aktualizováno 30. 7. 2009

 

Zemřel Jan Štindl - poslední z žijících fotografů z Fotoateliéru Seidel

30. července 2009

Jan Štindl v Museu Fotoateliér SeidelK naší velké lítosti nás ve svých 82 letech navždy opustil poslední žijící blízký pracovník Františka Seidela, Jan Štindl.

Jan Štindl se narodil v roce 1927 v Českých Budějovicích. Do Fotoateliéru Seidel nastoupil v roce 1947 jako fotograf a retušér. Coby velký obdivovatel díla Josefa a Františka Seidelových o místo v ateliéru velmi usiloval. Ačkoliv jeho působení v ateliéru trvalo pouhé dva roky, Františka Seidela považoval za svého učitele a velmi laskavého člověka, který ho naučil vše o fotografickém řemesle.

Poté, co byly Fotoateliéru Seidel zabaveny skleněné negativy pro výrobu pohlednic, začal Jan Štindl mezi lidmi sbírat fotografie se signaturou Seidel a pořizoval jejich kopie. Navíc se věnoval také sběratelství starých pohlednic. Tímto způsobem se mu podařilo zachránit cenné svědectví o proměnách regionu a města.

Mezi další významné etapy jeho pracovního života patří jeho pětileté působení v Okresním vlastivědném muzeu v Č. Krumlově, s nímž spolupracoval i v dalších letech při tvorbě sbírkové i prezentační fotodokumentace. Velký kus práce Jan Štindl vykonal také pro Státní oblastní archív v Č. Krumlově, pobočku Třeboň, a Okresní archív v Č. Krumlově, při pořizování kopií řady dokumentů a vzácných písemných památek.

Jeho vzpomínky na dobu strávenou v ateliéru Seidel zachytil ve svém dokumentárním filmu režisér Karel Čtveráček. Film „Včely letěly krásně" produkovaný společností Sociologie a film a Českou televizí, měl slavnostní premiéru letos 24. května v Českém Krumlově. Při popremiérovém posezení pan Štindel při listování jedním ze svých alb dodal: „Bylo to nejšťastnější období mého života."

Maminka českokrumlovského fotografa Jana Štindla prý říkávala: "Po šedesátce je každej den darovanej." On si umínil, že udělá to, na co stačí. "Využívám svou dovednost - fotografuji. Dělám tak svědectví doby v dokumentu. I když si vážím těch, kteří dokáží zhotovit barevnou fotografii, přesto mé srdce patří černobílé fotografii, jež má své nezadatelné kouzlo, a jsem přesvědčen, že toto umění rozhodně není na ústupu."

Poslední rozloučení s panem Štindlem proběhne 31. července ve 12 hodin v obřadní síni v Českém Krumlově.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: