aktualizováno 23. 6. 2009

Polečnice v Českém Krumlově dosáhla prvního stupně povodňové aktivity

23. června 2009

Hladina řeky Polečnice dosáhla v 10 hodin výšky 101 cm, která představuje první stupeň povodňové aktivity (SPA) - stupeň bdělosti. Polečnicí touto dobou protéká 15,7 kubických metrů vody za sekundu, což je šestadvacetinásobek včerejšího dopoledního průtoku. Vzhledem k vytrvalému dešti a předpovědi na následující dny je možné očekávat lokální rozvodnění toku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu, v níž upozorňuje na povodňovou pohotovost a silný trvalý déšť od úterních ranních hodin do středečního poledne. Město Český Krumlov odstranilo dřevěnou lávku v Dobrkovicích (za přítokem z Vyšného, u viaduktu), aby ji při dalším navýšení hladiny voda nestrhla a netvořila překážku plynulému odtoku vody.

Povodňová komise města Český Krumlov byla seznámena s upozorněním Českého hydrometeorologického ústavu a situaci monitoruje. Městská policie pravidelně kontroluje toky v katastru města a vyzývá občany ke zvýšené opatrnosti. Město má v tuto chvíli připraveno zhruba 300 kusů mobilních zábran ve formě pytlů s pískem. O možných problémech souvisejících s případnými povodňovými stupni budou občané informováni prostřednictvím médií, webových stránek nebo elektronickým mailforem. V případě ohrožení se obyvatelé mohou obrátit na bezplatnou linku Městské policie 156.

Město Český Krumlov žádá občany, aby sledovali aktuální vývoj počasí a dbali zvýšené opatrnosti v souvislosti s možným rozvodněním řek a potoků. Město žádá občany, aby odklidili veškerý splavný materiál, který mají uložený na svých pozemcích v blízkosti vodních toků.

Předpověď počasí (ČHMÚ) 

Počasí u nás bude ovlivňovat teplá fronta spojená s tlakovou níží nad Balkánským poloostrovem.

Vydatné srážky trvalejšího charakteru očekáváme zejména v úterý, ve středu bude srážková činnost slábnout. Po dobu platnosti výstražné informace očekáváme největší srážkové úhrny v oblasti Jeseníků, Beskyd, Šumavy a Novohradských hor, kde by mělo spadnout celkem 30 až 70 mm srážek. Na ostatním území ČR očekáváme převážně 10 až 30 mm srážek.

V reakci na srážky očekáváme vzestupy hladin zejména menších toků. S největší pravděpodobností budou zasaženy toky v Jeseníkách, Beskydech, v Novohradských horách a na Šumavě. Vzestupy hladin mohou dosáhnout úrovně 1. SPA a již zítra nelze vyloučit i dosažení 2. SPA. Vlivem dotoku bude docházet ke vzestupům i na středních a dolních tocích.

Předpověď hydrologického vývoje bude dle potřeby upřesňována podle výskytu a předpovědi srážek.

Aktuální situace v povodí Vltavy (úterý, 10:00)

Polečnice v Českém Krumlově - první stupeň povodňové aktivity - bdělost

 • hladina 101 cm (ve srovnání se včerejším stavem nárůst o 92 cm)
 • průtok 15,7 m3/s (ve srovnání se včerejším stavem nárůst o 15,11 m3/s)

Vltava ve Spolí - normální stav

 

 • hladina 134 cm (ve srovnání se včerejším stavem nárůst o 18 cm; 1. SPA nastává při 185 cm)
 • průtok 22,4 m3/s (ve srovnání se včerejším stavem nárůst o 9,3 m3/s)
 •  

  Lipno

   

  • volný zásobní objem na vodním díle Lipno je v současnosti cca 17 mil. m3
  • dnes v 09,00 hod. byl zvýšen odtok z VD Lipno z 10 m3/s na 20 m3/s
  • zítra, tj. ve středu 24. 6. 2009, dojde k dalšímu navýšení odtoku na 30 m3/s

   

  Doporučení ke zmírnění následků jevů

  • Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).
  • Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.
  • Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.
  • Nebezpečí zatopení níže položených míst, údolních poloh, sklepů apod.
  • Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby.
  Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

  Město Český Krumlov

  Nastavení soukromí:

  Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

  Povolujete: