aktualizováno 18. 8. 2022

Zemřel výtvarník Miroslav Páral

S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí českokrumlovského umělce Miroslava Párala, jehož činnost a díla jsou neoddělitelně spjata s naším městem.

Miroslav Páral se narodil 9. června 1955 v Praze, absolvoval výtvarný obor na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni. V roce 1991 založil Agenturu českého keramického designu. V roce 1993 byl oceněn kulturní cenou města Český Krumlov, v roce 1996 se stal předsedou mezinárodního keramického sdružení Manifest keramické tvorby 1996, v roce 2002 obdržel Cenu města Český Krumlov.

Kromě keramiky a sochařské práce se zabýval i kresbou a fotografií. Organizoval výstavy na zámku v Českém Krumlově, pořádal sympozia ve svém krumlovském ateliéru, při nichž usiloval o propojování různých druhů výtvarné práce a o mezioborové přesahy. „Díky tomu, že jsem dělal svou filozofii, své přesvědčení, svou sochu, která není nějakým doplňkem, ale má silný motiv, tak za tím můžu stát. Já bych za těmi klasickými figurami úplně stát nemohl. Mohl bych říct, že je to dobrá socha, ale o ničem.“ (Úryvek rozhovoru pro ČRo, 2019)

Miroslav Páral zemřel 17. srpna 2022 ve věku 67 let. Čest památce této výjimečně nadané osobnosti, jež po sobě zanechala nesmazatelnou uměleckou stopu.

Rozhovory s Miroslavem Páralem z poslední doby:
https://www.elle.cz/elle-decoration/zhmotnene-zazitky 
https://budejovice.rozhlas.cz/v-krumlove-jsem-ztracel

Miroslav Páral, zdroj: oKSMiroslav Páral, zdroj: oKSMiroslav Páral, zdroj: oKSMiroslav Páral, zdroj: oKSMiroslav Páral, zdroj: oKSMiroslav Páral, zdroj: oKSMiroslav Páral, zdroj: oKS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: