aktualizováno 28. 8. 2019

Slovo místostarosty Ivo Janouška

28.8.2019

Bc. Ivo Janoušek - místostarosta města Český Krumlov

Září je pro celou Evropu měsícem památek a v Českém Krumlově tomu nebude jinak. Dny evropského dědictví otevřou o prvních dvou zářijových víkendech zdarma brány známých i neznámých památek po celém městě i jeho nejbližším okolí a připomenou hned několik významných výročí a jubileí.

Svatováclavské slavnosti s Mezinárodním folklórním festivalem přinesou o posledním víkendu vedle bohatého kulturního programu, folklóru z celého světa, hudby nejrůznějších žánrů či oslav piva, vína a dobrého jídla především Svatováclavský večer otevřených muzeí a galerií, kdy jsou nejvýznamnější kulturní instituce města plné spokojených Krumlováků.

Zjednodušeně řečeno, celé září budete mít hned několik příležitostí vzít zdarma celou rodinu do těch nejzajímavějších památek a každý si v září přijde na své. Pevně věřím, že toho využijete!

Asi se mnou budete souhlasit, že to nejcennější, co v Krumlově máme, leží v meandrech řeky Vltavy a je velmi důležité tento odkaz našich předků uchovat i pro naše budoucí generace. Historické centrum města není jen překrásnou kulisou pro sebelepší Bussines Plan, ale především srdcem Českého Krumlova - města, kde žijeme a je proto velmi důležité památky navštěvovat a neustále udržovat kontinuitu, identitu místa. Za tři roky budeme slavit 30. výročí zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO. Je skutečně co slavit? Co UNESCO dává a co bere?

Český Krumlov získal díky zápisu na tento prestižní seznam vysoký stupeň národní i mezinárodní ochrany a pozornosti památkové péče, díky níž byla a je uchována a rozvinuta její jedinečná hodnota. Ztrátou je však v současné době neregulovaný cestovní ruch, který každý den mění a proměňuje identitu našeho města. Světovou památkou je malé historické centrum, v němž se pohybuje řada aktérů a funkcí. Někdo chce v Krumlově žít, někdo pracovat a jiný těžit. Jak dosáhnout rovnováhy centra malého města versus hojně navštěvované turistické destinace a zároveň chránit jedinečnou a křehkou památku výjimečné světové hodnoty? Pro koordinaci jednotlivých potřeb v zájmu uchování památky pro budoucí generace je zapotřebí plán, který se odborně nazývá Management Plan. Je to proces nejrůznějších opatření a doporučujících řešení, jak památku uchránit před nepříznivými vlivy a neustále monitorovat a hodnotit její aktuální stav. Je povinností každé památky UNESCO mít plán aktuální a město Český Krumlov je v tomto ohledu zodpovědné. Nový Management Plan připravovala téměř dva roky pracovní skupina složená z představitelů města a městského úřadu, zástupců zámku, městských a státních památkářů a v červnu letošního roku ho oficiálně schválilo zastupitelstvo.

Pokud vás zajímá, jaká bude budoucnost historického centra a v jaké kondici naše město je, přijměte pozvání na první veřejné představení Management Planu, které se uskuteční 2. října ve Velkém sále Klášterů.

Ivo Janoušek
místostarosta

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: