aktualizováno 25. 6. 2009

Práce na prohrábce Vltavy byly pozastaveny, s ohledem na vodní stavy se nedoporučuje vodákům splouvat řeky

25. června 2009

Práce na prohrábce Vltavy a na protipovodňových opatřeních v Českém Krumlově jsou od úterý 23. června pozastaveny. „Práce na stavbě jsou přerušeny z důvodu zvýšeného průtoku vody ve Vltavě. Aktuálně je odtok z vodního díla Lipno II na úrovni 45 m3/s, průtok Českým Krumlovem nad soutokem s Polečnicí dosahuje hodnoty cca 52 m3/s. Zvýšený odtok z vodní nádrže Lipno se předpokládá nejméně do neděle 28. června 2009, protože je nutné postupně snížit jeho vodní hladinu," sdělil Martin Poláček z Povodí Vltavy. Práce na prohrábce Vltavy budou obnoveny, jakmile průtok Českým Krumlovem nad soutokem s Polečnicí poklesne alespoň na 15 m3/s. Kvůli vysokému stavu vody se nedoporučuje vodákům splouvání řek. „Upozorňujeme vodáky na zvýšené nebezpečí na řekách. Úroveň hladiny i celkový průtok jsou stále dost vysoké. Za těchto okolností nedoporučujeme na řeky vyjíždět," doplnil Poláček.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu nedosahuje ani jeden tok v Českém Krumlově stupně povodňové aktivity. Polečnice kulminovala na prvním stupni povodňové aktivity ve středu ve 12 hodin, kdy její hladina dosahovala 117 cm a průtok 21.1 m3/s. Od včerejší 18. hodiny již nedosahovala povodňového stupně bdělosti. Vltava měla hladinu nejvyšší včera kolem 14. hodiny a dnes kolem 6. hodiny.

V tuto chvíli (10 hodin) protéká Polečnicí v Českém Krumlově 10,4 m3/s a hladina je na úrovni 82 cm (tj. 18 cm pod prvním stupněm povodňové aktivity). Hladina Vltava v Českém Krumlově dosahuje 165 cm (tj. 20 cm pod stupeň bdělosti). 

Související odkazy

  • Polečnice v Českém Krumlově dosáhla prvního stupně povodňové aktivity
  • Český hydrometeorologický ústav
  • Povodí Vltavy
  • Informace k protipovodňovým opatřením v Českém Krumlově - www.ckrumlov.cz/vltava
  • Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

    Město Český Krumlov