dálku tak hlídají více než 70 seniorů z Českého Krumlova, Prachatic, Větřní a Kájova. Náklady na její provozování činí zhruba 1,31 milionu ročně. Takřka tři čtvrtě milionu je hrazeno z dotace od ministerstva práce a sociálních věcí, město Český Krumlov přispívá na její chod šesti sty tisíci korunami, zbytek hradí klient sám. V současné době se jedná o částku 50 korun měsíčně.

Horolezci na zámecké věžiZámecká věž (ilustrační foto)

Specialisté na výškové práce konzervují v těchto dnech malby na věži krumlovského zámku. Malby na věži je třeba impregnovat jednou za pět let, aby nepodléhaly vlivu času, vlhkosti, mrazu a světla.                                                                                       

Festival vojenských filmů

U příležitosti Dne veteránů pořádaly Československá obec legionářská a Sdružení válečných veteránů ČR za podpory města Český Krumlov týdenní Festival válečných filmů Český Krumlov 2008.

Po krátkém pietním aktu u památníku padlých v Městském parku se uskutečnila vernisáž výstavy v Museu Fotoateliér Seidel, která představila fotografické a filmové přístroje amerických válečných zpravodajců z 2. světové války a také jejich další výbavu a výstroj. Filmovou část festivalu odstartoval český válečný film Tobruk, za přítomnosti režiséra a scénáristy Václava Marhoula. Tento nultý ročník Festivalu vojenských filmů se konal pod záštitou ministryně obrany Vlasty Parkanové. Do festivalu se zapojilo i Městské divadlo. Mimořádný úspěch zaznamenalo představení Divadla Příbram Jak jsem vyhrál válku.

Program akce Festival vojenských filmů 2008

Egon Schiele Art Centrum

Díla tří umělců, vrstevníků Egona Schieleho, jimž je společný tragický osud, vystavuje galerie Egon Schiele Art Centrum. Poprvé jsou v naší zemi k vidění díla německého výtvarníka Hermanna Sternera, který zemřel ve 24 letech. Druhým autorem nové expozice je Jindřich Prucha, který zemřel podobně jako Stenner na počátku 1. světové války. Trojici umělců uzavírá dílo výtvarníka a designéra Zdeňka Rykra. Spolu s otevřením nové expozice se objevilo na fasádě budovy nové vyobrazení Krumlovské madony, jejímž autorem je výtvarník Antonín Střížek.

Regionální vlastivědné muzeum

Regionální vlastivědné muzeum bude mít od nového roku omezený provoz, protože začne rekonstrukce budovy. Celá akce bude rozdělena do tří etap - nejdříve proběhne rekonstrukce elektrorozvodné sítě a instalace nových sítí požárního zabezpečení, zabezpečovacího systému a strukturované kabeláže. Další akcí bude druhá etapa rekonstrukce seminární zahrady. Nakonec přijde na řadu fasáda.

Talentovaná mláděž na radniciMladé naděje města

Mladí talentovaní lidé byli přijati 12. listopadu 2008 na radnici. Starosta Luboš Jedlička spolu s místostarostkou jim pogratulovali a poděkovali za reprezentaci města. Jednalo se o hráče SK Badminton Český Krumlov, kteří získali medaile na Mistrovství České republiky, o žáky Základní školy Kaplická, kteří se pyšní sportovními úspěchy a úspěchy v mezinárodních výtvarných soutěžích a bývalé žákyně Základní školy T. G. Masaryka, za první místo v celorepublikové literární soutěži na téma T. G. Masaryk a jeho odkaz.                     Shotokan karate klub

Mistrovství České republiky JKA karate se zúčastnila devítičlenná skupina závodníků Shotokan karate klubu Český Krumlov. Českokrumlovští karatisté se vrátili s řadou medailí - proti loňskému roku získal klub dvě medaile navíc.                                                  

Badminton

Nejlepší badmintonista krumlovského SKB Pavel Florián absolvoval svůj předposlední mezinárodní turnaj, který se konal v Moskvě. Pavel Florián prošel do třetího kola a již je devadesátý ve světovém žebříčku. V současné době se chystá do Asie.   8. listopadu vyráží do indických měst Bangalore a Chandigarh, kde se bude až do 30. prosince připravovat na jarní sezónu.

Sociologický průzkum

Katedra kulturologie University Karlovy provedla sociologický průzkum mezi obyvateli Českého Krumlova. Cílem bylo získat údaje o postojích lidí, hodnocení institucí, směrů rozvoje města, informovanosti občanů a vztahů občanů k městu. Většina obyvatel hodnotí pozitivně veřejné služby typu školství, kultury, sportu a sociální péče. Spokojeni jsou i s úklidem města, jeho bezpečností a technickou infrastrukturou. Nejlépe jsou hodnoceny volnočasové instituce, jako divadlo, galerie, knihovny, kino nebo sportovní zařízení, dále školy a volnočasová zařízení pro mládež. Negativně je vnímán stav v nabídce pracovních příležitostí, bydlení, obchodu a služeb. Rozporuplně je hodnocena oblast zdravotnictví. Tento výzkum probíhá od roku 1992, kontinuálně jednou za dva roky.

Český Krumlov v proměnách času

Hlavními aktéry výstavy Český Krumlov v proměnách času jsou Josef Prokopec a Milena Nováková. Výstava, která je instalována v prostorách Městského divadla, je velmi zajímavá. K vidění jsou fotografie z let šedesátých a sedmdesátých, vedle nich jsou instalovány fotografie z doby současné. Výstava dokazuje, že Český Krumlov se změnil opravdu k nepoznání.

Krumlovský adventVánoční strom na náměstí Svornosti - Advent 2008

Sbor Perchta, seskupení Proradost, Bratři z Růže, soubor Fioretto a další vystoupily během hudebně poetického otevření adventu, spojeného s rozsvícením vánočního stromu. Zároveň byla odhalena zrekonstruovaná barokní kašna s mariánským morovým sloupem a otevřena nově zadlážděná Horní ulice. O posledním  listopadovém  víkendu  začal také tradiční vánoční jarmark na náměstí.

Aktualita z 26. listopadu 2008 - Přípravy na Advent a Vánoce v Českém Krumlově vrcholí

Fotogalerie akce Advent a Vánoce v Českém Krumlově 2008

Český červený kříž

Pracovníci českokrumlovské organizace ČČK předali během slavnostního večera v zámecké Jízdárně medaile dárcům krve jako poděkování a ocenění za dárcovství. Bronzových medailí předali 63, stříbrných 44 a za 40 odběrů ocenili zlatými medailemi 27 dárců. Zlaté kříže za 80 odběrů obdrželi František Kovář ze Stupné, Jaroslav Jodl z Horní Plané a Jana Sedláčková z Hořic na Šumavě. V regionu jsou i dárci s 90 odběry (Lubomír Růžička z Větřní) a 160 odběrů má za sebou Pavel Šulan z Kaplice.

Ocenění města

V pátém ročníku ankety časopisu National Geographic Traveler obsadil Český Krumlov 16. místo. V této prestižní anketě je Český Krumlov jediným městem České republiky, které se dostalo do stovky nejkrásnějších historických míst na světě.

Počasí

Teplé počasí pokračovalo i v prvním listopadovém týdnu. Na mnoha místech republiky byly překročeny teplotní rekordy. Mimořádné babí léto trvalo celý týden. K razantní změně teplot došlo koncem druhé dekády. Z 21. na 22. listopadu přišel silný vítr, který přinesl nejen sníh, ale i teploty pod nulou. Sněžení sice ustalo, ale teploty klesaly, 23. listopadu ukazoval teploměr mínus 7° C. V posledním listopadovém týdnu se mírně oteplilo, teploty klesaly pod bod mrazu jenom výjimečně.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: