aktualizováno 2. 3. 2019

Slovo radního Jiřího Olšana

1.3.2019

Ing. Jiří Olšan, radní města Český Krumlov

V neděli 10. března 2019 vyvěsíme na budově naší radnice opět tibetskou vlajku. Učiníme tak, protože sami Tibeťané ve své vlasti svou vlajku vyvěsit beztrestně nemohou. Hrozí jim za to několikaleté věznění.

Datum 10. března není vybráno náhodně. Právě před šedesáti lety, 10. března 1959, v hlavním tibetském městě Lhase vypuklo protičínské povstání. Tibeťané povstali proti útlaku a represím, jimiž trpěli po obsazení své země čínskou armádou v roce 1950. Povstání bylo čínským režimem krvavě potlačeno. Zahynulo tehdy více než 80 tisíc Tibeťanů a stejný počet jich muselo uprchnout ze země. Do zahraničního exilu odešel i tibetský duchovní vůdce XIV. dalajlama Tändzin Gjamccho.

Obrovská lidská tragédie statisíců tibetských rodin a celého tibetského národa vzbudila velký mezinárodní ohlas a solidaritu. Valné shromáždění Organizace spojených národů přijalo k událostem v Tibetu dvě rezoluce, v nichž odsoudilo porušování základních lidských práv tibetského lidu a potlačování jeho osobitého kulturního a náboženského života. Rezoluce zároveň vyzvaly Čínu k zastavení praktik, které připravují tibetský lid o jeho svobody, včetně práva na sebeurčení.

Čínský totalitní režim však rezoluce OSN nerespektoval. Pod hesly modernizace a demokratizace dál usiloval o rozbití tradiční tibetské společnosti. Byly ničeny buddhistické kláštery, jejich majetek byl konfiskován a půda měla být přerozdělena nemajetným Tibeťanům. Nejúrodnější půdu však získala zemědělská družstva nových čínských osídlenců. Totalitní čínský režim tak záměrně podporoval početní růst čínského etnika a změnu národnostní mapy Tibetu.

Další utrpení přinesla Tibetu v roce 1966 tzv. kulturní revoluce. Společnost měla být modernizována bojem proti starému myšlení a kultuře. Z Tibeťanů se měli stát Číňané, a proto byly zakazovány tradiční formy tibetského životního stylu. Je nepochybné, že čínská nadvláda měla tragické sociální a ekonomické dopady a vedla k potlačení identity tibetského národa. Během desetiletí trvajícího útlaku zahynulo statisíce Tibeťanů!

Právě jejich památku chceme uctít svou účastí v mezinárodní kampani "Vlajka pro Tibet" a zároveň chceme upozornit na porušování lidských práv tibetského lidu!

Jiří Olšan
radní města Český Krumlov

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: