aktualizováno 30. 5. 2016

Slovo radního Jana Vozábala

Vozábal JanLetošní Slavnosti pětilisté růže jsou výjimečné, oslavujeme totiž jejich jubilejní 30. ročník! Počátky tradice slavností v Českém Krumlově můžeme najít již v roce 1909, kdy byla k 600. výročí města uspořádána historická slavnost, jejímž vzácným hostem byla knížecí rodina Schwarzenberků. První ročník Slavnosti pětilisté růže toho jména pak proběhl v roce 1968, a to z popudu režiséra Českokrumlovské scény Antonína Zwiefelhofera a jeho kolegů, krumlovských divadelníků. Po třech ročnících, kdy si slavnosti získaly značnou oblibu, byla však tato vznikající tradice oslavy pětilisté růže, symbolu šlechtického rodu Rožmberků, tehdejším režimem ukončena jako nežádoucí oslava feudalismu. Až v roce 1990 byly Slavnosti pětilisté růže znovuobnoveny jako symbol znovunabyté svobody a jejich tradice pokračuje až do dnešních časů.

Program jubilejního ročníku je opravdu bohatý a i když základní rámec akce neměníme, snažíme se i letos o zapojení novinek. Připomeneme tedy i některé z tradic let devadesátých, jako jsou např. vory na Vltavě, nově jsou do programu zapojeny revitalizované kláštery, městem projde o něco více průvodů, v městském parku můžete navštívit vojenské ležení, ve městě bude k vidění několik překvapení, vydali jsme malou edici vzpomínkových suvenýrů, Fotoklub Český Krumlov připravil výstavu fotografií z historie Slavností pětilisté růže a další.

Vnímáme ale také názory některých občanů, kterým na slavnostech chybí jiné hudební žánry a jiné zážitky. Právě proto letos najdete v programu několik koncertů krumlovských oblíbených kapel a společně s krumlovskými muzikanty se těšíme na vaši návštěvu.

Kompletní program naleznete na stránkách www.ckrumlov.cz/slavnosti, nebo oficiálních stránkách www.slavnostipetilisteruze.eu

Přijměte srdečné pozvání na tuto jedinečnou událost a pojďme spolu oslavit historii našeho města!

1. června 2016

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: