aktualizováno 21. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Říjen 2008

Festival barokního umění

V pátek 3. října byl zahájen nultý ročník Festivalu barokního umění. Nejedná se pouze o hudební festival, ale zároveň o přehlídku různých forem barokního umění. Letošní ročník je zčásti postaven na znovuobjevené a zrekonstruované Vivaldiho opeře Argippo. Druhým bodem programu byl sobotní koncert chrámové hudby z českokrumlovského zámeckého archivu v prostorách Klášterního kostela Božího těla, který je jindy veřejnosti nepřístupný.

Nové hřiště  (Foto: L. Mrázek)Nové hřiště

Unikátní dětské hřiště Smart us, které bylo vybudováno na Plešivci, nemá v republice obdoby. Herní venkovní prvky hřiště jsou propojeny s počítačem a dotykovou podlahou. Děti se pohybují podle pokynů, které jim určí počítač, nebo si hru mohou naprogramovat samy doma či ve škole. Poté hru exportují přes internet do terminálu na hřišti. Mohou se rovněž domluvit s kamarády (např. přes internet) a jít si hru zahrát. K soubojům je možné vyzývat i družstva z několika evropských států, kde mají také Smart us v provozu. Každý hráč má svůj čip, tj. speciální kartu, jejíž pomocí se u počítače na hřišti zaregistruje. Oranžové hřiště Nadace ČEZ (v pořadí sté) bylo otevřeno na sídlišti Za Nádražím. 

Aktualita z 1. října 2008 - Tři nová dětská hřiště v Českém Krumlově

Ekofilm

Již 34. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví byl letos zahájen v Třeboni a dále probíhal tradičně v Českých Budějovicích a Českém Krumlově. Velkou cenu festivalu získal Steve Lichtag za dokumentární film Zajatci bílého boha.

Krumlovský vodácký maraton

Šestý ročník Krumlovského vodáckého maratonu se uskutečnil v sobotu 11. října. Jednalo se o mezinárodní vodáckou soutěž v maratonu raftů, pramic a kajaků, jejímž pořadatelem je Sportovní klub KVM Český Krumlov. Se svými záchrannými týmy se poprvé zúčastnil i Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Ten se spolu s Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže spolupodílel na vodní záchraně v celém průběhu závodu - společně zajišťovali start, cíl a devět jezů v úseku Vyšší Brod - Český Krumlov. Do závodu se přihlásilo 290 posádek, což je asi 800 účastníků. Trasu dlouhou 36 km zvládla nejrychleji posádka Francouzů, a to za 2 hodiny a 2 minuty.

Krajské volby

V jihočeských krajských volbách zvítězili sociální demokraté (33,80 %) nad občanskými demokraty (29,63 %). Jako třetí se umístili komunisté s 15,94 %, za nimi lidovci s 6,95 % hlasů. V krajském zastupitelstvu tak získala ČSSD 22 členů, ODS 19, KSČM 10 a KDU-ČSL 4 členy.  V Jihočeském kraji jsou výsledky podobné jako v ostatních regionech.

Festival Miraculum

Ve dnech 16. - 20 října se uskutečnil již 4. ročník mezinárodního divadelního festivalu Miraculum. Festival zahájil halasný průvod komediantů v podání studentů, následovalo představení KUS-CIR-KUS. Pátek patřil např. marionetové úpravě Mozartovy opery Don Giovanni a Studiu Ypsilon Praha. Velkým zážitkem bylo provedení Vivaldiho Argippa v Barokním divadle a představení divadla Semafor Lysistrata. Cílem a smyslem festivalu je spojení žánrových tradic s divadelní historií Českého Krumlova a rozvoj příhraniční spolupráce s uměleckými soubory Rakouska Bavorska. Festival se koná pod záštitou České komise pro UNESCO a je součástí projektu Evropského roku mezikulturního dialogu.

Program festivalu Miraculum

Výtvarný podzim v Boudě

Pátý ročník akce Výtvarný podzim v Boudě navazuje na sympozium Sochy a děti. Před lety se jednalo pouze o sochařinu, postupem doby se záběr rozšířil o současnou malbu, malbu na sklo, práci s keramickou hlínou a dřevoryt. V Boudě se vystřídali žáci sedmi základních škol z Českého Krumlova a okolí.

Ptačí hrádekNedokončený památník Ptačí hrádek

Nedokončený památník na oslavu vítězství spojeneckých armád Ruska, Rakouska a Pruska nad Napoleonem v bitvě u Lipska roku 1813 stojí západním směrem na zalesněném vršku nedaleko českokrumlovského zámku. Památka má své kouzlo i velkou smůlu. Sto let ji nikdo nechce. V současnosti patří Lesům České republiky, které ji letos nabídly městu Český Krumlov. Pro město by to mohl být danajský dar, hlavně v případě, že by se jednalo pouze o objekt památky. Kolem jsou soukromé pozemky, památka je navíc ve velmi nepřístupném terénu. Podle některých odborníků by se z této lokality dala vytvořit např. rekreační oblast s následným propojením na Kájov a Červený Dvůr.

Senátní volby

S volbami do krajských zastupitelstev proběhly i volby senátní. V prvním kole uspěl pouze jeden kandidát (v Karviné), a to za ČSSD. V ostatních 20 obvodech se konalo druhé kolo: 17 senátorů získala ČSSD, 3 senátoři za ODS byli zvoleni v Praze.

Počasí

Teplý podzim pokračoval i v říjnu. Nejdříve se teploty pohybovaly kolem 10° C v noci a ve dne stoupaly i na 16 - 17° C, zhruba v polovině měsíce se začalo  mírně ochlazovat. Do konce měsíce bylo přes den většinou hezky, často i slunečno, v noci chladněji s nízkými teplotami, výjimečně i přízemními mrazíky. Poslední dekáda byla chladnější, přes den bylo kolem 12 -14 °C. Mírně zapršelo až koncem měsíce.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: