aktualizováno 27. 5. 2020

Slovo starosty Dalibora Cardy

27.5.2020

Mgr. Dalibor Carda

Milí Krumlováci,
za poslední čtvrtrok se nám všem obrátil život naruby. Vše, na co jsme byli zvyklí, naše každodenní jistoty, někdy možná až stereotypy, že chodíme do práce, děti do školy, ulice jsou plné návštěvníků, se rázem změnilo. Puls města se sice zastavil, ale mně připadá, že čas snad musel plynout rychleji. Události kolem koronaviru braly rychlý spád, kdy se vládní a posléze městská opatření související s epidemií měnila prakticky ze dne na den a my se museli přizpůsobovat nenadálé situaci a přijímat rychlá rozhodnutí. Dovolte mi proto drobné ohlédnutí za uplynulou „divnodobou“.

Ocitli jsme se v situaci, se kterou neměl nikdo z nás zkušenosti. Přestože krizový štáb pravidelně nacvičuje nejrůznější krizové situace, zažili jsme ničivé povodně, víme, jak řešit blackout, tak s epidemií nákazy jsme se setkali poprvé. Mohu ale zodpovědně říci, že spolupráce jednotek IZS a všech organizací zapojených do krizového řízení funguje výborně. Nutno však dodat, že tak enormní rozsah činností a opatření, k jakým nás donutil koronavirus, nikdo z nás nečekal.

Mimořádná doba však vyžaduje mimořádné nasazení. Znovu se ukázalo, že my Češi se dokážeme zmobilizovat, semknout a nastartovat velkou vlnu solidarity a dobrovolnictví. Ozvalo se nám mnoho lidí s nabídkou pomoci. Rozjely se domácí dílny na výrobu ochranných roušek a v krátké době jsme byli schopni zásobit prakticky všechny v první linii. Řada podnikatelů nabídla rozvoz potřebných materiálů zdarma, taxislužby pomohly při dodávkách materiálů pro šicí dílny a s distribucí hotových roušek. Kinokavárna Luna dodávala zdarma pro dobrovolníky občerstvení.

Do pomoci v tíživé situaci se zapojila řada městských organizací a společností. Sociální služby SOVY zajistily rozvoz nákupů a obědů potřebným, Kláštery se staly největší dílnou na výrobu textilních roušek ve městě, Českokrumlovský rozvojový fond otevřel zdarma všechna parkoviště P1-P5 a odložil podnikatelům splatnost nájmů, v mateřských školách se šily roušky a další dobrovolníci pomáhali, jak se dalo. Všem patří obrovské poděkování.

Podařilo se také zajistit pro každého obyvatele Českého Krumlova roušku. Dobrovolníci zkompletovali balíčky s ochrannými pomůckami a roznesli je do schránek. A pro další zájemce o roušku je tzv. rouškomat instalován ve vestibulu supermarketu Terno.

V dubnu jsme také nechali vydenzifikovat společné prostory ve všech městských bytových domech (Lipová 161, Vyšehrad 182, Nad Nemocnicí 160 a Za Tavírnou 108). Dezinfekci provedla specializovaná společnost technikou postřikem širokospektrálním virucidním dezinfekčním prostředkem.

Výskytu nákazy naše město ale stejně neuniklo. Kromě několika jednotlivých případů udeřila nákaza na nejzranitelnější skupině lidí, na klientech odlehčovací služby Za Soudem, která patří pod Sociální služby SOVY. Nákaza se prokázala u šesti klientů z celkových 18 a u čtyř zaměstnanců. V zařízení byla okamžitě přijata nejpřísnější opatření. Naštěstí všichni infikovaní klienti a zaměstnanci byli po celou dobu bez symptomů a prodělali jen lehký průběh nemoci. Dnes jsou již všichni zdraví s negativním výsledkem testování.

Rád bych zde zmínil i fungování městského úřadu. Přestože byl provoz značně omezen, úředníci se snažili v rámci možností vyjít klientům maximálně vstříc. Naši IT specialisté promptně reagovali na nová opatření, vyvinuli praktické aplikace pro obyvatele, například interaktivní mapku pro pendlery (mimochodem mapku převzala řada měst z celé ČR), nebo systém objednávek jídel z českokrumlovských restaurací pro zaměstnance i otevřené provozy. Úřad také bezodkladně a pružně komunikoval všechna vládní nařízení, městská opatření a další související a praktické informace obyvatelům prostřednictvím zřízené webové stránky www.nouzovystav.ckrumlov.cz a dalších městských infokanálů. Jenom dubnové a květnové Noviny města ČK nevyšly, neboť pro komunikaci krizových zpráv není měsíčník příliš ideální, od uzávěrky až do roznosu do schránek uběhne celý týden a informace, opatření a nařízení se měnily doslova ze dne na den. 

Řadu akcí jsme z bezpečnostních důvodů museli zrušit, nekonal se Kouzelný Krumlov, velikonoční program, připomínka konce II. světové války se uskutečnila v komorní atmosféře, Cena města je odložena na příští rok a letos se neuskuteční ani Slavnosti pětilisté růže.

Závěrem chci mnohokrát poděkovat všem dobrovolníkům, organizacím, podnikatelům, zastupitelům, zkrátka všem lidem za jejich nezištnou pomoc. Vám občanům děkuji za trpělivost a za příkladné dodržování všech nařízení.

Nyní stojíme na prahu léta, městu začíná znovu tepat puls, vracíme se do života. Vězte, že společně všechno zvládneme.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: