aktualizováno 13. 10. 2008

1. října 2008, aktualizováno 7.října 2008

Fotogalerie ze slavnostního otevření

Smart Us

Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření Smart Us Hřiště u ZŠ Plešivec - slavnostní otevření

Oranžové hřiště

Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek .. Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek

Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek Oranžové hřiště Nadace ČEZ - slavnostní otevření, foto: Lubor Mrázek .. ..

Během léta byla v Českém Krumlově dokončena tři dětská hřiště, a to na sídlišti Za Nádražím, u základní školy na Plešivci a menší hřiště na sídlišti ve Vyšném. Město Český Krumlov investovalo do hřišť více než 3 miliony Kč. Slavnostní otevření dvou hřišť je plánováno na začátek října. Interaktivní hriště Smart Us je pilotním projektem v České republice a propojuje klasické venkovní hřiště s počítačem. Hřiště na sídlišti Za Nádražím je jubilejním stým Oranžovým hřištěm, které vzniklo za podpory Nadace ČEZ. Postupnou obnovu a revitalizaci českokrumlovských hřišť zajišťuje dceřiná společnost PRO-SPORT.
"Investice do našich dětí se vždy vyplatí. Ať je to do školských zařízení nebo do dětských hřišť pro naše nejmenší spoluobčany. Je to oblast, kterou jsme si dali jako prioritu celého volebního období," říká starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

Ilustrace hřiště Smart Us, foto: Lappset Hřiště Smart Us u základní školy Plešivec

První interaktivní hřiště Smart Us v České republice bude slavnostně představeno veřejnosti u základní školy Plešivec v Českém Krumlově v pondělí 6. října v 10:00 hod. Systém zařízení venkovního dětského hřiště netradičně propojuje aktivní pohyb dětí s hraním na počítači. Výrobcem herních prvků je finská společnost Lappset. Českému Krumlovu hřiště dodala a sestavila prachatická společnost ONYX wood spol. s r.o. Město Český Krumlov na toto hřiště investovalo 2,7 milionu Kč z vlastních zdrojů. Podle ředitele společnosti PRO-SPORT Martina Tomky je toto hřiště určeno pro děti od tří let i pro dospělé. Slavnostního otevření hřiště se zúčastní starosta města Český Krumlov Luboš Jedlička, zástupci dodavatele a pozvány byly i sportovní osobnosti.
"Systém umožňuje dětem hrát s počítačem, programovat vlastní aplikace a hry a hlavně se při tom všem aktivně hýbat. Další výhodou je propojení všech vybudovaných dětských hřišť po celé Evropě prostřednictvím internetu na server Smart Us. Toto umožňuje soutěžení mezi jednotlivými hřišti a hráči mezinárodně. Navíc to umožňuje i hráčům hrát na libovolných hřištích na svůj účet," sdělil obchodní manažer František Bican ze společnosti ONYX wood.

Jak funguje systém hřiště SMART Us? (podle společnosti ONYX wood)

Ilustrace hřiště Smart Us, foto: Lappset Doma nebo na školním počítači si naprogramuji pomocí vývojového programu nějakou aplikaci (hru) a tuto přes internet přenesu do počítače na hřišti, domluvím se s kamarády a jdu jí hrát. Na hřišti je možné hrát i hry již zaslané do počítače nebo předinstalované.
Základními součástmi systému jsou řídící počítač (i-Station) napojený na internet a propojený s jednotlivými sloupky (i-Post), u kterých je možno se registrovat pomocí i-Tag. Konstrukce i-Station je maximálně vandalům vzdorná a je velice jednoduchá na ovládání. Do i-Station jsou nahrávány programy prostřednictvím internetu. Každý hráč má svůj čip (i-Tag) (do jídelny, identifikační, čipová karta, speciální karta Lappset…) pomocí, kterého se u počítače zaregistruje a zadá poprvé své identifikační údeje a hraje na své konto založené na serveru Lappset a pomocí internetu propojené počítačem na hřišti. Při opětovném hraní na jakémkoliv hřišti je s hráčovým i-Tag při registraci automaticky propojená identifikace ze serveru. Toto umožňuje hrát na své skóre na různých hřištích.
Dalším prvkem je senzitivní podložka (i-Grid). Součástí dodávky jsou základní naprogramované hry a vývojový program pro vytváření her vlastních, které je možno následně prostřednictvím internetu přenášet do počítače na hřišti.
Jaké hry je možno hrát a aktivně se při nich pohybovat?
Strategické hry - např. dvě družstva soutěží proti sobě a obsazují v pořadí nebo počtu i-Post
Akční hry - např. co nejrychleji překonej trasu vymezenou i-Post a vrať se do cíle k i-Station
Výukové hry - např. otázka a možné odpovědi jsou buď čísly nebo obrázky sloupků. Počítá se správná odpověď a čas ke sloupku
Skládačky - např. skládejte posloupnosti čísel, písmen, znaků… pomocí skákání po jednotlivých senzitivních kostkách i-Grid
Výběr - např. z množiny zobrazení vyberte a označte pomocí senzitivní kostky, která věc, zvíře číslo… nepatří do množiny
Složitější hry - kombinují výše uvedené a přidávají další hodnotu.
Systém díky své koncepci je otevřený pro další rozvoj a možnosti tvoření her jsou neomezené stejně jako u klasických počítačů a jejich periferií.

Ilustrace hřiště Smart Us, foto: Lappset Ilustrace hřiště Smart Us, foto: Lappset

Oranžové hřiště

Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička získal pro město Český Krumlov příspěvek 1 milión Kč na výstavbu dětského hřiště na sídlišti Za Nádražím v rámci projektu Oranžové hřiště od Nadace ČEZ. Město přispělo ze svého rozpočtu částkou 252 tisíc Kč. Slavnostní otevření Oranžového hřiště je naplánováno na úterý 7. října od 15:00 hod.
"Jsem rád, že velká energetická firma podpořením projektu výstavby dětského hřiště dodá "energii" našim dětem," říká starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. Během léta vyrostlo na hřišti sedm herních prvků - kolotoč, klasická řetízková houpačka, dvě houpadla ve tvaru pejska a koníčka, věž na šplhání se sítěmi a dvě multifunkční sestavy se skluzavkou. Realizátorem stavby byla také společnost Onyx wood spol. s r.o. z Prachatic, která dodala herní prvky finské firmy Lappset.
Na novém hřišti si budou moci hrát děti od 2 do 15 let. Lokalita pro umístění hřiště koresponduje s koncepčním projektem regenerace panelového sídliště Za Nádražím, který byl schválen zastupitelstvem města v roce 2007.
"Věřím, že toto není poslední spolupráce, kterou město Český Krumlov a společnost ČEZ realizují, vždyť naše město je dobrá referenční adresa a známé místo s velkým potenciálem i pro skupinu ČEZ," doplňuje starosta Českého Krumlova.
Českokrumlovské hřiště je jubilejním 100. hřištěm, které získalo příspěvek z grantového programu Oranžová hřiště Nadace ČEZ. Program zaměřený na budování a úpravu dětských a sportovních hřišť po celé republice vyhlásila Nadace ČEZ v roce 2003. Do konce letošního roku bude podpořených hřišť celkem 116 a souhrnná částka vyčleněná na podporu výstavby od začátku projektu dosáhne 177,6 milionů korun. Všechna hřiště splňují přísné evropské bezpečnostní normy a parametry.
"Nadace ČEZ dlouhodobě podporuje výstavbu Oranžových hřišť z několika důvodů. Za prvé chceme pomoci obcím, které se snaží svým občanům nabídnout kvalitní zázemí pro mladé sportovce a rodiny s dětmi. Za druhé podporujeme aktivní trávení času dětí a mládeže venku na čerstvém vzduchu a v pohybu," vysvětluje ředitelka Nadace ČEZ Lucie Speratová.

Hřiště ve Vyšném

Menší dětské hřiště vyrostlo přes léto i v lokalitě kasárna Jih u bytových jednotek ve Vyšném. Město investovalo do jeho výstavby přes 450 tisíc Kč. Primárně je hřiště určeno pro děti ve věku 2 až 12 let, a tomu odpovídají i herní prvky jako dvouhoupačka, kolotoč, skluzavka, péráky a pískoviště. "Hřiště bylo účelově postaveno pro sídliště ve Vyšném a podle ohlasů obyvatel jsou z něj rodiče s dětmi opravdu nadšeni. Dokonce nám přišel i děkovný dopis za vybudování hřiště od obyvatel sídliště," sdělil ředitel společnosti PRO-SPORT Martin Tomka.

Děkovný dopis obyvatelů sídliště adresovaný panu starostovi:

Děkovný dopis starostovi za hřiště ve Vyšném

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: