aktualizováno 5. 3. 2010

Český Krumlov a Horosedly budou bojovat o nejlepší webové stránky

aktualizováno 05.03.2010

 Jihočeský kraj budou v celostátním kole soutěže Zlatý erb 2010 reprezentovat Horosedly a Český Krumlov. Horosedly se budou ucházet o titul Nejlepší webová stránka obce, Český Krumlov zabojuje o cenu Nejlepší webová stránka města. Za mapový portál města se službou Street Wiev byl Český Krumlov nominován také v kategorii Nejlepší elektronická služba. Celkem se do soutěže v Jihočeském kraji přihlásily 3 obce a 4 města. Nominační komise okruh nominovaných doplnila o 10 obcí, které inovovaly své stránky v roce 2009 za přispění grantu Jihočeského kraje. Kategorii měst hodnotitelé rozšířili o všechna okresní města Jihočeského kraje. Od organizátorů soutěže Zlatý erb ještě před vyhlášením výsledků celostátního kola získal Jihočeský kraj pochvalu za úsilí o lepší weby.

ONLINE HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI STÁLE POKRAČUJE - HLASUJTE ZDE

„U všech webových stránek nominovaných za Jihočeský kraj na Zlatý erb byla provedena kontrola validity zdrojového kódu, dále obsah povinně zveřejňovaných informací a prohlášení o přístupnosti stránek. Po této prvotní kontrole byl s přihlédnutím k dalším kritériím soutěže zúžen okruh pro výběr na 2 obce a 2 města. Tyto stránky byly poté zevrubně zhodnoceny nominační komisí podle Metodiky soutěže pro krajská kola," uvedl k hodnocení jeden z členů tříčlenné hodnotící komise Bohumír Mach. Nominační komise ve složení Petr Horn, Radek Krejča z odboru informatiky a Bohumír MachornH z odboru vnějších vztahů a marketingu navrhla do celostátního kola soutěže Zlatý erb za Jihočeský kraj Horosedly a Český Krumlov. Dále doporučila pozornosti celostátní poroty posoudit i turistickou část portálu města Český Krumlov na adrese http://www.ckrumlov.info/php/turista/.

Situace na úseku kvality webových stránek měst a obcí na jihu Čech se zejména díky podpoře kraje postupně zlepšuje. Nezávisle na soutěži Zlatý erb byl ke zlepšení stavu v roce 2008 s převisem do roku 2009 Jihočeským krajem vyhlášen grant Webové stránky pro obce do 2000 obyvatel. Právě malé obce mají často s webem největší problémy. V rámci grantu byla podpořena inovace webových stránek u 130 obcí celkovou částkou 2 115 445,- Kč (průměrně cca 16 500,- Kč na 1 projekt). Toto úsilí se projevilo například nejvyšším podílem validních titulních stránek webů měst a obcí mezi kraji. Jihočeský kraj dosáhl 30 %, průměr republiky je 19 %.

Co je validní stránka (vysvětlení pro laiky)

Validní stránka znamená, že zdrojový kód stránky (můžete se na něj pro Vaši představu podívat při zobrazení nějaké stránky přes menu Zobrazit a vybrat nabídku Zdrojový kód) je v souladu s mezinárodně platnými standardy. Podle těchto standardů jsou vyvíjeny prohlížeče webových stránek i další aplikace - např. pro mobilní telefony. I nevalidní stránky mohou být funkční, protože prohlížeče dokážou interpretovat i částečně chybný kód - záleží ovšem na typu prohlížeče. Nedokážou to ale jiná zařízení - např. hlasové čtečky či hmatové čtečky (převádí text ze stránky do Braillova písma) a tak nevalidní stránky vlastně odříznou některé handicapované uživatele od jejich důležitého zdroje informací úplně. Rovněž ne všichni uživatelé používají stejné prohlížeče a jejich stejné verze - stránky tak mohou být různě zobrazeny (nebo některé části nezobrazeny) podle typu prohlížeče (IE, Mozila Firefox, Opera, Netscape, Google Chrome, Safari a řada dalších a ještě k tomu v různých vývojových verzích).

Laické přirovnání: Je to něco jako pravidla pravopisu - napsat stránky ve validním kódu nevyžaduje více řádků zdrojového kódu, jen jeho důslednou kontrolu a příslušné znalosti.

 Nominované webové stránky do soutěže Zlatý erb 2010 za Jihočeský kraj

 

 

 

Zdroj: Jihočeský kraj

 

 

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: